SN: Nagana dla sędziego za nierzetelne oświadczenie majątkowe

Prawnicy

Niewykazanie składników majątkowych nawet przez przeoczenie lub zapomnienie jest poważnym naruszeniem powinności sędziego. To przewinienie służbowe godzące w dobro wymiaru sprawiedliwości - orzekł Sąd Najwyższy wymierzając byłemu prezesowi sądu karę nagany.

31.01.2019

SN: Człowieka nie można przymusowo izolować na podstawie kpc

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Dopuszczalne jest zastosowanie przepisów zabezpieczenia z kpc w procesie prowadzonym na podstawie ustawy o postępowaniu z osobami z zaburzeniami psychicznymi. Niedopuszczalne jest jednak udzielenie zabezpieczenia przez umieszczenie takiej osoby w Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego.

30.01.2019

Minister ma przeprosić odwołaną prezes sądu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro musi przeprosić na stronie internetowej resortu byłą prezes krakowskiego sądu okręgowego sędzię Beatę Morawiec za sformułowania zawarte w komunikacie o jej odwołaniu ze stanowiska - orzekł w środę Sąd Okręgowy w Warszawie. Sąd uznał, że minister naruszył dobra osobiste sędzi.

30.01.2019

SA: Szpital nie może przeciągać zapłaty w nieskończoność

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Nie można wymagać, by to podmioty zewnętrzne finansowały funkcjonowanie szpitala. Dlatego nieterminowe przekazywanie pieniędzy przez NFZ, czy też zła gospodarka finansowa nie uzasadnia rozłożenia na raty zasądzonego świadczenia. W takiej sytuacji nie ma również podstaw, by odstępować od obciążania szpitala kosztami postępowania uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie.

30.01.2019

Sklep z agencją pocztową może handlować w niedzielę

Prawo pracy Małe i średnie firmy

W sklepie, który jednocześnie pełni funkcję agenta pocztowego, nie obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i święta. Nie ma przy tym znaczenia, że świadczenie usług pocztowych jest w tej placówce tylko działalnością uboczną – potwierdził Sąd Okręgowy w Elblągu.

30.01.2019

Odprawa to nie to samo co odszkodowanie i zadośćuczynienie

PIT Prawo pracy

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił dwie skargi kasacyjne w sprawach dotyczących opodatkowania PIT odpraw wypłacanych na podstawie układu zbiorowego pracy. Uznał, że odprawy wypłacone na podstawie prawa pracy należy rozumieć szerzej niż w przepisach kodeksu cywilnego.

29.01.2019

NSA: Budowa parkingu nie uzasadnia zniesienia indywidualnej formy ochrony przyrody

Środowisko Administracja publiczna

Budowa parkingu nie służy ochronie ludzi lub ich mienia, tylko zapewnieniu możliwości zaparkowania samochodu w miejscu znajdującym się w niedużej odległości od docelowego miejsca wizyty. NSA uznał, że nie może to uzasadniać zniesienia indywidualnej formy ochrony przyrody.

29.01.2019

SN: Wspólnik może żądać odszkodowania za wyłączenie go ze spółki

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Żądanie odszkodowania za nieotrzymanie ceny udziałów i za wyłączenie wspólnika ze spółki z o.o. nie zostało skutecznie zgłoszone - orzekł Sąd Najwyższy. I dodał, że takie odszkodowanie należałoby się, gdyby wcześniej nie nastąpiło potrącenie należności przez spółkę pozwaną.

29.01.2019

NSA: Brak podpisów całej komisji rekrutacyjnej nie jest błędem

Szkolnictwo wyższe

Kandydatka, która na studia medyczne nie uzyskała wystarczającej liczy punktów z matury, nie może skarżyć się na brak jawności procedury i podpisów członków komisji - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I dodał, że uczelnie korzystają z szerokiej autonomii, która pozwala im na wprowadzania własnych reguł.

29.01.2019

NSA: Tylko poważne zarzuty natychmiast pozbawią dyrektora szkoły stanowiska

Choć działania podjęte przez dyrektora placówki edukacyjnej doprowadziły do negatywnych skutków finansowych, nie było podstaw by odwołać go w trybie interwencyjnym. Ten jest bowiem zarezerwowany dla sytuacji nadzwyczajnych, gdy każdy kolejny dzień zwłoki łączy się z ryzykiem poważnych zaburzeń w pracy jednostki - wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny.

28.01.2019

WSA: Transkrypcja aktu małżeństwa dwóch mężczyzn narusza porządek prawny

Prawo rodzinne

Transkrypcja zagranicznego aktu małżeństwa zawartego przez dwóch mężczyzn do polskich aktów stanu cywilnego nie jest możliwa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Zastosował zatem klauzulę ochrony porządku publicznego, która uniemożliwia zarejestrowanie związku osób tej samej płci.

26.01.2019

Przepuklina pachwiny u piłkarza to nieszczęśliwy wypadek

Opieka zdrowotna

W przypadku sportowców zawodowych za nieszczęśliwy wypadek można uznać także stany chorobowe powstające w dłuższym okresie czasu pod wpływem czynnika zewnętrznego. Piłkarz z przepukliną pachwiny otrzyma więc świadczenia wynikające z polisy ubezpieczeniowej – uznał Sąd Okręgowy w Nowym Sączu.

26.01.2019

Urząd zbierał dowody na podstawie niekonstytucyjnego przepisu

Ordynacja

7 lutego 2019 r. Naczelny Sąd Administracyjny ma ogłosić wyrok w sprawie wykorzystywania przez organy podatkowe dowodów z podsłuchów, bez stosownego potwierdzenia, że zostały uzyskane zgodnie z prawem i bez dołączonych do nich nagrań.

25.01.2019

Strasburg: Prywatny detektyw może śledzić osobę w miejscu publicznym

Prawo cywilne Prawo gospodarcze RODO

Europejski Trybunał Praw Człowieka w decyzji opublikowanej 17 stycznia uznał, że śledzenie osoby ubezpieczonej na zlecenie prywatnego towarzystwa ubezpieczeniowego, celem weryfikacji roszczeń odszkodowawczych ubezpieczonego, nie stanowi naruszenia prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.

25.01.2019

SN: Emerytura cywilna może uzupełniać wojskową

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Żołnierz ma prawo do emerytury wojskowej i cywilnej - orzekł w czwartek 24 stycznia br. Sąd Najwyższy, który rozpatrywał sprawę dotyczącą 22 lat służby w wojsku i 23 pracy cywilnej. Wyrok jest przełomowy i bardzo korzystny dla żołnierzy, policjantów i innych funkcjonariuszy mundurowych, którzy pracowali w cywilu.

25.01.2019

Izba Dyscyplinarna SN: Sędzia Zaradkiewicz ma być dopuszczony do orzekania

Prawnicy

Sąd Najwyższy odrzucił zażalenie Prezesa SN kierującego Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, działającego w zastępstwie I Prezesa SN na postanowienie o wstrzymaniu wykonania postanowienia o dopuszczeniu do orzekania sędziego Kamila Zaradkiewicza. Zdaniem sędziów Izby Dyscyplinarnej powinien on uczestniczyć w pracy Izby.

24.01.2019

SN: Uchylony immunitet sędziego, któremu zarzucono podrobienie protokołu

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego nie oznacza jeszcze, że zostanie mu postawiony zarzut karny i że zostanie skazany - orzekł Sąd Najwyższy, uchylając jednak immunitet sędziemu. Był on obwiniony o podrobienie protokołu rozprawy i sfałszowanie podpisu.

24.01.2019

SN: Odprawa dla pracowników służby cywilnej jak przy zwolnieniach grupowych

Administracja publiczna Prawo pracy

Pracownikowi o statusie członka korpusu służby cywilnej, którego stosunek pracy wygasł na podstawie art. 170 ust. 1 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej, przysługuje odprawa pieniężna na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy.

24.01.2019

NSA: Przywrócenie terminu niemożliwe, bo strona pomyliła adres

Administracja publiczna Budownictwo

Zaadresowanie przesyłki ze skargą na nieaktualny adres organu to niedbalstwo i obciąża winą stronę, która nie może skutecznie starać się o przywrócenie terminu na dokonanie czynności. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że ewentualne uchybienia doręczyciela są bez znaczenia.

24.01.2019