Raport: Pandemia przyspieszyła cyfryzację uczelni

Nowe technologie Szkolnictwo wyższe

Pandemia COVID-19 sprawiła, że pracownicy dydaktyczni wyższych uczelni w większym stopniu będą pracowali z wykorzystaniem różnych urządzeń IT – wynika z opublikowanego właśnie raportu Wolters Kluwer Polska i Fundacji Rektorów Polskich. Szybciej postępowało też wdrażanie informatycznych narzędzi do zarządzania uczelnią.

22.09.2021

Strasburg: Państwo ma obowiązek chronić ofiary przemocy domowej także w cyberprzestrzeni

Prawo karne Policja Nowe technologie RODO

Brak ochrony ofiary przemocy domowej przed jej sprawcą w cyberprzestrzeni, w tym w mediach społecznościowych, stanowił naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego ofiary - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Trybunał potwierdził, że w przypadku przemocy domowej podstawową gwarancją skutecznej pomocy państwa jest niezwłoczna izolacja sprawcy od jego ofiar.

17.09.2021

Cyberprzemoc przedłużeniem konfliktów ze szkolnego korytarza

Szkoła i uczeń Nowe technologie

Cyberprzemoc często jest przedłużeniem - przeniesionych do sieci - konfliktów ze szkolnego korytarza. Choć ma inną specyfikę i metody, może być tak samo szkodliwa jak tradycyjna przemoc rówieśnicza - stwierdza w opublikowanej analizie Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. I apeluje: rodzicu, zachowaj czujność i reaguj.

16.09.2021

Sztuczna inteligencja - kompetentny pracownik w erze 4.0

Prawo pracy Nowe technologie

Rośnie liczba firm, które przeznaczają budżety na rozwój projektów związanych ze sztuczną inteligencją. W latach 2020-2021 był to wzrost o prawie 80 proc. – wynika z najnowszego raportu Appen (2021). Dynamiczny wzrost zainteresowania biznesu sztuczną inteligencją jest niewspółmiernie szybszy od pojawiania się pracowników posiadających niezbędne kompetencje, aby sprostać rozwojowi organizacji cyfrowej.

15.09.2021

Sejm na razie nie wraca do lex TVN

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Podczas rozpoczynającego się w środę trzydniowego posiedzenia Sejm nie zajmie się odrzuconą przez Senat nowelizacją ustawy medialnej, nazywanej lex TVN. Jak poinformował we wtorek Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, nie ma takiego punktu w porządku tego posiedzenia.

14.09.2021

PARP: Do 255 tys. zł dla firm w ramach bonu na cyfryzację

Rynek i konsument Nowe technologie

Mikro, małe i średnie firmy, które chcą kupić lub licencjonować oprogramowanie oraz usługi do wdrożenia innowacji procesowych, mogą ubiegać się o nawet 255 tys. zł w ramach konkursu "Wsparcie MŚP w obszarze cyfryzacji – Bony na cyfryzację" - podała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Nabór wniosków rozpoczyna się 20 września.

07.09.2021

MS: Już 35 proc. e-rozpraw w sądach

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Ostatnie lata w wymiarze sprawiedliwości i instytucjach z nim związanych to prawdziwa rewolucja cyfrowa. Już 35 proc. wszystkich postępowań sądowych jest prowadzonych elektronicznie - infromuje Ministerstwo Sprawiedliwości. I podkreśla, że z powodzeniem wprowadza wspólny elektroniczny system dla sądownictwa, coraz bardziej rezygnując z dokumentów papierowych.

04.09.2021

Pełnomocnik ministra zadba o transformację cyfrową szkół i uczelni

Nowe technologie Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

Głównym zadaniem pełnomocnika będzie koordynacja cyfryzacji systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, a także rozwoju edukacji opartej na innowacjach i nowych technologiach. Powołanie na to stanowisko Justyny Orłowskiej będzie uzupełniać jej misję jako pełnomocnika prezesa Rady Ministrów do spraw GovTech.

03.09.2021

W placówkach medycznych nadal rządzi papier

Nowe technologie Zarządzanie

Niewiele ponad połowa podmiotów leczniczych gwarantuje dostęp do sieci komputerowej we wszystkich pomieszczeniach, w których jest przetwarzana dokumentacja medyczna. Tylko w 68 proc. z nich wszyscy pracownicy medyczni mają dostęp do komputera. Ponad 30 poradni specjalistycznych i podstawowej opieki zdrowotnej w ogóle nie ma infrastruktury do prowadzenia dokumentacji elektronicznej.

01.09.2021

Lewiatan: Od państwa inwestorzy prywatni oczekują wsparcia, a nie mnożenia barier

Rynek Budownictwo Nowe technologie Spółki Finanse

Inwestycje prywatne w Polsce kuleją i należą do najniższych w Unii Europejskiej. Nie pomogą im propozycje podatkowe zawarte w Polskim Ładzie, ani różne pomysły dotyczące, np. wprowadzenia 1 proc. podatku od przychodów - napisała Konfederacja Lewiatan w raporcie poświęconym inwestycjom prywatnym.

27.08.2021

Cyfryzacja po polsku - pozwolenie na budowę szybciej na papierze

Administracja publiczna Budownictwo Nowe technologie

Urzędy nie radzą sobie z cyfryzacją formalności budowlanych. Brakuje im dobrych komputerów, nie wszystkie mają również elektroniczny obieg dokumentów oraz oprogramowanie powiązane z ePuap-em. Na razie więc cyfryzacja istnieje głównie na… papierze. A tradycyjny sposób załatwiania pozwolenia na budowę jest wciąż i najlepszy, i najszybszy.

27.08.2021

Ustawa regulująca usługi medialne według unijnych zasad podpisana

Rynek i konsument Nowe technologie Prawo gospodarcze

Zapewnienie odbiorcom podstawowych informacji dotyczących dostawców platform wideo, zmiany zasad umieszczania reklam w usługach medialnych, wyeliminowanie treści zabronionych oraz zakaz umieszczania treści nawołujących do przemocy - takie m.in zmiany przewiduje podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o kinematografii.

23.08.2021

Piaskownice regulacyjne pomogą we wdrażaniu innowacyjnych technologii w energetyce

Środowisko Nowe technologie Prawo gospodarcze

Proponowana w projekcie nowej ustawy koncepcja tzw. piaskownic regulacyjnych, czyli bezpiecznej przestrzeni prawnej do testowania i wdrażania nowych technologii, usług, produktów, modeli współpracy użytkowników systemu lub rozwiązań technologicznych, ma przyspieszyć m.in. rozwój sektora odnawialnej energii oraz poprawić funkcjonowanie rynku energii i gazu w Polsce.

20.08.2021

Dokumentacja medyczna nie tylko z podpisem kwalifikowanym

Nowe technologie Zawody medyczne Zarządzanie

Podpisanie elektronicznej dokumentacji medycznej będzie łatwiejsze. Ministerstwo Zdrowia planuje bowiem dopuszczenie w tym celu też wewnętrznych podpisów elektronicznych. Obecnie EDM, ale również e-receptę i e-skierowanie, można opatrzeć tylko płatnym podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym czy certyfikatem ZUS.

18.08.2021

E-doręczenia - jest szansa na kalendarz pełnomocnika, który uwzględni urlop

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

E-doręczenia nadal spędzają sen z powiek pełnomocników. Głównymi problemami są niejednolita praktyka sądów i brak części funkcjonalności portalu informacyjnego sądów. To ostatnie może zmienić się już w połowie września. Wtedy ma zacząć działać moduł doręczeń, a sąd automatycznie dostanie sygnał o odebraniu pisma.

12.08.2021

Wystartował rządowy portal wymiany informacji między biznesem a nauką

Nowe technologie Małe i średnie firmy Szkolnictwo wyższe

Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców uruchomiło witrynę informacyjną dotyczącą współpracy nauki i biznesu. Ma ona stanowić platformę informacyjną dla przedsiębiorców, bazę wiedzy na temat źródeł finansowania badań naukowych i zachęcić do podejmowania inicjatyw ze środowiskiem naukowym.

11.08.2021

Dr Opitek: Jednostka do zwalczania cyberprzestępczości potrzebna, ale projekt budzi wątpliwości

Prawo karne Policja Nowe technologie

Jeśli konieczne jest ustanowienie specjalistycznej jednostki policji do ścigania nowych form przestępczości, związanych z rozwojem technologii komputerowych, to już niektóre regulacje projektu nie do końca są trafione - pisze dr Paweł Opitek. I podkreśla, że chodzi o daleko idącą zmianę dotyczącą uprawnień państwa wkraczających w podstawowe prawa i wolności obywatelskie.

10.08.2021

Pocovidowcy dostaną e-stetoskopy, ale bez dodatkowego oprogamowania

Nowe technologie Opieka zdrowotna

Wkrótce tysiąc elektronicznych stetoskopów trafi do chorych na przewlekłe choroby płuc po przebytym COVID-19. To w ramach programu pilotażowego Ministerstwa Zdrowia. Elektroniczne stetoskopy otrzyma 30 placówek, które zakwalifikowały się do programu. Sprzęt będzie stosowany w celu zdalnej diagnostyki w ramach teleporady z wykorzystaniem platformy Domowa Opieka Medyczna.

07.08.2021

Zwłoka KRRiT ws. koncesji dla TVN24 - niezrozumiała. RPO pisze do przewodniczącego Rady

Rynek Nowe technologie Finanse

Przewlekłość postępowania KRRiT budzi poważne wątpliwości co do poszanowania praw wnioskodawcy oraz rzetelnego i sprawnego działania Rady jako organu konstytucyjnego. - Nie jest zrozumiałe, skąd wynika półtoraroczna zwłoka w wydaniu decyzji KRRiT – pisze Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek do przewodniczącego Rady Witolda Kołodziejskiego.

05.08.2021

Prowizoryczne doręczenia elektroniczne w sądzie – czyli „blockchain” po polsku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Od początku lipca funkcjonuje doręczenie elektroniczne dokonywane przez Portal Informacyjny Sądów. I coraz bardziej widoczna jest prowizorka regulacji covidowej, która objawia się w braku funkcjonalności systemu i poważnych trudnościach prawników „procesowych” w przeglądaniu wszystkich dokumentów, odnajdywaniu pism, itd., ale w słabym zabezpieczeniu pism sądowych.

27.07.2021