Chodzi o projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją do powierzchni upraw i płatności związanych z produkcją do zwierząt, płatności dla małych gospodarstw i przejściowego wsparcia krajowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.
Nowelizacja wynika z prawa UE
Jak wyjaśniono w ocenie skutków regulacji (OSR), nowelizacja rozporządzenia jest konieczna ze względu na brak dostosowania treści obowiązującego rozporządzenia do rozwiązań wprowadzanych projektem ustawy o zmianie ustawy z 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 oraz niektórych innych ustaw w zakresie: wdrożenia mechanizmu warunkowości społecznej, który polega na uzależnieniu wysokości płatności od przestrzegania krajowych przepisów prawa pracy i zasad BHP oraz naliczania kar, w przypadku gdy płatności zostały już wypłacone.
Ministerstwo wyjaśniło, że chce w ten sposób zapewnić prawidłowe funkcjonowanie wsparcia w ramach płatności bezpośrednich od 2025 r., w tym zapewnić zgodności tego wsparcia z przepisami Unii Europejskiej oraz przepisami krajowymi. - Brak zmiany przepisów będzie skutkował brakiem zgodności realizowanego wsparcia z przepisami Unii Europejskiej oraz przepisami krajowymi - podkreśliło.
Czytaj w LEX: Skutki prawne odesłania z art. 40 ust. 1 ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa >
Kary za uchybienia
Resort poinformował też w OSR, że rekomenduje podjęcie działań legislacyjnych dotyczących: potwierdzenia przez beneficjentów płatności bezpośrednich, że podlegają kontrolom w ramach warunkowości społecznej (przestrzeganie krajowych przepisów prawa pracy i zasad BHP, uwzględnienia w przepisach zasad stosowania kar i zmniejszeń nakładanych z tytułu nieprzestrzegania wymogów warunkowości społecznej. Resort zaproponował też wprowadzenie zasad naliczania kar w przypadkach, kiedy po wypłaceniu rolnikowi płatności (tj. kiedy wydano już decyzję w sprawie o przyznanie płatności) zostało stwierdzone uchybienie.
W ocenie ministerstwa rolnictwa wejście w życie projektowanego rozporządzenia będzie wpływać pozytywnie na rynek pracy, w tym na przedsiębiorstwa rolne, poprzez zależność między wysokością dopłaty bezpośredniej, a spełnieniem wymogów mechanizmu warunkowości społecznej, a także poprzez kontrole wykonywane przez inspektorów pracy w obszarze przepisów krajowych jako warunkujące wysokość udzielanych płatności. "Spodziewać się można wzrostu poziomu bezpieczeństwa pracy i ochrony osób pracujących" - zaznaczyło MRiRW.
Wskazało też, że zwiększy się liczba procedur dotyczących Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w wyniku opracowania i wdrożenia procedur dla stosowania mechanizmu warunkowości społecznej. "ARiMR jest przygotowana do wdrożenia mechanizmu warunkowości społecznej" - zapewnił resort, przypominając, że wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego wraz ze wszystkimi dokumentami towarzyszącymi są składane w formie elektronicznej. "Cały proces będzie odbywać się tak jak dotychczas, tj. przez aplikację eWniosekPlus za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR" - dodało ministerstwo.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.