Prawo.pl

ZUS-owi trudno będzie ścigać tych, którzy nie rozliczą składki zdrowotnej

PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse
Nie ma szczególnej sankcji ściśle związanej z niezłożeniem rocznego rozliczenia składki zdrowotnej przez przedsiębiorców lub nieterminowym jego złożeniem. Zdaniem prawników, problematyczne jest zastosowanie ogólnego przepisu karnego z ustawy o ubezpieczeniu zdrowotnym. ZUS, chcąc dochodzić dopłaty składki zdrowotnej za 2022 r., będzie musiał wszczynać postępowania i liczyć się z koniecznością udowadniania swoich racji przed sądami.
Grażyna J. Leśniak
31.05.2023
PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse
Złożenie rozliczenia składki zdrowotnej po terminie, który upłynął 22 maja 2023 roku, nie skutkuje negatywnymi konsekwencjami, ale tylko wysłanie wniosku o zwrot nadpłaty najpóźniej 1 czerwca gwarantuje jej zwrot na konto przedsiębiorcy – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
31.05.2023
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

Polacy coraz częściej wypłacają pieniądze z OFE przekazane do ZUS

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
W 2022 r. do ZUS wpłynęło łącznie ponad 97 tysięcy wniosków o wypłatę środków z subkonta, z czego jedna trzecia - w okresie od września do grudnia ub.r., czyli po artykule Prawo.pl o możliwości dziedziczenia pieniędzy z OFE. W minionym roku ZUS wypłacił z subkont Polaków 796,5 mln zł - o ok. 56 mln zł więcej niż w 2021 roku. Te środki może otrzymać nie tylko rodzina.
Grażyna J. Leśniak
31.05.2023
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego uznała, że należy przyjąć zażalenie na odmowę zajęcia się przez rzecznika dyscyplinarnego sprawą I prezes Małgorzaty Manowskiej, w związku z pełnieniem przez nią funkcji dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, mimo sprzeciwu ówczesnej I prezes SN Małgorzaty Gersdorf. Wcześniej rzecznik odmówił przyjęcia takiego zażalenia.
Krzysztof Sobczak Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.05.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców – nie pomogli obywatele, pomogą posłowie?

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse
Projekt ustawy o dobrowolnym ZUS dla przedsiębiorców, który miał zrealizować jeden z postulatów rzecznika małych i średnich przedsiębiorców, nie wpłynął do Sejmu – ustalił serwis Prawo.pl. Oznacza to, że komitetowi inicjatywy ustawodawczej nie udało się zebrać wymaganych dla projektu obywatelskiego 100 tysięcy podpisów. Jego autorzy nie rezygnują i zamierzają jeszcze w tym tygodniu złożyć projekt poselski.
Grażyna J. Leśniak
30.05.2023
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse
Po niedawnym wyroku NSA dotyczącym naboru do policji ujawnił się problem ograniczonego dostępu do służby w CBA, ABW, AW, SKW i SWW. Postępowania kwalifikacyjne do tych formacji nie spełniają konstytucyjnych wymogów, gwarantujących jednakowy dostęp do służby publicznej. RPO wystąpił w tej sprawie do premiera i poprosił o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, aby przepisy dostosować do standardów konstytucyjnych.
Grażyna J. Leśniak
29.05.2023
Administracja publiczna Prawo pracy
Po erze Wielkiej Rezygnacji, nadszedł czas na quiet quitting, czyli ciche odchodzenie. Początek tej praktyce dało wchodzące na rynek pracy pokolenie Z, które otwarcie rozmawia o problemach, z jakimi zmaga się w środowisku zawodowym. W obliczu postępującej zmiany pokoleniowej, pracodawcy będą zmuszeni do adaptacji w nowych realiach. Stagnacja i próba zamknięcia się w dotychczasowych ramach może zakończyć się oporem ze strony młodej kadry.
Grażyna J. Leśniak
29.05.2023
Rynek Prawo pracy Rynek pracy
Każdy, kto pracował lub współpracował z organami bezpieczeństwa do 1990 roku, błyskawicznie - w ciągu 15 lub 30 dni - straci pracę w służbie cywilnej lub administracji publicznej. Nie będzie miało znaczenia jakie zadania w rzeczywistości wykonywała dana osoba albo ile czasu zostało jej do emerytury. Nie będzie jej przysługiwało prawo odwołania się do sądu. W piątek Sejm odrzucił weto Senatu i ponownie przyjął przepisy krytykowane przez m.in. RPO i Naczelną Radę Adwokacką.
Robert Horbaczewski
27.05.2023
Administracja publiczna Służba cywilna
W ruchomym rozkładzie czasu pracy oznaczony jest pewien przedział czasu, w którym pracownik może według swojej decyzji rozpocząć pracę. Skutkuje to możliwością zaczynania pracy wcześniej niż dnia poprzedniego, czego z kolei skutkiem będzie konieczność każdorazowego liczenia doby pracowniczej od godziny faktycznego rozpoczęcia pracy.
Marek Rotkiewicz
27.05.2023
Prawo pracy
Drzwi do mieszkania w budynku wielorodzinnym wychodzące na klatkę schodową są jednocześnie wyjściem ewakuacyjnym. Łączną szerokość takich drzwi należy obliczać proporcjonalnie do liczby osób mogących przebywać równocześnie w lokalu, przyjmując co najmniej 0,6 m szerokości na 100 osób, przy czym najmniejsza szerokość drzwi w świetle ościeżnicy powinna wynosić 0,9 m, a w przypadku drzwi służących do ewakuacji do 3 osób - 0,8 m.
Joanna Maj
27.05.2023
BHP Budownictwo
Dietetyk pracujący w szpitalu publicznym będzie mógł wykonywać tylko trzy czynności zawodowe i będzie podlegał pod ustawę o niektórych zawodach medycznych. Natomiast ten sam dietetyk, pracujący po południu w prywatnym gabinecie, już zawodem medycznym nie będzie. Po poprawkach, które wprowadziły ten podział, przyjętych przez sejmową Komisję Zdrowia, w środowisku wrze.
Beata Dązbłaż
27.05.2023
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Powstanie ogólnoeuropejskiego indywidualnego emerytalnego przewiduje projekt ustawy, którego I czytanie odbyło się w piątek, 26 maja, w Sejmie. Rozwiązanie ma zapewnić obywatelom Unii Europejskiej nowe możliwości oszczędzania na emeryturę. Roczny limit wpłat na OIPE będzie stanowił kwotę odpowiadającą 3-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok.
Grażyna J. Leśniak
26.05.2023
Domowe finanse Emerytury i renty Prawo unijne
14. emerytura będzie na stałe - zdecydował w piątek, 26 maja, Sejm uchwalając ustawę o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Za uchwaleniem ustawy głosowało 436 posłów, przeciwko było 12 posłów, 6 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.
Renata Krupa-Dąbrowska PAP Grażyna J. Leśniak Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.05.2023
Emerytury i renty

Sejm uchwalił ustawę o świadczeniu wspierającym

Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Sejm przyjął w piątek, 26 maja, ustawę o świadczeniu wspierającym. Wszystkie poprawki opozycji zostały odrzucone. Przyjęto dwie poprawki, które dają prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na więcej niż jedno uprawnione dziecko w rodzinie, także zastępczej czy rodzinnym domu dziecka. Świadczenie wspierające zaś będzie przysługiwało osobom z niepełnosprawnością po 18 r. ż.
Beata Dązbłaż
26.05.2023
Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność

NIK: Samorządy nie zawsze prawidłowo korzystają z usług eksperckich

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Kontrola zarządcza
Najwyższa Izba Kontroli sprawdzała, czy jednostki samorządu terytorialnego prawidłowo korzystają z usług doradczych i eksperckich. Z kontroli wynika m.in., że JST zlecały wykonanie zadań eksperckich, chociaż mogły osiągnąć rezultat swoimi siłami. Zlecały też usługi doradcze własnym pracownikom wypłacając im honoraria, choć zlecone zadania leżały w ich podstawowych kompetencjach.
Maria Dec-Kiełb
26.05.2023
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Kontrola zarządcza
Najnowsza wersja projektu ustawy o sygnalistach przewiduje zaostrzenie przesłanek umożliwiających otrzymanie ochrony przez sygnalistę dokonującego zgłoszenia zewnętrznego. Zdaniem prawników, te rozwiązania niosą ryzyko odpowiedzialności karnej zgłaszającego. Sygnalista będzie musiał złożyć pod rygorem odpowiedzialności za fałszywe zeznania, oświadczenie o prawdziwości przekazywanych informacji na moment dokonania zgłoszenia.
Grażyna J. Leśniak
26.05.2023
Policja Prawo pracy Prawo unijne
Powrót do oszczędzania w pracowniczych planach kapitałowych po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Należy go złożyć pracodawcy w formie pisemnej. Wniosek ten jest skuteczny już od momentu przekazania go pracodawcy. Pracodawca nie uwzględni jednak wniosku złożonego przez uczestnika PPK po osiągnięciu 70. roku życia.
Anna Puszkarska
26.05.2023
Prawo pracy Finanse PPK
Aż 57,53 proc. Polek twierdzi, że jest niedostatecznie wynagradzana – wynika z najnowszego raportu ADP. Luka płacowa w pensjach kobiet i mężczyzn stale się powiększa, a jak ujawnia ten raport, sytuacja w obszarze równości płac w ciągu ostatnich trzech lat w dwóch trzecich (65,31 proc.) polskich firm nie uległa poprawie lub się pogorszyła.
Grażyna J. Leśniak
26.05.2023
Rynek Prawo pracy

Byli przedsiębiorcy mają problemy z odzyskaniem nadpłaconej składki zdrowotnej

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna
Wiele osób, które prowadziły działalność gospodarczą w 2022 r., a w tym roku zdecydowało się z niej zrezygnować, ma problemy z odzyskaniem nadpłaty składki zdrowotnej, ponieważ zlikwidowali konto bankowe, z którego opłacali składki na ubezpieczenie społeczne. Nowego nie mogą wpisać do elektronicznego wniosku, bo system nie pozwala. Zdaniem ZUS jest sposób, by pieniądze odzyskać.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.05.2023
Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna
Od 1 czerwca rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy programu 500+. ZUS będzie wypłacał świadczenia na podstawie wniosków złożonych w tym roku. Przed wysłaniem wniosku należy sprawdzić wszystkie dane, bo tylko podanie poprawnych gwarantuje szybką wypłatę świadczenia. Najczęstsze błędy to te w numerze rachunku bankowego lub peselu dziecka.
Agnieszka Matłacz
25.05.2023
Domowe finanse
Wybór miejsca przechowywania poszczególnych wniosków pracowniczych związanych z kwestiami czasu pracy w części przypadków uzależniony jest od podstawy wnioskowania. Niektóre wioski „o to samo” umieszczane są bowiem w aktach osobowych lub w pozostałej dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy, w zależności od tego, na który przepis przy składaniu wniosku powołał się pracownik.
Marek Rotkiewicz
25.05.2023
Prawo pracy

ZUS: Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej do 1 czerwca

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Wniosek o zwrot nadpłaty, w związku z rozliczeniem składki zdrowotnej za rok 2022 jest udostępniany na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Przed jego podpisaniem i wysłaniem należy koniecznie potwierdzić rachunek bankowy, na który ma być przekazany zwrot - przypomina ZUS. Przedsiębiorcy mają czas na złożenie dokumentu przez PUE ZUS tylko do 1 czerwca.
Grażyna J. Leśniak
24.05.2023
Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
W porównaniu z poprzednimi latami zauważalna jest pewna poprawa sytuacji kobiet na rynku pracy - spadły wskaźniki wypalenia zawodowego oraz ilość zachowań wykluczających. Natomiast przytłaczająca większość badanych (92 proc.) wskazuje, że ich pracodawca nie podejmuje działań na rzecz równouprawnienia płci w pracy. Kobiety z mniejszości etnicznych oraz należące do społeczności LGBT+ częściej doświadczają dyskryminacji – wynika z raportu Deloitte.
Grażyna J. Leśniak
24.05.2023
Rynek Prawo pracy
328 firm z Dolnego Śląska bierze udział w konkursie ZUS. W całej Polsce złożonych zostało 5155 wniosków, a więc o blisko 30 proc. więcej niż w roku ubiegłym (3 987). To najwyższa wartość na tle dotychczasowych konkursów, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy. Najwięcej wniosków zostało wysłanych w województwie Wielopolskim - 660, najmniej w Lubuskim - 111.
Grażyna J. Leśniak
24.05.2023
Prawo pracy BHP
Nie tylko rodzice posiadający władzę rodzicielską, ale także osoby z rodzin patchworkowych, wychowujące z małżonkiem czy partnerem jego biologiczne dziecko, w tym rodziny osób LGBT, mogą korzystać z przywilejów rodzicielskich jako pracownicy wychowujący dzieci. Dla ustawodawcy liczy się bowiem stan faktyczny, a nie prawny – tak prawnicy zgodnie interpretują najnowsze zmiany w Kodeksie pracy.
Grażyna J. Leśniak
24.05.2023
Prawo pracy Prawo unijne
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Ma ona dostosować polskie prawo do przepisów unijnych, jeśli chodzi o delegowanie kierowców w sektorze transportu drogowego, w ramach tzw. Pakietu Mobilności I. Chodzi m.in. o ułatwienie poprawy warunków pracy kierowców oraz warunków prowadzenia działalności przedsiębiorstw transportowych.
Grażyna J. Leśniak
23.05.2023
Prawo pracy
Statystyczny mieszkaniec Polski musiałby odkładać aż 65 proc. swojego rocznego wynagrodzenia po przekroczeniu 30. roku życia, by osiągnąć niezależność finansową już w wieku 55 lat. Przesunięcie tej granicy o 5 lat, do 60 roku życia oznacza potrzebę oszczędzenia 47 proc. rocznych zarobków. Kiedy więc idea FIRE może mieć sens, a kiedy pozostaje nieosiągalna?
Grażyna J. Leśniak
23.05.2023
Domowe finanse Emerytury i renty
Kultura organizacyjna i wartości, reskilling, przywództwo, a następnie: DEI oraz wykorzystanie analityki danych – to pięć priorytetów, na których skupiają się dzisiaj w obszarze ludzkim organizacje na całym świecie. Gdzie szukać przewag konkurencyjnych? Jak zmieniła się strategia zarządzania talentami? Jak wykorzystać wnioski z globalnych badań w naszych organizacjach? Aktualne odpowiedzi przynosi globalny raport Kincentric.
Grażyna J. Leśniak
23.05.2023
Rynek Prawo pracy
Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Nie należy klikać w podejrzane linki zarówno mailowe, jak i w wiadomościach SMS ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Agnieszka Matłacz
23.05.2023
Ubezpieczenia społeczne
Skarżący sędzia powinien mieć doliczony do dodatku okres sprawowania stanowiska asesora do okresu zajmowania przez niego stanowiska sędziego, łącznie dziewięć lat i dziewięć miesięcy. Organy obu instancji dokonały zatem błędnej interpretacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, stąd ich decyzje Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.05.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy