NSA rozstrzygnie, czy handlarz roszczeniami może nabyć kamienicę z dekretu Bieruta

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Nieruchomości

Naczelny Sąd Administracyjny przełamał linię orzeczniczą twierdząc, że ustanowienie prawa użytkowania wieczystego na rzecz nabywcy roszczenia dekretowego rażąco narusza prawo, a zatem jest niedopuszczalne. Wprowadziło to poważny problem co do realizacji roszczeń dekretowych. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich zadał NSA pytanie, czy nabywca roszczeń z dekretu warszawskiego jest stroną postępowania dekretowego?

13.02.2023

SN rozstrzygnie, czy zamknięcie kancelarii przez komornika pozbawia go możliwości złożenia skargi

Prawo cywilne Prawnicy

Sąd Najwyższy rozstrzygnie wkrótce, czy komornik, który zamknął już swoją kancelarię, może skarżyć do sądu postanowienia o zmianie kosztów egzekucyjnych, które wydał, gdy był aktywny zawodowo. W tle występuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niekonstytucyjności opłat stosunkowych w wysokości 15 procent wartości wyegzekwowanego świadczenia.

13.02.2023

NSA: Sąd nie będzie sprawdzał zasad reprezentacji w rejestrze

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Skarga została odrzucona przez niedostarczenie odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego. W zażaleniu wskazano, że nie było do tego podstaw, ponieważ sąd miał możliwość zweryfikowania zasad reprezentacji spółdzielni w oparciu o jawny rejestr. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że to na osobie działającej w imieniu strony spoczywa wykazanie umocowania do działania i nie ma podstaw, by przerzucać ten obowiązek na sąd.

13.02.2023

SN: Nieruchomość wchodzi do majątku wspólnego małżonków po zawarciu umowy dożywocia

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej uwzględnił skargę kasacyjną powoda w sprawie o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Spór dotyczył kwestii, czy prawo własności nieruchomości, nabytej przez pozwaną w trakcie małżeństwa z powodem, weszło do majątku wspólnego małżonków, czy do majątku osobistego pozwanej.

11.02.2023

WSA: Nie zawsze trzeba deponować na policji broń po zmarłym mężu

Administracja publiczna Policja

Osoba mająca pozwolenie na dany rodzaj broni, która weszła w posiadanie broni po zmarłym, nie ma obowiązku jej złożenia do policyjnego depozytu. O legalnym posiadaniu danego rodzaju broni przesądza bowiem wyłącznie decyzja o pozwoleniu na tę broń - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Inaczej będzie jednak, gdy posiadacz nie dopełni obowiązku jej rejestracji.

11.02.2023

TSUE: Przepisy o przedterminowej spłacie kredytu nie dotyczą kosztów dodatkowych

Prawo cywilne Finanse Prawo unijne

Przysługujące konsumentowi prawo do skorzystania, w wypadku przedterminowej spłaty kredytu na zakup nieruchomości, z obniżki całkowitego kosztu kredytu nie obejmuje kosztów niezależnych od okresu obowiązywania umowy - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zastrzegł, że konsument może domagać się jedynie obniżenia odsetek oraz kosztów zależnych od okresu obowiązywania umowy kredytu.

10.02.2023

Kobiety blokujące marsz narodowców nie zostały uniewinnione przez Sąd Najwyższy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kobiety obwinione o blokowanie Marszu Niepodległości w 2017 r. we Wrocławiu mogły stać wzdłuż ulicy, przy krawężniku i wyrażać swoje poglądy, ale weszły na jezdnię - stwierdził Sąd Najwyższy oddalając kasację Rzecznika Praw Obywatelskich na korzyść. Izba Karna SN nie zgodziła się z poglądem, że obwinione realizowały gwarantowane konstytucyjnie prawo do wyrażania, w pokojowy sposób, swojego stanowiska w debacie publicznej.

09.02.2023

SN uniewinnia prokuratora od zarzutu bezczynności w sprawie o molestowanie dziecka

Prawo karne

Jednorazowe dotknięcie przez dziadka wnuczki w żadnej mierze nie mogło wzbudzić podejrzenia u policjanta, że to są czynności seksualne. To rodzina wiedziała, w jaki sposób dziadek zachowuje się w stosunku do jej członków – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej i stwierdziła, że ani prokurator, ani policjant, nie wszczynając postępowania, nie popełnili przestępstwa zaniedbania obowiązków służbowych.

09.02.2023

Wprowadzenie w błąd sądu i oszukanie sąsiadów w celu zasiedzenia działek - ukarane

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąsiad bezprawnie zasiedział trzy działki oszukując sąd cywilny. Mimo że znał właściciela i jego wnuki od dzieciństwa, i z nimi razem chodził do szkoły. Sąd karny uznał winę mężczyzny, skazał na rok więzienia w zawieszeniu i nakazał naprawienie wyrządzonej przestępstwem szkody w całości poprzez wpłacenie solidarnie na rzecz pokrzywdzonych 156,4 tys. złotych.

08.02.2023

SN: Uniewinnienie sędziego, któremu zarzucono zlecanie znajomemu biegłemu opinii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia, która powołała osiem razy w ciągu dwóch lat na biegłego bliskiego znajomego nie złamała prawa ani zasad etyki zawodu – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Nie ma przepisu zakazującego zlecania opinii biegłemu sądowemu, który jest małżonkiem, czy bliskim znajomym. Odwołanie KRS i ministra sprawiedliwości na niekorzyść okazało się niesłuszne, SN uniewinnił sędzię od zarzutów.

08.02.2023

Sąd: Rozwiązanie umowy jest skuteczne, jeśli pracownik mógł się z nim zapoznać

Prawo pracy

Termin do złożenia odwołania od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia biegnie od dnia, w którym oświadczenie pracodawcy doszło do pracownika w sposób pozwalający mu zapoznać się z jego treścią, choćby tego odmówił. Na bieg tego terminu nie wpływa chęć skonsultowania się z prawnikiem. W prawie pracy nie ma bowiem zasady, w myśl której pracownik decyduje, kiedy gotowy jest odebrać oświadczenie pracodawcy.

08.02.2023

SN: Za orzekanie zgodnie z linią TSUE i Strasburga sędzia nie odpowiada

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy uchylił uchwałę Izby Dyscyplinarnej, która zawieszała w czynnościach służbowych sędziego Sądu Okregowego w Warszawie Krzysztofa Chmielewskiego. Sędzia nie przekroczył prawa ani nie uchybił zasadom etyki. Orzekał zgodnie ze swoim sumieniem, a za orzekanie o ile rażąco nie narusza prawa sędzia nie odpowiada. Sąd Najwyższy nie stwierdził jednak- jak chcieli obrońcy – że Izba Dyscyplinarna nie była sądem, a więc że uchwały w ogóle nie było.

07.02.2023

TSUE: Techniki mutagenezy wyłączone z ograniczeń dotyczących GMO

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo unijne

Organizmy uzyskane w wyniku zastosowania in vitro technik lub metod mutagenezy, które były tradycyjnie wykorzystywane do różnych zastosowań in vivo, i których bezpieczeństwo zostało już dawno potwierdzone w odniesieniu do tych zastosowań, są wyłączone z zakresu stosowania dyrektywy dotyczącej GMO - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

07.02.2023

NSA: Jeszcze raz trzeba ocenić egzamin notarialny

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok sądu I instancji, nie godząc się z orzeczeniem, że egzamin notarialny został przeprowadzony prawidłowo. Wątpliwości wzbudziły zarzuty zdającego dotyczące procedury oraz trudności technicznych, które spowodowały dwukrotne logowanie się do komputera. Chociaż sąd I instancji uznał, że winny nie był wadliwy pendrive komisji z danymi do wykonania aktu notarialnego.

07.02.2023

SN: Kredyt denominowany do franka sprzeczny z demokratycznymi zasadami

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy orzekł, że nie istniały przeszkody do zbadania abuzywności postanowień umowy kredytu. A w świetle przepisów Dyrektywy 93/13 sąd okręgowy był do tego zobowiązany. Zaniechawszy tego badania, sąd naruszył zasadę ochrony konsumentów wynikającą z art. 76 Konstytucji RP nie zapewniając konsumentowi ochrony przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi, a jednocześnie nie zapewnił ochrony zaufania do państwa.

06.02.2023

SN: Przekształcona spółka wstępuje do procesu bez zgody strony przeciwnej

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze

Przedsiębiorca, który w trakcie procesu przekształcił swoją działalność gospodarczą w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, może złożyć apelację. Spółka wstępuje do procesu, którego przedmiot dotyczy praw i obowiązków przejętych bez konieczności uzyskania zgody strony przeciwnej. Jednak w zakresie roszczeń objętych solidarnością bierną udział spółki przekształconej w postępowaniu jest dopuszczalny po wezwaniu do udziału w sprawie.

06.02.2023

WSA: Błędnie wpisane nazwisko w akcie małżeństwa można sprostować

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Kierownik urzędu stanu cywilnego nie może modyfikować żądania strony. Jeżeli wniosek dotyczył sprostowania wzmianki dodatkowej w akcie małżeństwa, wadliwe będzie rozważanie przez organ, czy wzmianka może być unieważniona i odsyłanie jej na drogę sądową - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu. Tym bardziej że dane ze wzmianki podlegają sprostowaniu.

04.02.2023

​Sędzia frankowicz pozwał bank - SN oceni, czy jest bezstronny

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy wróci do kwestii bezstronności sędziego, który ma kredyt we frankach. Przeanalizuje sytuację sędziego orzekającego w sprawie o unieważnienie umowy kredytowej, gdy sam wystąpił z takim pozwem. Wcześniej SN orzekł, że sędzia, który ma kredyt w danym banku, nie jest z tej przyczyny wyłączony z mocy ustawy, gdy chodzi o spór pomiędzy tym bankiem i innym podmiotem.

04.02.2023

Sąd: Ksiądz pokrzywdzony szantażem, otrzyma tysiąc złotych

Prawo karne

Grożenie ujawnieniem zniesławiających zdarzeń drugiej osobie jest przestępstwem zagrożonym karą do trzech lat więzienia. Jednak w wypadku oskarżonego sąd ograniczył się do wymierzenia kary grzywny za stosowanie bezprawnej groźby wobec księdza, która miała zmusić go do zaniechania składania zawiadomień do prokuratury. W ten sposób oskarżony chciał pomóc swojej siostrze.

04.02.2023