Jeśli projekt zostanie potwierdzony na sesji plenarnej PE, stanie się mandatem europarlamentu do negocjacji z krajami członkowskimi, czyli Radą UE. Wprowadzenie takiej zasady uderzy w Polaków pracujących czasowo za granicą.

Poprawka, która dcina pracownika od miejsca zamieszkania oraz od miejsca siedziby pracodawcy

Chodzi o art. 13 rozporządzenia, który usuwa kolizję przepisów w różnych krajach członkowskich przez przyjęcie fikcji prawnej wykonywania pracy tylko w jednym państwie członkowskim. Państwem tym jest to, na którego terenie pracownik mieszka, jeśli wykonuje tam znaczną (co najmniej 25 proc.) część pracy. Jeśli pracownik nie pracuje tyle w państwie, w którym mieszka, jego składki płyną do państwa, w którym ma siedzibę jego pracodawca. Najczęściej jest to także państwo, w którym mieszka pracownik, i w efekcie tam trafia składka na ubezpieczenie społeczne.

Czytaj też: Wysłanie pracownika za granicę będzie droższe >

Celem skonstruowania w ten sposób przepisów było unikanie przerzucania ubezpieczonego między systemami. Poprawka autorstwa francuskiego eurodeputowanego, która zmienia te regulacje, odcina pracownika od miejsca zamieszkania oraz od miejsca siedziby pracodawcy. Zamiast nich proponuje kryterium tzw. największej części pracy.

 

 

Kolejna zmiana, która uderza w polskich pracodawców

- Poprawka jest niekorzystna dla Polski, bo np. jeśli chodzi o kierowców, którzy pracują w różnych krajach, bardzo trudno będzie obliczyć, który z systemów trzeba brać pod uwagę. To bardzo niebezpieczna zmiana; liczę, że zostanie odrzucona w negocjacjach z Radą UE – powiedziała europosłanka PO Danuta Jazłowiecka. Krytycznie ocenił ją także europoseł Czesław Hoc (PiS), którego zdaniem to głosowanie jest przykładem bardzo negatywnego trendu trwającego od dłuższego już czasu w Unii Europejskiej. - Wcześniej mieliśmy już kwestię delegowania pracowników, pakietu mobilności, a teraz ubezpieczeń pracowników. Wszystkie te nowe propozycje stoją w sprzeczności z fundamentalnymi zasadami o swobodnym przepływie osób, towarów i usług i dlatego jesteśmy im przeciwni - powiedział.

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX:

Procedury:

Delegowanie do pracy w kilku państwach >

Delegowanie do pracy w kilku przedsiębiorstwach >

Delegowanie pracownika a zagraniczna podróż służbowa >

Nie masz dostępu do tych materiałów? Sprawdź, jak go uzyskać >