Dyrektor departamentu ubezpieczeń i składek w ZUS Ewa Kosowska poinformowała Prawo.pl, że najczęstszym kierunkiem delegowania pracowników w 2018 r. były Niemcy - 51 proc., Francja - 11 proc., Belgia - 7 proc., Holandia - 6 proc. oraz Szwecja - 5 proc.

Z danych ZUS wynika, że wśród tzw. państw trzecich zaświadczenia A1 w Polsce najczęściej wydawane są dla obywateli Ukrainy (23 tys.), Białorusi (3 tys.) oraz Rosji (200). - Ukraina i Białoruś to prawie 97 proc. wydanych zaświadczeń. Najwięcej zaświadczeń A1 dla obywateli państw trzecich wystawiane jest w oddziałach ZUS w Poznaniu, Zielonej Górze, Lublinie, Bydgoszczy - mówi Kosowska. - Skala wniosków o A1 stale rośnie. W 2016 r. przekroczyliśmy 500 tys. Między 2017 a 2015 był wzrost aż o 25 proc. W 2018 r. przekroczyliśmy 600 tys. - dodaje.

Szefowa departamentu ubezpieczeń i składek wyjaśnia, że celem zaświadczenia A1 jest potwierdzenie podlegania systemowi zabezpieczenia społecznego państwa, które wydało taki dokument. - oznacza to, że składki opłacane są tylko w tym państwie. Zatem taka osoba jest ubezpieczona w państwie, w którym zostało wydane to zaświadczenie - podkreśla. - Zaświadczenie jest szczególnie ważne w przypadku kontroli organów państwa, w którym wykonujemy pracę - dodaje.

Zobacz w LEX: Czy będzie zmiana w wydawaniu zaświadczeń A1 przez ZUS? >

 


 

ZUS zachęca do wnioskowania przez internet

Kosowska przypomina, że wniosek o wydanie zaświadczenia można złożyć tradycyjną drogą - wysłać pocztą lub osobiście przyjść do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Można też złożyć wybrane wnioski elektronicznie, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych. Chcielibyśmy do tego wszystkich zachęcić, bo to zdecydowane ułatwienie i oszczędność czasu - zaznacza.

Zobacz w LEX: Czy obcokrajowca zatrudnionego na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy można oddelegować do pracy w Anglii? >

Jak podkreśla dyrektor, ważne jest, aby dane, które zadeklarujemy we wniosku były kompletne i zgodne z tzw. stanem faktycznym. - Zakład przekazuje zaświadczenie A1 do zagranicznych instytucji i deklaruje, że jest ono oparte na prawdziwych przesłankach. Jeśli instytucja zagraniczna będzie miała zastrzeżenia, możemy ponownie wszcząć postępowanie wyjaśniające. Jak stwierdzimy, że zmieniły się pewne okoliczności lub wniosek nie był rzetelnie wypełniony to anulujemy takie zaświadczenie - wyjaśnia.

Zobacz w LEX: Jakie są warunki zatrudnienia obywatela Ukrainy delegowanego do pracy w Danii? >

Zwraca uwagę, że jeżeli wniosek jest kompletny to zaświadczenie wydawane jest niezwłocznie -  Czasami następnego dnia od złożenia. Ponad 90 proc. wniosków wydajemy w ciągu 0-7 dni. Jeśli musimy wszcząć postępowanie wyjaśniające, to zazwyczaj zaświadczenie jest maksymalnie w ciągu miesiąca - mówi.

Czytaj też:

Będzie "Czarna księga" o nieprawidłowościach przy delegowaniu pracowników >>>

Ochrona interesu pracownika delegowanego w UE >>>

 

 

ZUS przygotował poradnik dla przedsiębiorców

- Na stornie internetowej ZUS dostępny jest poradnik – Jak otrzymać zaświadczenie A1. Opisuje on zarówno zasady wynikające z przepisów unijnych dotyczące właściwego ustawodawstwa jak i zasady wypełniania wniosków  - wyjaśnia dyrektor. Przypomina, że swobodne przemieszczanie się osób na terytorium  Unii Europejskiej, które wynika z wykonywania pracy przez te osoby w różnych państwach członkowskich, związane jest z koniecznością ustalenia dla tych  osób, właściwego systemu zabezpieczenia społecznego.

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX:

Ustalanie właściwego ustawodawstwa w zakresie ubezpieczeń - analiza >

Podróże służbowe, delegowanie a skierowanie pracownika do pracy za granicą UE - komentarz praktyczny >

Zasady wydawania formularzy A1 dla pracowników delegowanych - procedura >