Publiczny rejestr akcjonariuszy zwiększy bezpieczeństwo prawne spółek

Spółki Compliance

Za sprawą noweli kodeksu spółek handlowych i wprowadzenia publicznego rejestru akcjonariuszy, osoby wykreślane zyskają prawo do zajęcia stanowiska. To pozwoli lepiej chronić ich prawa, ale także zwiększy bezpieczeństwo obrotu. Warto, by taką pewność zyskali udziałowcy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością – mówi prof. Katarzyna Bilewska

14.06.2019

Ignorowanie sygnalisty może słono kosztować

Finanse Compliance

Nawet najmniejsze banki nie mogą pozwolić sobie na ignorancję sygnalistów. Może to się dla nich skończyć sprawą w sądzie pracy, a nawet karą. Jak zbudować system zgłoszeń radzi dr Małgorzata Urban-Theocharakis z Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.

13.06.2019

Pośrednicy nieruchomości muszą uważać na pranie pieniędzy

Budownictwo Compliance Nieruchomości

Dotychczas w Polsce systemy zarządzania zgodnością były kojarzone głównie z sektorem finansowym i ubezpieczeniowym. To się jednak zmienia. Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy dotyczy też m.in. pośredników nieruchomości. Jej nieprzestrzeganie, może ich słono kosztować – mówi Katarzyna Saganowska, ekspert do spraw compliance w firmie JLL.

06.06.2019

KNF: Zdalna transakcja z bankiem tylko z podpisem kwalifikowanym

Finanse Compliance

Klient, który chce zdalnie zawrzeć umowę lub okazjonalną transakcję z bankiem, powinien dysponować kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Według Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego taki podpis pozwala bankowi zweryfikować jego tożsamość i spełnić wymogi związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy.

05.06.2019

Dobrze, że CBA szkoli urzędników z działań antykorupcyjnych

Compliance

Przez wiele lat uważało się, że prewencja z obszaru compliance to domena sektora prywatnego. Tymczasem działania antykorupcyjne dotyczą też sektora publicznego. Dlatego cieszy mnie, że CBA szkoli urzędników - mówi Radosław Wywiał, compliance officer w Man Trucks&Bus.

30.05.2019

Nawet część prawników nie wie, co to jest compliance

Spółki Compliance

Compliance to coś więcej niż zgodność z przepisami prawa, to także zgodność z regulacjami wewnętrznymi. To także przewidywanie zdarzeń, które mogą nastąpić, czyli ocena ryzyka. Compliance wymaga spojrzenia z perspektywy całego przedsiębiorstwa. Dlaczego - mówi dr Anna Partyka–Opiela, partner w Kancelarii DZP.

24.05.2019

Unijna ochrona dla sygnalistów może uderzyć w spółki

Compliance

Unia szykuje nowe przepisy dotyczące ochrony sygnalistów, które mogą znacząco głęboko ingerować w swobodę prowadzonej działalności. O ile bowiem przepisy chronią przedsiębiorców przed złą wiarą osób zgłaszających informacje fałszywe, o tyle nie zapewniają obrony przed złą wolą sygnalisty, jeśli tylko samo zgłoszenie może zostać zweryfikowane pozytywnie - pisze Marcin Maciejak, prawnik z kancelarii GESSEL.

17.05.2019

Compliance officer to polisa na życie firmy

Spółki Prawo gospodarcze Compliance

Każda spółka powinna pomyśleć o zatrudnieniu osoby odpowiedzialnej za zarządzanie zgodnością. I nie tylko dlatego, że rząd pracuje nad rygorystycznymi przepisami o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. To już jest kanon dobrego zarządzania, który pozwala uniknąć kosztownych deczyji – mówi prof. Bartosz Makowicz, dyrektor Viadrina Compliance Center.

16.05.2019

Firmy bez compliance dużo ryzykują

Spółki Prawo gospodarcze Compliance

System zarządzania zgodnością z przepisami, z ang. compliance, to nie tylko przestrzeganie standardów prawnych, ale także zasad etycznych. Zaufanie to nie trawa, nie odrośnie – tak twierdzili uczestnicy konferencji Compliance Days 2019. Jego utrata może mieć większe znaczenie, niż nałożona przez regulatora kara.

04.04.2019

Prof. Makowicz: Spółki już dzisiaj powinny wdrożyć systemy zarządzania zgodnością

Spółki Compliance

Jeśli projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych wejdzie w życie, to spółki będą miały tylko pół roku na odpowiednie reformy. Dlatego już należy zacząć wdrażać systemy zarządzania zgodnością, czyli tzw. Compliance Management Systems (CMS), i to nie tylko z uwagi na zbliżające się dotkliwe sankcje wobec przedsiębiorstw – mówi prof. Bartosz Makowicz,

07.03.2019

Odpowiedzialność firm bardziej realna, ale też niebezpieczna 

Prawo karne Prawo gospodarcze Compliance

Nieskuteczność dotychczasowych zasad odpowiedzialności podmiotów zbiorowych to dobry powód dla poprawienia tych przepisów, ale wątpliwości może budzić wyposażenie organów ścigania w nowe, szerokie kompetencje, które będą one mogły wykorzystywać instrumentalnie w stosunku do firm

23.01.2019

Firmy muszą zacząć myśleć poważnie o compliance

Spółki Compliance Kontrola zarządcza

Jeśli Sejm uchwali ustawę o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, wzrośnie znaczenie compliance officera w Polsce. W praktyce wprowadzi ona bowiem obowiązek zaangażowania specjalisty od zarządzania zgodnością podejmowanych działań m.in.: z przepisami prawa, rekomendacjami, dobrymi praktykami rynkowymi. O tym, komu i na jakich zasadach powierzyć taką funkcję wyjaśniają Agata Kowalczyk-Borek i Marcin Klimczak z PwC.

15.01.2019

Rząd chce surowiej karać spółki za przestępstwa

Spółki Compliance

Rada Ministrów przyjęła we wtorek 8 stycznia projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Teraz trafi on do Sejmu. Nowa regulacja ma ułatwić karanie firm. Do przypisania odpowiedzialności firmie nie będzie już niezbędny wyrok skazujący osobę fizyczną. Umożliwi też ściganie za działania kontrahentów i ignorowanie sygnalistów.

08.01.2019

Przepisy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy są trudniejsze do wdrożenia niż RODO

Prawo gospodarcze Finanse Compliance

Nowe przepisy mają być skutecznym gwarantem w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Teraz więc liczy się nie tylko dążenie do skutku i staranne działanie, ale skuteczność tego działania. Instytucja musi więc sama udowodnić dochowanie należytej staranności przy konstruowaniu systemu przeciwdziałania praniu.

09.11.2018

Oficer compliance potrzebny w każdej firmie

Compliance

O compliance głośno jest w Polsce już od dłuższego czasu. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, jak istotna to kwestia i dlatego na naszych oczach powstaje nowy zawód: oficer compliance.

11.06.2018

RODO w 10 krokach - poradnik dla przedsiębiorców

Małe i średnie firmy Compliance

Coraz częściej słyszymy o nowych regulacjach, jakie wprowadza europejskie rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). Zaczną one obowiązywać od 25 maja 2018 r. Tego dnia wszystkie procesy w...

09.11.2017
1    5  6  7  8  9