Strona wniosła skargę na postanowienie organu podatkowego w przedmiocie obciążenia kosztami egzekucyjnymi. Oprócz skargi złożyła wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonego postanowienia z powodu niebezpieczeństwa powstania znacznej szkody i spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Skarżąca wskazała, że realizacja jej zadań finansowana jest z funduszy unijnych na podstawie umowy o dofinansowanie. Z przyznanego dofinansowania pokrywane są też koszty sądowe związane z odzyskiwaniem od beneficjentów kwot nienależnie wypłaconych. Do kosztów tych należą te ponoszone na etapie postępowania sądowego, w postępowaniu zabezpieczającym, nieprocesowym, upadłościowym, układowym i naprawczym, jak i egzekucyjnym.

 

Podstawa wstrzymania wykonania postanowienia

Z wniosku wynikało, że na wskazany cel skarżąca uzyskała pewne środki. Przekazana jej niewielka kwota zabezpiecza możliwość jej funkcjonowania w zakresie ponoszenia kosztów do końca 2018 r. w obszarze wymienionych postępowań.

Zobacz również: Wstrzymanie natychmiastowego wykonania decyzji >>

Gdyby środków tych zabrakło, to niemożliwym będzie realizacja szeregu zadań. Te zaś mają służyć odzyskiwaniu należności publicznoprawnych. Jeśli więc doszłoby do wyegzekwowania kosztów określonych w zaskarżonym postanowieniu organu podatkowego, to zaistniałaby podstawa do wstrzymania wykonania postanowienia - argumentowano we wniosku.

Zobacz również: NSA: Strona ma prawo odsłuchać nagrane rozmowy >>

Fiskus zbyt łatwo karze podatników >>

Wstrzymanie wykonania tylko na wniosek

WSA we Wrocławiu uwzględnił złożony wniosek i wstrzymał wykonanie zaskarżonego postanowienia. Sąd administracyjny przypomniał, że wniesienie skargi do sądu nie wstrzymuje wykonania aktu lub czynności. Sąd może natomiast wstrzymać wykonanie w całości lub w części aktu na wniosek strony. Jest to możliwe, jeśli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków z wyjątkiem przepisów prawa miejscowego, które weszły w życie, chyba że ustawa wyłącza wstrzymanie ich wykonania. Wstrzymanie wykonania zaskarżonego aktu jest możliwe tylko wyjątkowo. Aby było to możliwe, strona ma za zadanie uprawdopodobnić wystąpienie wyżej wymienionych przesłanek. To na stronie spoczywa inicjatywa wykazania, że jej wniosek jest zasadny. Na powyższe zwrócił uwagę NSA w postanowieniu nr FZ 138/04.

 


Trudna sytuacja skutecznym uzasadnieniem

W ocenie sądu, skarżąca w sposób należyty uzasadniła, że wykonanie postanowienia narazi ją na niebezpieczeństwo powstania trudnych do odwrócenia skutków. Spełnione więc zostały ustawowe przesłanki. Rzeczywiście bowiem, gdyby doszło do zapłaty kosztów egzekucyjnych, to skarżąca znalazłaby się w trudnej sytuacji. Wykonanie postanowienia organu podatkowego wiązałoby się więc z niebezpieczeństwem wyrządzenia stronie szkody lub powstania trudnych do odwrócenia skutków. Doszłoby bowiem do utraty płynności finansowej strony - wyjaśnił WSA.

WSA podkreślił jednak, że uwzględnienie wniosku nie oznacza, że skarga co do meritum jest zasadna. To, czy skarga zasługuje na uwzględnienie, będzie badane na etapie wyrokowania - zaznaczył sąd.

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 28 stycznia 2019 r., sygn. akt III SA/Wr 7/19