UE: Niekorzystne dla polskich pracowników zasady ubezpieczeń coraz bardziej realne

Ubezpieczenia społeczne

Składki na ubezpieczenie społeczne trzeba będzie płacić tam, gdzie pracownik wykonuje największą część swej pracy - taką zmianę ma wprowadzić nowelizacja rozporządzenia o koordynacji ubezpieczeń społecznych. We wtorek komisja zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego przyjęła poprawkę francuskiego europosła Guillaume'a Balasa o takiej właśnie treści.

20.11.2018

W PE krytycznie o praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości

Żadna z obaw Komisji nie została rozwiązana przez stronę Polską, systemowe zagrożenie dla praworządności w Polsce nadal istnieje – oświadczył we wtorek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Wtórowała mu duża część eurodeputowanych

20.11.2018

Prezydent proponuje utworzenie w gminach centrów usług społecznych

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych (CUS), które mają być jednostkami organizacyjnymi gmin i zarazem nowymi instytucjami lokalnej polityki społecznej.

20.11.2018

Mniej formalności dla cudzoziemców studiujących w Polsce

Szkolnictwo wyższe

Rząd przyjął projekt ustawy implementującej unijną dyrektywę ułatwiającą przepływ cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. Celem zmiany jest promowanie UE, jako atrakcyjnego miejsca do badań i innowacji oraz zwiększanie jej szans w globalnej rywalizacji o talenty.

20.11.2018

Sprzeczne informacje o stosunku polskich władz do zabezpieczenia TSUE

Wymiar sprawiedliwości

Według wiceszefa KE Fransa Timmermansa polski rząd oświadczył, że aby zrealizować postanowienie unijnego trybunału musi przeprowadzić zmiany legislacyjne. Tymczasem z nieoficjalnych wypowiedzi polskich dyplomatów wynika, że rząd gotów jest uznać stan faktyczny w Sądzie Najwyższym i m.in. nie powoływać do niego nowych sędziów.

20.11.2018

E-skierowania lekarz nie wystawi na każde badanie

Opieka zdrowotna

Skierowanie na badanie tomografii lub rezonansu lekarz będzie mógł wystawić w formie elektronicznej, ale na badania laboratoryjne już tylko w wersji papierowej – takie założenia wnosi projekt ustawy związany z e-skierowaniem, który we wtorek został przyjęty przez rząd.

20.11.2018

ZUS szkoli lekarzy z wystawiania e-zwolnień

Ubezpieczenia społeczne Zawody medyczne

Już za kilka dni lekarze przestaną wystawiać papierowe zwolnienia lekarskie. Od 1 grudnia jedyną możliwością wypisania takiego zaświadczenia pacjentowi będzie elektroniczne e-ZLA. Wielu lekarzy zostawiło tę sprawę na ostatnią chwilę i oblężeni są konsultanci ZUS, którzy szkolą ich w wystawianiu e-zwolnień.

20.11.2018

Polska nie poprze Globalnego Porozumienia na rzecz migracji

Administracja publiczna

Globalne Porozumienie ONZ na rzecz bezpiecznej i legalnej migracji nie spełniło postulatów gwarancji suwerennego prawa do decydowania, kogo państwa przyjmują na swoim terytorium – uznał rząd.

20.11.2018

Pilnie potrzebujemy strategii ds. cyfryzacji w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna

Konieczne jest powstanie spójnej, strategicznej koncepcji dotyczącej informatyzacji polskiej służby zdrowia – stwierdzili uczestnicy konferencji „Cyfrowy Szpital Przyszłości”. Trzeba także ustandaryzować systemy, z których korzystają szpitale i przychodnie. Teraz nie ma takich wymagań i trudno jest wprowadzać kolejne etapy cyfryzacji ochrony zdrowia.

20.11.2018

Pierwsze tajne posiedzenia nowej Izby Dyscyplinarnej SN

Prawo karne

We wtorek 20 listopada Sąd Najwyższy zainaugurował pracę nowej Izby Dyscyplinarnej trzema niejawnymi posiedzeniami. Dotyczyły one spraw proceduralnych w sprawie dwóch radców prawnych i jednego adwokata. W grudniu - odbędą się rozprawy jawne.

20.11.2018

Dyrektorzy finansowi widzą zaostrzenie polityki podatkowej

Ordynacja Finanse

Fiskus coraz mocniej dociska firmy. Zauważa to ponad 70 proc. ankietowanych. Jest to o niemal 30 pkt proc. więcej niż w zeszłym roku. Taki jest wniosek z drugiej edycji badania Grant Thornton i Euler Hermes przeprowadzonego wśród dyrektorów finansowych.

20.11.2018

Wrocław zawyżał opłaty za holowanie - sąd unieważnia uchwałę

Prawo cywilne

Kolejny sąd administracyjny - tym razem we Wrocławiu - stwierdził nieważność części uchwały tamtejszej rady miejskiej dotyczącej opłat za holowanie i przechowywanie aut na parkingach strzeżonych. Śledczy podnosili, że są one zbyt wysokie i nie uwzględniają rzeczywistych kosztów.

20.11.2018

Kancelarie prawnicze muszą inwestować w nowe technologie

Prawnicy LegalTech

Prawnicy, którzy zignorują rewolucję technologiczną, za kilka lat nie będą w stanie świadczyć usług na poziomie wymaganym przez rynek. Nadążenie za nią wiąże się jednak z dużymi inwestycjami, a także zmianami struktury zatrudnienia. Takie wnioski płyną z raportu o sztucznej inteligencji w praktyce prawniczej.

20.11.2018

Komisje do spraw błędów medycznych do naprawy

Opieka zdrowotna

Działające od siedmiu lat komisje ds. błędów medycznych miały szybko stwierdzać, że doszło do błędu i pacjent lub spadkobiercy mieli otrzymać odszkodowanie. To miało odciążyć sądy, ale tak się jednak nie stało. O zmianę przepisów, by usprawnić proces orzekania o zdarzeniach medycznych, do ministra zdrowia zaapelował Rzecznik Praw Pacjenta. Zmiany popierają także przewodniczący i członkowie wojewódzkich komisji.  

20.11.2018

BHP w szkole - matematyka również po szóstej lekcji

Kadry w oświacie Szkoła i uczeń

Nie będzie obowiązku przenoszenia matematyki i fizyki na wcześniejsze godziny lekcyjne. MEN wycofało się z pomysłu wprowadzenia takiego przepisu. Nowe rozporządzenie zobowiąże natomiast wszystkich pracowników szkoły do odbycia kursów udzielania pierwszej pomocy.

20.11.2018

MS: prace nad nowelizacją ustawy o kuratorach na finiszu

Wymiar sprawiedliwości

Jeszcze w grudniu Ministerstwo Sprawiedliwości chce skierować do konsultacji publicznych i międzyresortowych projekt zmian dotyczących kuratorów sądowych. Regulacja ma rozwiązać problemy związane z obsługą biurową, różnicą w etatach i uregulować kwestie dotyczące delegowania.

20.11.2018