Już za 10 dni tylko zwolnienia elektroniczne będą akceptowane przez ZUS. Od 1 grudnia to będzie jedyna podstawa do wypłaty zasiłku chorobowego. Lekarze mają więc niewiele czasu na uzyskanie pomocy specjalisty Zakładu w założeniu konta, ściągnięciu bezpłatnego podpisu oraz instrukcji jak wypisać zwolnienie w sieci.

Czytaj też: E-skierowania lekarz nie wystawi na każde badanie >

Nikt nie zostanie bez pomocy

- Nasi konsultanci od dwóch lat szkolą pracowników ochrony zdrowia, ale teraz to już prawdziwy Armagedon. Tak wiele jest próśb z placówek medycznych o szkolenie lekarzy – mówi Beata Dyko Dyrektor Oddziału ZUS w Wałbrzychu. – Pomimo oblężenia my nie zostawiamy nikogo bez pomocy i na pewno każdy lekarz, który tego potrzebuje, dostanie od nas wsparcie i pomoc w nauce wystawiania zwolnień przez internet. Zapewniam, że jest to bardzo proste, dlatego już dzisiaj ponad połowa zwolnień, jakie do nas trafiają to te wystawione w sieci - dodaje Beata Dyko.

Czytaj też: Lekarze alarmują: Nie jesteśmy przygotowani do wystawiania e-zwolnień >

Za 10 dni tylko e-ZLA

Niestety, jak zawsze, część pracowników szpitali i przychodni zwlekało do ostatnich dni i teraz jest problem, bo nie wszyscy lekarze wiedzą, jak wystawiać zwolnienia, a do grudnia zostało tylko 10 dni - dodaje rzecznik.

Sprawdź w LEX: Czy żona (lekarz) może wystawić zwolnienie lekarskie mężowi? >

- Już 1 grudnia każdy pacjent musi wyjść od lekarza bez papierowego druku. Wystawione elektronicznie zwolnienie zostanie natychmiast zostanie przesłane do pracodawcy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dla pacjenta to komfortowa sytuacja, bo nie będzie musiał z grypą fatygować się do pracodawcy, aby zanieść zwolnienie – zapewnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX:

E-zwolnienie lekarskie >

Prawo pracodawcy do żądania informacji o stanie zdrowia pracownika >

Choroba pracownika a niezdolność do pracy >

Dokumentowanie prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego >

Upoważnienie asystentów medycznych do wystawiania zaświadczeń w imieniu lekarza >

 

Nie masz dostępu do tych materiałów? Sprawdź, jak go uzyskać >