Kolejne pomysły na płacę minimalną straszą rynek

Rynek Prawo pracy

Wśród tematów kampanii wyborczej na pewno pojawi się kwestia minimalnej pensji. Związki zawodowe od dawna chcą, aby była on na poziomie 50 proc. średniego wynagrodzenia. Partia "Wiosna" idzie o wiele dalej już zadeklarowała, że chce jej na poziomie 60 proc. - To nierealny pomysł, który nie rozwiązuje żadnego problemu - ocenia wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed.

22.02.2019

Za wcześnie na strefy bez samochodów w polskich miastach

Samorząd terytorialny Środowisko

Samorządy mogą wprowadzać strefy czystego transportu, ale zdaniem ekspertów nie jesteśmy jeszcze na nie gotowi. Lepiej stopniowo zamykać miasta, wprowadzając kolejne restrykcje, począwszy od zakazów wjazdu najstarszych i najbardziej „trujących” aut. A samochodów zeroemisyjnych jest w Polsce wciąż za mało.

22.02.2019

Samorządy znów dokładają miliony do szpitali

Finansowanie zdrowia

Miasta dołożyły w 2018 roku 170 mln zł do podległych im szpitali. Ale to nie koniec problemu, bo w takich placówkach na potęgę rosną zobowiązania, m.in. przez wyższe pensje personelu. To skutek zmian sprzed dwóch lat w ustawie o działalności leczniczej, według których szpital musi pokryć ujemny wynik finansowy jaki wygenerował za dany rok, albo zostać zlikwidowany.

22.02.2019

Zmiana stawki amortyzacyjnej to nie zakazana optymalizacja

CIT

Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał trzecią opinię zabezpieczającą. Ma ona szczególne znaczenie dla firm, które korzystają ze zwolnienia z CIT w specjalnych strefach ekonomicznych. Rezygnacja z amortyzacji na czas zwolnienia, czy obniżenie stawek, nie jest zakazaną optymalizacją, mimo że da firmie pewne korzyści finansowe.

22.02.2019

RPO radzi rządowi, jak walczyć z mową nienawiści

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzenie ustawowej definicji mowy nienawiści, ściganie z urzędu przestępstw motywowanych uprzedzeniami oraz karalność samego członkostwa w organizacjach odwołujących się do totalitaryzmów - takie m.in. rekomendacje w sprawie walki z mową nienawiści przekazał szefowi rządu rzecznik praw obywatelskich.

21.02.2019

Debata w NIK: Konieczne zwiększenie nakładów na służbę zdrowia

Opieka zdrowotna

Potrzebne są wyższe nakłady na ochronę zdrowia, ale także zmiany w systemie, bo teraz płacimy za te same badania kilka razy, bo np.: pacjent zgłaszając się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, nie mówi, że miał już badania wykonane u lekarza rodzinnego. To pożądane kierunki zmian w ochronie zdrowia - mówili uczestnicy debaty w Najwyższej Izbie Kontroli.

21.02.2019

Projekt ustawy frankowej gotowy do drugiego czytania w Sejmie

Finanse Kredyty frankowe

Komisja Finansów przyjęła sprawozdanie o prezydenckim projekcie tzw. ustawy frankowej. Krystyna Skowrońska, poseł PO, domaga się, aby jeszcze raz zaopiniowało go Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zdaniem Ministerstwa Finansów i Kancelarii Prezydenta nie ma takiej potrzeby. Nie boją się sporów arbitrażowych z bankami.

21.02.2019

Cukier nas zgubi, tyjemy na potęgę

Opieka zdrowotna

Przeciętny Polak spożywa o  blisko 12 kg więcej cukru przetworzonego rocznie niż 10 lat temu. Narodowy Fundusz Zdrowia policzył, że w Polsce blisko 1 400 zgonów rocznie wynika z konsekwencji nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem. Ministerstwo proponuje kampanię społeczną, w której chce pokazać postawy prozdrowotne. Eksperci podkreślają, że kampania to za mało, potrzebny jest strategiczny, wieloletni program walki z rakiem i otyłością.

21.02.2019

W Sejmie projekt znoszący ograniczenie handlu

Rynek Prawo pracy Małe i średnie firmy

Do Sejmu trafił projekt ustawy, który uchyla ograniczenie handlu w niedzielę. Gwarantuje on też pracownikom handlu przynajmniej dwie wolne od pracy niedziele w miesiącu. Szansa na jego uchwalenie jest raczej niewielka, bo pochodzi z opozycji, a do tego na dokończenie procedury czeka projekt rządzącej większości, który miał doprecyzować obowiązujące przepisy.

21.02.2019

Umiejętność argumentacji do poprawki u ósmoklasisty

Zarządzanie oświatą

Uczniowie mają problem z gramatyką, interpunkcją oraz zadaniami wymagającymi rozumowania i argumentacji - wynika z diagnozy umiejętności ósmoklasistów, której wyniki opublikowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Uczestniczyło w niej 4 770 uczniów z 99 szkół podstawowych w całym kraju.

21.02.2019

MS: Sędziowie przyjęli informacje roczne, a więc chwalą zmiany w sądach

Wymiar sprawiedliwości

Zmiany kadrowe, których celem było usprawnienie pracy sądów, sprawdzają się - twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości. Według resortu pozytywnie oceniają je sami sędziowie, o czym świadczą uchwały o przyjęciu informacji rocznych o działalności sądów rejonowych. Zdaniem działaczy Stowarzyszenia "Iustitia" te głosowania nie dotyczyły ocen zmian w sądach.

21.02.2019

Europosłowie za systemami ratującymi życie we wszystkich samochodach

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Komisja rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów Parlamentu Europejskiego opowiedziała się za nałożeniem na producentów samochodów obowiązku wyposażania wszystkich modeli samochodów, niezależnie od ich wersji, w systemy ratujące życie.

21.02.2019

Będą zmiany w opodatkowaniu marynarzy

PIT Podatki międzynarodowe

Rządowe Centrum Legislacji ogłosiło w czwartek projekt nowelizacji przepisów ustawy o PIT. Chodzi o zmiany w zakresie opodatkowania dochodów marynarzy. Jest to realizacja stanowiska Komisji Europejskiej.

21.02.2019

14-15 marca kongres o delegowaniu pracowników

Rynek Prawo pracy

Jakie będą konsekwencje nowych zasad delegowania pracowników oraz czy są one sprawiedliwe dla wszystkich stron państw członkowskich UE - m.in. te kwestie będą poruszone podczas VI Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy (EKMP), który odbędzie się 14-15 marca w Krakowie.

21.02.2019

Rekordowa liczba transkacji w 2018 roku za zgodą UOKiK

Spółki Prawo gospodarcze

W 2018 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał 228 zgód na połączenia i przejęcia przedsiębiorców. Zgłoszeń było 251. To najwięcej decyzji od 11 lat. Urząd opiniował też 390 spraw prowadzonych przez Komisję Europejską. KE pytała UOKiK o opinię m.in. w sprawie fuzji spółek Siemens i Alstom.

21.02.2019

Twój e-PIT do poprawki

Domowe finanse PIT

Ministerstwo Finansów zapewnia, że dane podatników są bezpieczne. Potwierdza, że usługa Twój e-PIT przed wdrożeniem przeszła pozytywnie audyt bezpieczeństwa teleinformatycznego. Zapowiada jednak zmiany m.in. w dostępie do rozliczenia.

21.02.2019

Fundacja Helsińska: Zaostrzenie kar zaludni więzienia, przestępczości nie zmniejszy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zaostrzenie kar za wiele przestępstw, odejście od wychowawczej filozofii odpowiedzialności nieletnich oraz wprowadzenie kary bezwzględnego dożywotniego pozbawienia wolności – to niektóre z propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości na zmiany w prawie karnym. - Wszystkie one budzą wątpliwości - ocenia Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

21.02.2019

Pięć krajów, w tym Polska, walczy o zachowanie wolności w internecie

Nowe technologie

Holandia, Luksemburg, Polska, Włochy i Finlandia - kraje przeciwne projektowi dyrektywy o prawach autorskich - wydały wspólne oświadczenie w jego sprawie. Ich zdaniem projekt nie zapewnia właściwej równowagi pomiędzy ochroną podmiotów uprawnionych, a interesami obywateli oraz przedsiębiorców Unii Europejskiej.

21.02.2019