Nowy przepis nie ograniczy rachunków za ciepło, bo firmy ciepłownicze będą mogły go omijać

Nieruchomości

Rząd chce obniżyć rachunki za ciepło wprowadzając mechanizm wyrównawczy dla przedsiębiorstw ciepłowniczych. O wysokości obniżenia podwyżki mieszkańcy mają dowiadywać się od zarządów spółdzielni i wspólnot. Firmy ciepłownicze bardzo łatwo będą mogły jednak omijać rygory narzucone przez przepisy, a rachunki mieszkańcom dalej będą rosły.

20.01.2023

Bez kary za pieniactwo w inwestycjach budowlanych, ale oświadczenie wciąż konieczne

Administracja publiczna Budownictwo

Nie będzie kary za pieniactwo w inwestycjach budowlanych, ale będzie można na siebie donieść. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wycofało się z proponowanego w pierwotnym projekcie pomysłu karania grzywną lub aresztem pieniactwa budowlanego. Pomysł krytykowano jako naruszający prawa stron postępowania administracyjnego, bo uniemożliwiłby im składanie odwołań.

20.01.2023

Go Sport - pierwsza firma z listy sankcyjnej sprzedana

Prawo gospodarcze Ukraina Restrukturyzacja

Pierwsza firma z listy sankcyjnej została sprzedana. Chodzi o znaną sieć Go Sport, z kapitałem rosyjskim. Nabywcą majątku spółki jest Sportsdirect.com Poland. Od samego początku sprawa niosła ze sobą wiele wyzwań - zarówno prawnych (pierwszy taki przypadek w Polsce), jak i organizacyjnych (majątek zamrożony sankcjami rozsiany po całym kraju, w głównych galeriach handlowych).

19.01.2023

W lutym frankowicze dostaną sygnał, jaki może być wyrok TSUE w sprawie wynagrodzenia banków

Banki Kredyty frankowe

Za niespełna miesiąc polscy frankowicze poznają wstępną odpowiedź na pytanie, czy bankom – w przypadku uznania przez sądy umów tzw. kredytów frankowych za nieważne – będzie należało się tzw. wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. 16 lutego Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej  ogłosi opinię, która pokaże możliwy kierunek orzekania przez TSUE w tej sprawie.

19.01.2023

Przedsiębiorcy ostrzegają - przepisy o patodeweloperce zaszkodzą rynkowi nieruchomości

Rynek Budownictwo

Rada Przedsiębiorczości krytykuje propozycje zmian dotyczące tzw. patodeweloperki. Apeluje do premiera oraz ministra rozwoju i technologii o całościowe podejście do rozwoju budownictwa mieszkaniowego. - Fragmentaryczne zmiany w przepisach nie spowodują, że mieszkań będzie więcej i że Polaków nagle będzie na nie stać - uważa.

18.01.2023

Kredyt Pierwsze Mieszkanie tylko dla bogatych? Tak będzie, jak nie zmienią się zasad ustalania zdolności kredytowej

Budownictwo Banki Kredyty

Program Mieszkanie bez Wkładu Własnego poniósł porażkę. Rząd zamiast go poprawić, zdecydował się przygotować nowy - Pierwsze Mieszkanie, dzięki któremu banki będą udzielać kredytów o bardzo atrakcyjnym stałym oprocentowaniu, bo wynoszącym przez 10 lat zaledwie 2 proc. Ale nikt nie ma złudzeń, że jeżeli nie zmienią się zasady ustalania zdolności kredytowej, to będzie kolejna klapa.

18.01.2023

Monity z Velo Banku nie są groźne dla klientów Getin Banku

Banki Kredyty

Wielu frankowiczów z Getin Banku, którzy spłacili kapitał, po ogłoszeniu decyzji BFG dotyczącej przymusowej restrukturyzacji tego podmiotu, zaprzestało spłacania dalszych rat kredytu, zdając sobie sprawę, że odzyskanie kwot nadpłacanych ponad wypłacony przez bank kapitał kredytu będzie trudne. Teraz otrzymują wezwania do zapłaty od Velo Banku albo z firm windykacyjnych.

18.01.2023

Wyższy podatek od szóstego mieszkania - rząd zajmie się projektem

Osoba, która ma już pięć mieszkań, zapłaci przy transakcji wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych. To próba nabywania lokali służących zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych przez osoby fizyczne. Projekt ustawy o ograniczeniach w nabywaniu lokali mieszkalnych został skierowany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

17.01.2023

Zmiany w prawie komunikacji elektronicznej zagrożeniem dla prywatności i cyberbezpieczeństwa

Rynek Nowe technologie Prawo gospodarcze

Cyberbezpieczeństwo oraz prywatność użytkowników – to dwie główne kwestie, jakie zdaniem Związku Cyfrowa Polska mogą być zagrożone przez wprowadzenie nowych ustaw o prawie komunikacji elektronicznej (PKE). Eksperci organizacji zwracają uwagę między innymi na kwestie dostępu służb do danych wrażliwych oraz na konieczność przenoszenia centrów danych do Polski.

17.01.2023

Sądy surowo karzą za spalanie śmieci w piecach

Środowisko Odpady

Sypią sią kary za palenie w piecach odpadami - grozi za to nawet 5 tys. zł grzywny. Mandaty nieprzyjęte od straży miejskiej kończą się sprawami w sądzie. Palenie byle czym, zawieszenie norm na węgiel, mniejsze zainteresowanie wymianą "kopciuchów" oraz przesunięcie w czasie wejścia w życie niektórych uchwał antysmogowych powoduje, że jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych w Europie.

17.01.2023

Stanowcze "nie" biznesu dla pozornej reformy sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Kolejna pozorowana naprawa sądownictwa na pewno nie przysłuży się poprawie nastrojów przedsiębiorców, mimo że pojawia się perspektywa odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy - uważaja pzredsiębiorcy. Tak - dla odblokowania pieniędzy z KPO, nie - dla pozornej reformy sądownictwa. Środowisko przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z konieczności zrealizowania unijnych kamieni milowych.

16.01.2023

Firmy kwestionują wysokość wpłat na fundusz energetyczny, będą domagać się rekompensat

Prawo gospodarcze

Spółki energetyczne, na które ustawa o maksymalnych cenach energii nałożyła obowiązek dokonywania comiesięcznych wpłat na rzecz specjalnego funduszu, kwestionują wysokość daniny i zamierzają dochodzić rekompensat od Skarbu Państwa z powodu ponoszonych strat. Według prawników przepisy dotyczące wpłat na fundusz są niezgodne z prawem unijnym.

16.01.2023

Urząd Zamówień Publicznych proponuje przykładowe klauzule waloryzacyjne w budownictwie

Zamówienia publiczne Budownictwo

Przywrócenie równowagi ekonomicznej stron kontraktu, czyli dostosowanie treści postanowień odnoszących się do zmiany wynagrodzenia wykonawcy do realiów rynku, aktualnej sytuacji gospodarczej, w tym wysokiej inflacji oraz konkretnego zamówienia - to cel klauzul waloryzacyjnych, których przykłady przedstawia Urząd Zamówień Publicznych.

16.01.2023

Firmy pożyczkowe straciły na ustawie antylichwiarskiej, skorzystały lombardy

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Finanse

Ustawa antylichwiarska, która zaczęła obowiązywać w grudniu, uderzyła w firmy pożyczkowe. W ocenie podmiotów prowadzących działalność pożyczkową, obniżenie maksymalnej wysokości kosztów pozaodsetkowych do aktualnie obowiązującego poziomu, nie pokrywa kosztów ponoszonego przez te podmioty ryzyka czy kosztów operacyjnych. Okazało się to szansą dla lombardów, które sprawnie omijają rafy legislacyjne.

14.01.2023

Prace nad ustawą wiatrakową odblokowane - Sejm skierował projekt do pierwszego czytania

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo gospodarcze

Ustawa wiatrakowa została wyjęta z sejmowej zamrażarki. Projekt 13 stycznia skierowano do pierwszego czytania do dwóch sejmowych komisji. Znajduje się on w parlamencie od połowy lipca i nic się z nim do tej pory nie działo. Tymczasem ustawa jest bardzo potrzebna. Ma bowiem odblokować budowę farm wiatrowych w Polsce, produkujących tanią i czystą energię elektryczną.

13.01.2023

Fundacja rodzinna podatkowo korzystna, ale nie wszystkie dochody zwolnione

Podatki i opłaty lokalne Prawo gospodarcze

Z perspektywy podatkowej ustawa o fundacji rodzinnej jest korzystna dla zdecydowanej większości podatników, czyli przyszłych fundacji oraz jej beneficjentów. Niewątpliwie będzie miała ona fundamentalne znaczenie dla przetrwania wielu polskich firm rodzinnych. Aktualnie jednak brzmienie podatkowych uregulowań ustawy w niektórych wypadkach może powodować, że nie będzie to efektywne rozwiązanie dla wszystkich przedsiębiorców.

12.01.2023

Rządowa walka z patodeweloperką spowoduje wzrost cen mieszkań

Nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma pomysł, jak ograniczyć tzw. patodeweloperkę. Zniknąć mają mikrokawalerki, a sąsiedzi nie będą już sobie zaglądać do garnków. Eksperci nie mają wątpliwości, że coś za coś. Niektóre propozycje może i poprawią komfort życia Polaków, ale przy okazji mogą spowodować dalszy wzrost cen mieszkań. Inne są czysto populistyczne - jak te dotyczące mikrokawalerek - nijak odnoszą się do rzeczywistości. 

12.01.2023