Fikcyjna frakcja energetyczna – jest, ale jej nie ma; potrzebne regulacje

Samorząd terytorialny Środowisko

Samorządowcy dopominają się, żeby resort klimatu przedstawił koncepcję zagospodarowania frakcji energetycznej i sposób wsparcia finansowego. Do tego czasu chcą zezwolenia na jej magazynowanie. - Uprawiamy fikcję. Ta frakcja jest, ale jednocześnie jej nie ma – nie wolno jej składować, magazynować, ani spalać – mówi Leszek Świętalski

28.01.2020

Prezes NFZ: Wkrótce zaproponujemy rozwiązania skracające kolejki

Finansowanie zdrowia

Chcemy, by w przyszłości model płacenia za wynik był stosowany we wszystkich rodzajach świadczeń. Zaczęliśmy od podstawowej opieki zdrowotnej, teraz chcemy zmienić wycenę w zakresie świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Jestem zwolennikiem zniesienia limitów - mówi Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia

28.01.2020

Bezpośredniość związku ponoszonych kosztów cały czas problematyczna

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Pomimo dwuletniej praktyki obowiązywania regulacji art. 15e ustawy o CIT w dalszym ciągu wątpliwa pozostaje kwestia wykładni pojęcia „bezpośredniości związku”. Organy podatkowe traktują to jako tarczę przed sztucznym zaniżaniem podstawy opodatkowania. Jednak ich stanowisko rodzi wiele kontrowersji i prowadzi do sporów – piszą eksperci z kancelarii GWW.

27.01.2020

Elektronizacja przetargów i platforma e-zamówienia, czy szpitale są na to przygotowane?

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Elektronizacja zamówień publicznych w służbie zdrowia nadal trwa. Trudno jednoznacznie określić, czy wszystkie szpitale są na nią przygotowane i czy sobie z nią radzą. Niewątpliwie jednak sama idea jest ważna i potrzebna, bo ułatwia codzienną współpracę podmiotów medycznych z ich partnerami i podwykonawcami - twierdzi Anna Biegajło,

27.01.2020

Prof. Kornobis-Romanowska: Nowi sędziowie już nie powinni orzekać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po uchwale Sądu Najwyższego sędziowie powołani przy udziale nowej KRS nie powinni być wyznaczani do orzekania - twierdzi prof. Dagmara Kornobis-Romanowska z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej zdaniem niebezpieczne jest takie podejście, że będą nadal orzekać, a ewentualnie w postępowaniu apelacyjnym stwierdzana będzie wadliwość tych wyroków.

27.01.2020

Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę może być tożsama z przyczyną nałożonej kary porządkowej

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Zastosowanie wobec pracownika kary porządkowej za określone przewinienie nie przeszkadza w wypowiedzeniu mu umowy o pracę, gdy waga przewinienia jest znaczna. Wypowiedzenie nie jest karą. Nie ma więc przeszkód w jego stosowaniu w przypadku tego samego przewinienia. Pracownik powinien jednak najpierw zakwestionować zasadność nałożonej kary porządkowej

27.01.2020

Gajowniczek-Pruszyńska: Adwokatek na rynku coraz więcej, czas na samorząd

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Uważam że, sytuacja kobiet w adwokaturze od kilku lat ulega poprawie. Jest nas więcej, co wpływa bezpośrednio na zmiany postrzegania kobiet w tym zawodzie. Problemy to nadal nieco niższe w porównaniu z kolegami wynagrodzenia, czy w szanse na kierownicze stanowisko. Motorem zmian może być większy udział adwokatek w samorządzie zawodowym - mówi adwokat Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska

26.01.2020

Sztuczna inteligencja to narzędzie wspomagające, a nie zastępujące lekarzy

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Systemy wykorzystujące sztuczną inteligencję najszybciej w medycynie rozwijać się będą w diagnostyce. Przykładem może być zastosowanie sztucznej inteligencji, czyli automatycznych systemów wspomagających diagnostykę, w kardiologii, gdzie badania potwierdzają nawet 91 proc. skuteczność w wykrywaniu arytmii – twierdzi dr Sebastian Sikorski

25.01.2020

Sędzia Łazarska: Status sędziów nie ma związku z datą orzekania

Wymiar sprawiedliwości

Nie ma różnicy, jeśli chodzi o wadliwość składu sądu ukształtowanego w przeszłości i przyszłości. Nie powinno być tej daty granicznej, bo wadliwość jest ta sama. W statusie sędziów nic się bowiem nie zmienia - mówi Aneta Łazarska, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, komentując uchwałę Sądu Najwyższego.

24.01.2020

Szef KRS: Sąd Najwyższy na kolizyjnym kursie

Wymiar sprawiedliwości

Uchwała Sądu Najwyższego dotycząca statusu sędziów rekomendowanych przez KRS, z jednej strony wydaje się dość ostrożna, z drugiej powoduje istotne dylematy. Bo choć nie kwestionuje prerogatywy prezydenta, to czyni z niej wydmuszkę: prezydent sędziego powołuje, ale sędzia nie może orzekać - mówi przewodniczący Rady, sędzia Leszek Mazur.

24.01.2020

Inwestycje gminne i świadczenia dla mieszkańców zagrożone po upadku banku

Finanse samorządów

Najbardziej niepokoi przymus rezygnacji z inwestycji gminnych. Nie wiemy, czy będziemy w stanie w całości wypłacić świadczenia wychowawcze, rodzinne i inne świadczenia stałe należne mieszkańcom - mówi Adam Snarski, burmistrz Leska po upadku banku w Sanoku. Władze wielu poszkodowanych samorządów mają problemy z płynnością finansową.

23.01.2020

Po upadłości członkowie SKOK nie muszą pokrywać strat bilansowych

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo rodzinne Finanse

Brak jest podstaw prawnych do pokrywania przez członków spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych jej strat bilansowych już po ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej - orzekł Sąd Najwyższy. Można przypuszczać, że z uwagi na siłę autorytetu SN sądy nie będą przyjmować interpretacji odmiennej, a niekorzystnej dla członków SKOK - pisze Katarzyna Bereda-Łąbędź

23.01.2020

Jest szansa na uratowanie leków po wygaśnięciu zezwolenia aptecznego  

Farmacja

Wbrew prezentowanemu w mediach stanowisku inspekcji farmaceutycznej, wygaśnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej nie zawsze powoduje konieczność utylizacji leków pozostałych w aptece. Zgoda na zbycie leków do hurtowni może zostać wydana także na rzecz osoby, która nie posiada już ważnego zezwolenia aptecznego.

22.01.2020

Wiceminister rozwoju: Rusza reforma planowania przestrzennego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Planujemy, że do połowy roku przedstawimy główne założenia prac nad projektem ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym - mówi w wywiadzie dla Prawo.pl Robert Krzysztof Nowicki, wiceminister rozwoju. I zapowiada, że główne cele prac to zintegrowanie planowania w skali strategii rozwoju kraju, województw, powiatów i gminy.

22.01.2020

Rejestr ryzyka – typowe błędy i ich wpływ na zarządzanie jednostką

Samorząd terytorialny Zarządzanie Kontrola zarządcza

Przeglądając standardy kontroli zarządczej, nie znajdziemy wskazanego wprost obowiązku prowadzenia rejestru ryzyka. Ustawodawca zostawił organizację procesu identyfikacji, oceny i analizy oraz reakcji na ryzyko zarządzającemu jednostką - pisze Katarzyna Lenczyk-Woroniecka, dyrektor Wydziału Audytu Wewnętrznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

21.01.2020

Prof. Biernat: Sądy nie tylko w unijnych sprawach mogą oceniać niezależność Izby Dyscyplinarnej i KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

To, że unijny trybunał nie zdecydował się na samodzielną ocenę niezależności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i „dystansu” Krajowej Rady Sądownictwa wobec władzy ustawodawczej i wykonawczej, uważam za trafne rozwiązanie, jakkolwiek może być dla niektórych obserwatorów rozczarowujące - twierdzi prof. Stanisław Biernat.

21.01.2020

Wojciech Kapica: To jeszcze nie koniec zmian w prawie o praniu pieniędzy

Prawo karne Rachunkowość Prokuratura Finanse

W Polsce i w większości państw UE jest dość wysoki poziom wdrożenia regulacji nowej regulacji o praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu - mówi Wojciech Kapica. Ale już czekają nas nowe obowiązki wynikające z kolejnej dyrektywy, która wymaga m.in. wymienia 22 konkretne przestępstwa źródłowe dotyczące prania pieniędzy, które powinny być kryminalizowane.

20.01.2020

Przedsiębiorcy powinni zacząć szukać rozwiązań dla sygnalistów

Compliance

Zgodnie z unijnymi trendami, państwa członkowskie będą zobligowane do opracowania przepisów zapewniających kompleksową ochrony osobom zgłaszającym nieprawidłowości i nadużycia. Przedsiębiorcy będą musieli je wdrożyć. Mogą się wzorować na rozwiązaniu wybranym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - piszą Julia Ziemska i Konrad Orlik z Kancelarii Zięba & Partners.

18.01.2020