Sędzia Krupa: COVID-19 jawności rozprawy nie powinien ograniczać

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sędziowie - zgodnie z konstytucją - nie mogą sądzić dopóty nie ma gwarancji jawności. To trochę hipokryzja naszego środowiska, które z jednej strony piętnuje jej naruszenia, także z powodu obostrzeń związanych z wirusem COVID-19, a z drugiej zgadza się - z tego samego powodu - na ograniczenie, wręcz wyłączenie dostępu publiczności do rozpraw - mówi sędzia Arkadiusz Krupa.

06.06.2020

Wyciek danych sędziów i prokuratorów – czy w naszym państwie ktokolwiek jest bezpieczny?

Wymiar sprawiedliwości RODO

Z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury wykradzione zostały dane osobowe tysięcy sędziów, prokuratorów oraz innych pracowników sądów. Problem może dotyczyć około 51 tysięcy osób. Co wydarzyło się w KSSiP i jak można zapobiegać w przyszłości takim incydentom? Czas to ocenić okiem specjalisty z zakresu ochrony danych - piszą Joanna Ożóg i Cezary Bartsch.

05.06.2020

Haładyj: Przygotowujemy się do pozwów przeciwko państwu związanych z epidemią

Prawo cywilne Administracja publiczna

Prezes Prokuratorii Generalnej RP spodziewa się pozwów ze strony lekarzy i przedsiębiorców poszkodowanych przez wydane akty prawne, a także zaniechania organów władzy publicznej w związku z pandemią koronawirusa. - Analizujemy na bieżąco, jakie mogą być podstawy ewentualnych roszczeń i ich uzasadnienie - mówi dr Mariusz Haładyj.

04.06.2020

Informacje wykorzystywane dla prywatnych interesów - polemika

Szkoła i uczeń Administracja publiczna

Sporo organów władzy publicznej usiłuje nasze dobro wspólne wykorzystywać do prywatnych interesów - tak członkini Stowarzyszenia Watchdog Polska Alina Czyżewska odpowiada sędziemu Naczelnego Sądu Administracyjnego Przemysławowi Szustakiewiczowi na twierdzenie, iż „sporo osób usiłuje prawo do informacji publicznej wykorzystywać w celu załatwienia prywatnych interesów".

03.06.2020

Prezes Kurosz: Jeśli rozprawa online, to z publicznością online

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Zasada jawności jest bezwzględnie wymagana, bo umożliwia społeczną kontrolę i patrzenie sądom na ręce. Bez tego - powiedzmy wprost - ludzie się nie czują bezpiecznie. Stąd pomysł by w czasie epidemii, prowadząc rozprawy online, umożliwić w takim trybie też dostęp publiczności - mówi Prawo.pl sędzia Krzysztof Kurosz, prezes Sądu Rejonowego dla Łodzi - Śródmieścia.

03.06.2020

Kryzys konstytucyjny dopadnie każdego z nas

Administracja publiczna

Wielu ludziom wydaje się, że nie dotyka on zwykłych obywateli. Że to niezrozumiałe spory polityków i części prawników, ale nie ma to większego wpływu na ich życie. Bzdura! To tylko pozory. Tak jest wyłącznie do czasu. Kiedy przyjdzie im rozstrzygnąć jakąś sprawę w sądzie czy na policji miny z pewnością im zrzedną - pisze adwokat Karolina Pilawska.

02.06.2020

Sędzia Niedzielak: Izba Dyscyplinarna uchyla immunitety sędziom - zabezpieczenie TSUE nie dotyczy spraw karnych

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie zajmuje się obecnie sprawami dyscyplinarnymi sędziów, ale rozpatruje tzw. sprawy immunitetowe - wyjaśnia sędzia SN Piotr Niedzielak. - Orzeczenie TSUE o udzieleniu zabezpieczenia w ogóle nie dotyczy postępowań karnych, w których zamierza się pociągnąć do odpowiedzialności sędziego.

02.06.2020

Olgierd Geblewicz: Samorządom nie powinno odbierać się kompetencji

Samorząd terytorialny

Rząd i samorząd powinny w swoich działaniach być kompatybilne i działać na partnerskich zasadach. Samorządom nie powinno odbierać się kompetencji, ale wspierać je. Na poziomie województwa mamy i marszałka, i wojewodę. To dla mieszkańców bywa mylące. Może należałoby zastanowić się, czy obecny stan prawny powinien w tym zakresie być docelowy?

01.06.2020

Wątpliwa zmiana definicji małych i średnich przedsiębiorstw w tarczy finansowej

Prawo europejskie Tarcza finansowa

Względy, którymi kierował się Polski Fundusz Rozwoju dokonując modyfikacji definicji małych i średnich przedsiębiorstw są słuszne. Zastosowanie unijnej definicji pozwala wyeliminować przedsiębiorstwa, których siła ekonomiczna jest znaczna i zapobiec nadużywaniu tarczy finansowej. Tyle, że wszystko wskazuje, że zmiana ta została wprowadzona niezgodnie z decyzją Komisji Europejskiej.

01.06.2020

Prof. Gołaczyński: Arbitraż szansą dla przedsiębiorców w czasie epidemii

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sądy powszechne nadal pracują w ograniczonym zakresie z powodu stanu epidemii. Nadal praktycznie nie prowadzą rozpraw na posiedzeniu jawnym, natomiast te w trybie wideokonferencji są ograniczone ze względów technicznych. Sądy arbitrażowe dają natomiast takie możliwości już teraz - przekonuje w rozmowie z Prawo.pl prof. dr hab. Jacek Gołaczyński.

31.05.2020

Koronawirus pozwala zmienić umowę o zamówienie publiczne

Zamówienia publiczne Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Wystąpienie siły wyższej samo w sobie nie powoduje, że zmienia się treść umowy, a jedynie ma znaczenie z punktu widzenia odpowiedzialności za jej niewykonanie. Strony mogą jednak chcieć – zamiast rozliczać się z tytułu niewykonania umowy, co może być problematyczne – zmodyfikować ją tak, aby dostosować ją do zaistniałego stanu rzeczy - pisze dr Łukasz Pożoga

30.05.2020

Bezkarne rozliczenie rocznego PIT do 1 czerwca

Domowe finanse PIT

Ze względu na panującą obecnie sytuację w kraju wprowadzono regulacje dotyczące składania zeznań podatkowych przez podatników, którzy nie rozliczyli się do dnia 30 kwietnia. W tym możliwość złożenia deklaracji oraz wpłaty podatku po upływie tego terminu. Jeżeli podatnik nie zdążył się rozliczyć do końca kwietnia, ale złoży deklarację i wpłaci podatek do poniedziałku 1 czerwca, nie poniesie z tego tytułu żadnych konsekwencji

30.05.2020

Dr hab. Krawiec: Hejt w pismach procesowych pełnomocników jest niedopuszczalny

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zawodowi pełnomocnicy korzystają z wolności wypowiedzi przy wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych. Uprawnienia te powiązane są z prawem do obrony. Nie można jednak uznać, że adwokat lub radca prawny może bez konsekwencji uzupełniać swoją argumentację personalnymi uwagami, które godzą w prawa innych - wskazuje dr hab. Grzegorz Krawiec.

30.05.2020

Terminy administracyjne już biegną

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus Kodeks postępowania administracyjnego

Niedawna nowelizacja ustawy odwiesza bieg administracyjnych terminów materialnych i procesowych. Organy administracji publicznej nie mogą już zaprzestać wykonywania czynności w postępowaniach administracyjnych bez narażenia się na zarzut bezczynności lub przewlekłości.

30.05.2020

Tarcza 3 umożliwia rozprawy online, ale potrzebne szczegółowe procedury

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W myśl przepisów tarczy antykryzysowej 3 sędziowie rozpatrując obecnie sprawy cywilne powinni w pierwszej kolejności brać pod uwagę tryb online, a następnie rozprawę tradycyjną, ale z zastrzeżeniem, że nie spowoduje na zagrożenia dla zdrowia uczestników. Dopiero jeśli nie ma takich możliwości mogą rozpatrzeć sprawę na posiedzeniu niejawnym - pisze sędzia Zbigniew Miczek

29.05.2020

Aplikacja, która wygrała Global Legal Hackathon, już podbija rynek

Prawnicy Prawo AI LegalTech

Pomysł z hackathonu może stać się realnym rozwiązaniem. Uruchomiliśmy sprzedaż naszego systemu do zautomatyzowanego tworzenia dokumentów dokładnie rok po wygraniu konkursu. Udowodniliśmy, że technologie w branży prawniczej to nie tylko kosztowne, skomplikowane platformy, na które stać wyłącznie duże firmy - mówi Agnieszka Poteralska, członek zarządu inteliLex.

29.05.2020

Krzysztof Iwaniuk: Państwo można jeszcze bardziej decentralizować

Samorząd terytorialny

Zrównoważony rozwój jest ciągle fikcją. Potrzeba nam więcej solidarności dla bardziej równomiernego rozwoju kraju. Na polskiej wsi brakuje jeszcze sporo infrastruktury komunalnej i potrzeba jeszcze kilkudziesięciu lat na analogicznym poziomie inwestowania, by osiągnąć standardy na miarę XXI wieku – uważa Krzysztof Iwaniuk, szef Związku Gmin Wiejskich RP.

29.05.2020

Sędzia Romańska: Tylko cały SN może zmienić uchwałę z 23 stycznia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rozumiem, że uchwała trzech izb Sądu Najwyższego, pozwalająca na badanie statusu sędziów powołanych z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa uwiera nową pierwszą prezes i wszystkich "nowych" sędziów, ale jej zmiana możliwa jest tylko przez pełny skład Sądu Najwyższego - mówi prof. Marta Romańska, sędzia SN. I dodaje, że teraz to raczej niemożliwe.

29.05.2020

Formuła kontroli operacyjnej na wyczerpaniu, czas na zmianę podejścia

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

W prowadzonych przez prokuraturę postępowaniach przygotowawczych wykorzystywany jest praktycznie wyłącznie podsłuch operacyjny. Ale niewystarczający jest nadzór, ciągle nowelizowany katalog przestępstw w których można stosować kontrolę operacyjną i fikcja prawna, że dotyczy tylko wskazanej we wniosku osoby. Czas na zmianę spojrzenia - mówi dr Alfred Staszak

28.05.2020