WSA: Przedsiębiorca nie zawsze zapłaci za nierejestrowanie pracy kierowcy

Prawo pracy

Kierowca wylogował kartę z tachografu i nie rejestrował swoich aktywności. Przedsiębiorca miał ponieść za to naruszenie karę w wysokości ponad 5 tys. zł. Rozpoznający jego skargę WSA w Gorzowie Wielkopolskim uznał, że przedsiębiorca nie zawsze ma wpływ na naruszenie obowiązków lub warunków przewozu drogowego, szczególnie gdy dochodzi do tego z powodu zachowania osób trzecich, którym nie był w stanie się przeciwstawić.

18.01.2019

SN: Adwokat nie szkolił się, bo miał za daleko do Izby

Prawnicy

Dystans między miejscem zamieszkania a miejscem szkolenia, który wynosi ok. 80 km nie może być przeszkodą w wypełnianiu obowiązku samokształcenia przez adwokata - orzekł Sąd Najwyższy. I wskazał, że są także inne formy uzupełniania wiedzy.

18.01.2019

TK: Niekonstytucyjne zmiany w ustawie o IPN 

Prawo karne

Przepisy nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej zawierające pojęcia "ukraińscy nacjonaliści" i "Małopolska Wschodnia" są niezgodne z konstytucją - stwierdził w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Natomiast TK umorzył skargę ws. nowelizacji ustawy o IPN w części dotyczącej karania za sformułowania typu "polskie obozy śmierci".

17.01.2019

NSA: Zakaz reklamy aptek i leków jest w interesie publicznym

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Farmacja

Właściciel apteki musi sobie zdawać sprawę, że leki nie są zwykłym towarem rynkowym - obrót lekami musi więc być i jest reglamentowany przez państwo. To oznacza, że właściciel nie będzie mógł korzystać z pełni wolności gospodarczej, a więc również stosować typowych działań marketingowych, które zwiększałyby sprzedaż leków

17.01.2019

Strasburg: Mowa nienawiści to nie wolność wyrażania opinii

Prawo karne

Wolność wyrażania opinii jest jednym z najważniejszych praw podstawowych chronionych w Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka. Jest gwarantowana w art. 10 Konwencji, lecz nie ma charakteru bezwzględnego - wynika z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

16.01.2019

TK: Przeszukanie firmy przez UOKiK pod większą kontrolą sądu

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Przepis, który uniemożliwia złożenie zażalenia na postanowienie sądu ochrony konkurencji i konsumentów o wyrażeniu zgody na przeszukanie przedsiębiorcy przez prezesa UOKiK jest niezgodny z konstytucją, bo pozbawia całkowicie prawa do sądu. Tak uznał Trybunał Konstytucyjny.

16.01.2019

NSA: Dane z rejestru PESEL tylko po wykazaniu interesu prawnego

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Zamiar wytoczenia powództwa o ustalenie rzeczywistego ojcostwa dziecka nie wystarczy by minister udostępnił dane z rejestru PESEL matki dziecka. Wnioskodawca musi dodatkowo powołać się na dokument, który w sposób obiektywny i niebudzący wątpliwości potwierdza aktualną potrzebę w uzyskaniu tych danych

16.01.2019

NSA: Makler nie może ujawniać poufnych informacji

Prawo gospodarcze Finanse

Makler papierów wartościowych ujawnił w rozmowie telefonicznej informacje o planowanej inwestycji jednego z klientów. To poważne naruszenie tajemnicy zawodowej. Należało więc czasowo zawiesić go w prawie do wykonywania zawodu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

15.01.2019

SN: Prokurator wydalony z zawodu nie ma prawa do sądu?

Prawo karne Prokuratura

Sąd Najwyższy w nowej Izbie Dyscyplinarnej przy rozpatrywaniu zażalenia obrońcy powziął wątpliwość czy prokurator skazany na tzw. śmierć cywilną istotnie nie ma prawa do kasacji. Nakazał stronom postępowania odnieść się do art. 45 Konstytucji, czyli prawa do sądu.

15.01.2019

SN: Adwokat nie wykonał wyroku, ukarany zawieszeniem

Prawnicy

Prywatna sfera działalności adwokatów, podobnie jak zawodowa, powinna cechować się godnością i etyką - stwierdził Sąd Najwyższy. - Jeśli obwiniony pozorował czynności spłaty pożyczki i przeprosiny, i w sposób rażący nadużył swej wiarygodności, to zasługuje na karę zawieszenia wykonywania zawodu - dodał.

14.01.2019

Frankowicz może żądać sprawdzenia, czy udzielono mu kredytu walutowego

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Terminowa obsługa kredytu nie jest przeszkodą do powództwa o ustalenie nieważności niektórych postanowień umowy, w szczególności dotyczących waluty kredytu. Tak uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie. Tylko w ten sposób kredytobiorca może bowiem usunąć stan niepewności, co do wysokości rat i sposobu rozliczenia kredytu.

14.01.2019

SN: Naruszenie zasad współżycia powoduje obniżenie opłat za użytkowanie

Samorząd terytorialny Budownictwo

Spółka nie musi uiszczać pełnej opłaty za użytkowanie wieczyste, w sytuacji, gdy miasto przez lata utrudniało postawienie na gruncie budynku - taki jest sens wyroku Sądu Najwyższego. - Takie zachowanie naruszyło zasady współżycia społecznego - dodał SN.

13.01.2019

Dziecko wbiegło pod auto, rodzic nie zapłaci za szkodę

Prawo cywilne

Dziewięciolatek wybiegł za piłką na jezdnię przed samochód. Ojciec dziecka nie ponosi winy w nadzorze i nie zapłaci odszkodowania za zniszczenia w aucie. Sprawcą szkody jest sam kierowca, bo jechał za szybko - stwierdził Sąd Okręgowy w Łodzi.

12.01.2019

WSA: Burmistrzowi nie przysługują dwa dodatki specjalne

Samorząd terytorialny

Rada miasta nie może przyznać burmistrzowi dodatku specjalnego z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych pracownika samorządowego. Burmistrz otrzymuje już bowiem taki obowiązkowy dodatek specjalny będący składową wynagrodzenia

12.01.2019

Stacja paliw odpowiada za to, że klient odmroził dłonie

Prawo cywilne

Klient odmroził dłonie, bo postanowił zatankować gaz, nie używając rękawic ochronnych. Za szkodę, na zasadzie ryzyka, odpowiada stacja paliw. Zadośćuczynienie będzie jednak mniejsze od żądanego, bo mężczyzna przyczynił się do szkody – orzekł Sąd Apelacyjny w Łodzi. Powód żądał 100 tysięcy złotych, dostanie 8,2 tys. złotych.

11.01.2019

SN: Notariusz zapomniała o przepisie, otrzymała upomnienie

Prawo cywilne Prawnicy

Kara upomnienia wymierzona notariuszowi nie przesądza o niemożności udziału w pracach sądu dyscyplinarnego korporacji - orzekł Sąd Najwyższy. Niedbałość notariusza przy sporządzaniu aktu notarialnego darowizny nie może być surowiej ukarana, gdyż obwiniona działała nieumyślnie - dodał.

11.01.2019

WSA: Zdezubekizowany agent wywiadu wygrał spór z ministrem o emeryturę

Administracja publiczna

W czwartek 10 stycznia br. zapadł pierwszy korzystny dla skarżącego wyrok w sprawie obniżenia emerytury byłemu funkcjonariuszowi służb PRL. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję ministra spraw wewnętrznych, który nie uwzględnił odwołania byłego agenta wywiadu w sprawie obniżenia mu emerytury.

11.01.2019