Strajk prawem pracownika, ale konieczne dochowanie formalności

Kadry w oświacie Prawo pracy

Pracownikowi, który weźmie udział w nielegalnym strajku, grożą poważne konsekwencje. Może odpowiadać dyscyplinarnie, a czas protestu nie wliczy się do jego uprawnień pracowniczych. Strajk jest legalny tylko wtedy, gdy spełnione zostaną wszystkie wymogi ustawowe. Według MEN, jeśli dojdzie do strajku nauczycieli, to w części szkół może on być nielegalny.

03.04.2019

Rząd opublikuje skróconą wersję raportu o handlu w niedziele

Rynek Prawo pracy

„Ocena wpływu ograniczenia handlu w niedziele” to raport, z którym zapoznała się na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów. Dane z raportu nie zostały jeszcze opublikowane. Rząd jednak zobowiązywał do tego minister przedsiębiorczości i technologii, która ma opracować skróconą wersję informacji na temat tej analizy.

02.04.2019

Spada liczba zwolnień lekarskich

Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W lutym liczba zaświadczeń lekarskich spadła w porównaniu do analogicznego miesiąca 2018 r. o 7 proc., zaś w porównaniu ze styczniem 2019 r. o 8,4 proc. Najczęściej po zwolnienie idą do lekarza osoby w wieku między 30 a 39 rokiem życia - wynika z danych ZUS.

02.04.2019

Resort przedsiębiorczości chce rzetelnych danych o wpływie ograniczenia handlu w niedziele

Rynek i konsument Rynek Prawo pracy

Ministerstwo i Przedsiębiorczości i Technologii zaprezentuje we wtorek na posiedzeniu rządu raport na temat ograniczenia handlu w niedziele. - Raporty prezentowane opinii publicznej w ostatnich miesiącach są mało wiarygodne, bądź bazują na niewielkiej liczbie danych - twierdzi szefowa resortu przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

02.04.2019

SN: Urlop dla poratowania zdrowia dla sędziego, o ile leczenie koliduje z orzekaniem

Prawnicy Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Przyznanie sędziemu urlopu dla poratowania zdrowia jest uzależnione od tego, czy z zaświadczeń lekarskich wynika, że zalecane leczenie wymaga powstrzymania się od pełnienia służby. Decyzję w sprawie wydaje minister sprawiedliwości, ale nie ma ona uznaniowego charakteru - orzekł Sąd Najwyższy.

01.04.2019

Najwięcej pracowników delegujemy do Niemiec

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Niemcy, Francja oraz Belgia - to państwa, które były najczęściej wybierane w 2018 r. jako cel delegowania pracowników - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród tzw. państw trzecich zaświadczenia A1 najczęściej wydawane były dla obywateli Ukrainy, Białorusi oraz Rosji.

29.03.2019

Rada Dialogu chce konsultować poselskie projekty

Rynek Prawo pracy

Szefowa Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias zwróciła się do marszałka Sejmu z propozycją zmian w regulaminie Sejmu. Postuluje, by niektóre poselskie projekty ustaw były obowiązkowo opiniowane przez radę. - Zależy nam, aby trafiały do nas propozycje, które dotyczą spraw społeczno-gospodarczych, czyli pracodawców i pracowników - mówi.

29.03.2019

Rynek pracy tymczasowej jest stabilny i nie ma mowy o jego „końcu”

Rynek Prawo pracy

Klienci agencji deklarują, że zapotrzebowanie na pracowników jest stale bardzo duże, a forma zatrudnienia, jaką jest praca tymczasowa wciąż jest bardzo popularna. Problem w tym, że na rynku realnie jest dziś mniej osób, które w ogóle są gotowe podjąć pracę - uważa Iwona Szmitkowska, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia (SAZ) i prezes spółki Work Service.

27.03.2019

Sądy pracy w małych miejscowościach do likwidacji

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy HR

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt rozporządzenia zakłada likwidację kilkunastu wydziałów pracy w sądach. Ich sprawy mają być przejęte przez ośrodki w większych miastach. Likwidacja sądów, wbrew zamierzeniom, może nie tylko nie przynieść oszczędności, ale także wydłużyć drogę do sądu i czas rozstrzygania spraw.

27.03.2019

WSA: TVP nie chce ujawnić, ile zarabiają dziennikarze Wiadomości

Prawo pracy

Pracodawca z urzędu nie chroni prywatności swoich pracowników, musi ich zapytać, czy wolno udostępniać do publicznej wiadomości wysokość ich zarobków - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję zarządu TVP o odmowie podania wynagrodzeń wydawców i prowadzących Wiadomości.

26.03.2019

RPO: System pomocy psychologicznej dla żołnierzy wracających z misji jest nieskuteczny

Prawo pracy Opieka zdrowotna

W obawie przed zwolnieniem ze służby żołnierze mogą ukrywać objawy stresu, nieporozumień i agresji w rodzinach czy trudności w przystosowaniu się do dalszej służby wojskowej - wskazuje rzecznik praw obywatelskich. RPO prosi ministra obrony o zbadanie skuteczności istniejącego systemu pomocy psychologicznej dla żołnierzy uczestniczących w misjach.

26.03.2019

Mniej pracowników tymczasowych

Rynek Prawo pracy

Agencje pracy tymczasowej informują o istotnym spadku liczby osób pracujących w tej formule prawnej. Odczuwają nie tylko konsekwencje utrzymującego się rynku pracownika, ale również zmian regulacji i zaostrzenia limitów czasowych korzystania z pracy tymczasowej przez pracodawców użytkowników.

25.03.2019

Nauczycielowi zatrudnionemu przez komitet rodzicielski przysługuje rekompensata

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Praca nauczyciela w szkole zatrudnionego przez komitet rodzicielski jest pracą w szczególnym charakterze w rozumieniu art. 86 Karty Nauczyciela. Nauczycielce przysługuje prawo do rekompensaty z tytułu pracy w szczególnych warunkach – stwierdził Sąd Okręgowy w Siedlcach.

25.03.2019

Cudzoziemcy wolą szarą strefę niż czekanie na zezwolenie na pracę

Rynek Prawo pracy

Cudzoziemiec, który zmienia stanowisko pracy u jednego pracodawcy lub dostaje podwyżkę, musi ubiegać się o nowe zezwolenie na pracę w Polsce. To absurdalny przepis - wskazują pracodawcy - który powoduje, że osoby przyjeżdżające do naszego kraju decydują się na pracę w szarej strefie.

25.03.2019

SA: Służba w wojsku w PRL zaliczana jako praca w szczególnych warunkach

Emerytury i renty Prawo pracy

Gdy ubezpieczony wrócił z wojska, w ciągu 30 dni stawił się na badania lekarskie niezbędne do ustalenia, czy może pracować w szczególnych warunkach. Służba w wojsku miała miejsce bezpośrednio przed, jak i po pracy ubezpieczonego w warunkach szczególnych. Nabył on więc prawo do emerytury - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.

25.03.2019

PFRON pomoże niepełnosprawnym zrobić prawo jazdy

Rynek Prawo pracy

Zakup nowoczesnej protezy, skutera elektrycznego, czy dofinansowanie do prawa jazdy, nie tylko kat. B - umożliwi osobom z niepełnosprawnościami program „Aktywny samorząd” Państwowego Funduszy Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. - To nie wystarczy, żeby na rynku pracowało więcej niepełnosprawnych.

23.03.2019

Nowy program może zwiększyć aktywność zawodową niewidomych

Rynek Prawo pracy

Powstaje nowy program szkolenia i udostępniania osobom niewidomym psów przewodników, który może pomóc m.in. niewidomym w podjęciu pracy. Aktywność zawodowa osób z dysfunkcją wzroku jest niższa niż u osób z innymi niepełnosprawnościami, wynosi zaledwie 17 proc.

22.03.2019