SN: Jeden e-podpis przewodniczącego wystarczy pod e-zarządzeniem

Prawo cywilne

Zarządzenie przewodniczącego w sprawie zwrotu wniosku o ogłoszenie upadłości wydane na posiedzeniu niejawnym i uzasadnione z urzędu, utrwalone w chwili wydania wraz z uzasadnieniem wyłącznie w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowanie sądowe z wykorzystaniem wzorców udostępnionych w tym systemie i opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, jest zarządzeniem istniejącym – uznała Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

18.10.2023

Sporne wykreślenie podatnika VAT bez zawiadomienia i decyzji

VAT

W czwartek, 23 października, br. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów rozpozna zagadnienie prawne, przedstawione przez trzech sędziów. Pytanie brzmi: „Czy wykreślenie podatnika z rejestru podatników czynnych podatku od towarów i usług bez zawiadomienia może nastąpić poprzez dokonanie czynności materialno-technicznej, czy też wymaga formy decyzji podatkowej”.

17.10.2023

SN: Rada adwokacka nie może zwolnić z zastępowania strony

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy we Włocławku powziął wątpliwość, którą przedstawił Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego. A ta podjęła uchwałę, zgodnie z którą właściwa okręgowa rada adwokacka, do której adwokat ustanowiony przez sąd skierował wniosek o zwolnienie z obowiązku zastępowania strony w postępowaniu, nie może skutecznie zwolnić go z tego obowiązku.

17.10.2023

NSA: Samorząd nie może prowadzić sprawy bez wiedzy lekarki

Zawody medyczne

Samorząd lekarski powołał komisję w sprawie niezdolności do wykonywania zawodu przez lekarkę, która była pensjonariuszką domu opieki. Sądy administracyjne postanowiły jednak uchylić wydaną w tej sprawie uchwałę, ponieważ na żadnym etapie nie poinformowano lekarki o tym, że toczy się wobec niej postępowanie. Tym samym uniemożliwiono jej zapoznanie się z materiałem dowodowym oraz podjęcie skutecznej obrony.

17.10.2023

WSA: Pozbawienie stypendium tylko za zgodą rencistki

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Organ uznał, że nabycie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy stanowi przeszkodę do posiadania statusu osoby bezrobotnej oraz korzystania ze związanych z tym świadczeń. Pozbawił więc rencistkę prawa do stypendium z tytułu uczestnictwa w studiach podyplomowych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach nie zgodził się z tym rozstrzygnięciem i podkreślił, że decyzja w sprawie stypendium mogła zostać zmieniona jedynie za zgodą rencistki.

16.10.2023

Dyrektor szkoły na krócej, gdy przyczyny co najmniej poważne

Zarządzanie oświatą

Tylko szczególny przypadek uzasadnia skrócenie kadencji dyrektora szkoły. Ten musi być precyzyjnie i spójnie wyjaśniony w zarządzeniu o powierzeniu stanowiska. Poszukiwanie argumentów za taką decyzją na etapie sądowym jest zdecydowanie spóźnione. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

16.10.2023

SN: Wątpliwa nagana dla obrońcy bez maseczki w sądzie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Radca prawny, jako obrońca na sali sądowej, nie chciał założyć maseczki. Jego zachowanie w trakcie wykonywania obowiązków służbowych było podyktowane tym, iż rozporządzenie wydane przez rząd pozostawało w sprzeczności z podstawą prawną. Jednak rzecznik dyscyplinarny i sądy były zdania, że postąpił wbrew ślubowaniu i nieetycznie, za co ukarano go naganą. Sąd Najwyższy uchylił orzeczenie Wyższego Sądu Dyscyplinarnego z powodu poważnych braków uzasadnienia.

14.10.2023

SN: Zbiorczy protokół komisji wyborczych nie skomplikuje wyborów

Wybory

Sąd Najwyższy uznał, że wytyczne Państwowej Komisji Wyborczej w zakresie liczenia głosów oddanych za granicą w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum prawidłowo realizują jednoznaczne postanowienie kodeksu wyborczego. Inny niż zbiorczy protokół komisji wyborczych prowadziłby do znacznych komplikacji i poważnego wydłużenia czasu ustalania wyników głosowania – uznała Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

13.10.2023

SN: Nazwa rozstrzygnięcia ma wpływ na ustalenie kary i winy adwokata

Prawo karne Prawnicy

Adwokat przeszedł na drugą stronę - do przeciwnika procesowego i teraz procesuje się ze swoim dawnym klientem. Sądy dyscyplinarne Adwokatury stwierdziły winę obwinionego, ale nie mogły go ukarać z powodu przedawnienia karalności przewinienia. Czy przedawnienie istotnie nastąpiło? Oceni to ponownie Wyższy Sąd Dyscyplinarny, gdyż Sąd Najwyższy uznał, że wydane postanowienie zostało błędnie nazwane.

13.10.2023

Sąd: PiS może krytykować politykę migracyjną UE

Sądy pierwszej instancji oddaliły w całości powództwa Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, które domagały się zakazu mówienia o tym, że unijny mechanizm relokacji ma charakter przymusowy; że dotyczy on nielegalnych imigrantów, również tych spoza Europy; a także, że Polacy poprzez udział w referendum mogą mieć wpływ na odrzucenie paktu migracyjnego. Rozstrzygnięcie podtrzymał Sąd Apelacyjny.

12.10.2023

Sąd: Prezydent miasta sam decyduje, komu poręczyć kredyt

Finanse publiczne Finanse samorządów Finanse

Wyrażenie przez radę miasta zgody na poręczenie kredytu zaciągniętego przez spółkę miejską nie ma podstawy prawnej. Rada może co najwyżej ustalić maksymalną wysokość pożyczek i poręczeń w danym roku, ale ostatecznie decyzja w tych sprawach i tak należy do prezydenta miasta. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

12.10.2023

SN: Prokurator nie stanie przed sądem za zniesławienie radcy prawnego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Oskarżenie o zniesławienie i zniewagę przez prokuratora należy dobrze udokumentować. Ciężar dowodu w postępowaniu o uchylenie immunitetu i postawienie przed sądem karnym należy do wnioskodawcy. Dowody zaś nie mogą stanowić subiektywnej oceny materiału – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego i nie zezwoliła na uchylenie immunitetu.

11.10.2023

Przedsiębiorca odliczy zapłaconą karę za opóźnienie w wykonaniu umowy

CIT PIT

Skarbówka zbyt szeroko interpretuje pojęcie wad dostarczonych towarów i wykonanych usług - orzekł WSA w Białymstoku, uchylając niekorzystną dla podatnika interpretację. To oznacza, że zapłacona przez podatnika kara za opóźnienie w wykonaniu usługi, której przyczyną było nieterminowe wydanie pozwolenia przez urzędników, może być kosztem uzyskania przychodu. Według ekspertów na korzystny wyrok mogą powoływać się inni przedsiębiorcy.

11.10.2023

SN: Znany adwokat ukarany upomnieniem za niegrzeczne słowa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W korespondencji zawodowej adwokaci muszą przestrzegać właściwych form. Nie mogą używać wyrażeń czy zwrotów obraźliwych ani grozić ściganiem karnym lub dyscyplinarnym, zwłaszcza swoim kolegom z samorządu. Tej zasady nie przestrzegał znany gdański adwokat i dlatego został ukarany upomnieniem. Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej postanowił karę utrzymać w mocy.

10.10.2023

TSUE rozstrzygnął, jak opodatkować prezenty do prenumeraty

VAT Prawo europejskie

Tablety lub smartfony przekazywane nowym prenumeratorom nie powinny być odrębnie opodatkowane VAT – orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE (C 505/22). Przekazanie prezentu stanowi świadczenie pomocnicze w stosunku do świadczenia głównego polegającego na dostawie czasopism, wchodzące w zakres „odpłatnej dostawy towarów”. Nie jest to nieodpłatne przekazanie towarów.

07.10.2023

TSUE: Ten sam napój może być opodatkowany różnymi stawkami VAT

VAT Prawo europejskie

Środki spożywcze składające się z tego samego głównego składnika podlegają dwóm różnym obniżonym stawkom VAT w zależności od tego, czy są sprzedawane w sklepie, czy przygotowywane i podawane klientowi na gorąco w kawiarni – orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie C-146/22. Warunkiem jest, by różnica dotycząca podania była widoczna dla konsumenta.

07.10.2023

SN: Sprzedaż narkotyków błędnie ukarana więzieniem w trybie nakazowym

Prawo karne

Skoro kodeks postępowania karnego wyraźnie określa, jakie kary można orzec wobec oskarżonego w postępowaniu nakazowym i w ogóle nie przewiduje możliwości pozbawienia wolności, to orzeczenie wobec oskarżonego wyrokiem nakazowym kary nieprzewidzianej w tym trybie postępowania narusza w rażący sposób przepisy kodeksu. Potwierdził to niedawno Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

07.10.2023

SN: Wytyczne PKW dotyczące obserwatorów w referendum – uchylone

RODO Wybory

Sprzeczne z prawem, a zarazem wykraczające poza kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej było niedopuszczenie obserwatorów społecznych do referendum. Dlatego należało wykreślić ten punkt z uchwały Komisji, podobnie jak i punkt dotyczący kolejności przekazywania przez mężów zaufania nagrań zarejestrowanych w lokalu wyborczym. Najważniejszy zarzut dotyczący adnotacji na spisach wyborców, że wyborca nie pobrał karty referendalnej – zostanie rozpoznany w piątek, 6 października.

05.10.2023

SN: Nauczycielka zwolniona bezprawnie, ale bez pełnego wynagrodzenia

Zarządzanie oświatą

Nauczyciel mianowany, w wieku przedemerytalnym, nie jest objęty ochroną tak jak zatrudniony na umowę o pracę i nie może dochodzić wynagrodzenia w pełnej wysokości po przywróceniu go do pracy za czas pozostawania bez pracy z powodu wadliwego wypowiedzenia. Do takiego wniosku doszedł we wtorek Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i oddalił skargę nauczycielki. Sąd opowiedział się za wyrównaniem praw nauczycieli mianowanych i kontraktowych w przyszłości.

04.10.2023

SN: Firma może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w Internecie

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w Internecie – uznał Sąd Najwyższy we wtorkowej uchwale. Sąd Apelacyjny w Gdańsku, który skierował pytanie do SN, stał na przeciwnym stanowisku. Jednak swoją opinię chciał oprzeć na uchwale Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, gdyż pojawiły się wcześniej także wyroki przeciwne.

03.10.2023