Lewiatan: Samorząd aptekarski nie może decydować, kto ma być kierownikiem apteki

Opieka zdrowotna

Konfederację Lewiatan niepokoją zmiany w procedurze powoływania farmaceutów na stanowisko kierownika apteki, które znalazły się w rządowym projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty. Sprzeciwiają się propozycji poszerzania kompetencji samorządu aptekarskiego i uczynienia z niego faktycznego regulatora rynku farmaceutycznego w Polsce. 

12.08.2019

Kryzys lekowy pokazał, że potrzebne jest wsparcie dla krajowych producentów

Farmacja

Branża farmaceutyczne oczekuje wprowadzenia Refundacyjnego Tryby Rozwojowego, czyli preferencji refundacyjnych dla firm inwestujących w Polsce. - Ostatni kryzys lekowy udowodnił, że w interesie bezpieczeństwa lekowego obywateli należy jak najszybciej zachęcić producentów do zwiększenia produkcji leków i substancji czynnych w Polsce - podkreśla Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

12.08.2019

Błędy medyczne przez zaniedbania radiologów

Opieka zdrowotna

Radiolodzy posługują się przestarzałymi aparatami USG, które uniemożliwiają wykrycie guzów w organizmie. Przepisy wymagają stosowania do badań sprawnego sprzętu, ale już praktyka jego serwisowania pozostawia wiele do życzenia. Prawo nie określa jednak, kiedy sprzęt może być uznany za przestarzały.

10.08.2019

Domy pomocy społecznej i szkoły będą mogły kupić leki bez recepty

Farmacja

Dzięki szybkiej nowelizacji Prawa farmaceutycznego szkoły czy domy opieki czy szkoły będą mogły kupić leki bez recepty. W piątek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę, która rozszerza katalog leków, które są dostępne w aptece dla podmiotów innych niż pacjenci lub podmioty wykonujące działalność leczniczą.

09.08.2019

Asystent medyczny wystawi recepty w imieniu lekarzy

Opieka zdrowotna

Ustawę dotyczącą wdrażania rozwiązań w obszarze e-zdrowia podpisał w piątek prezydent Andrzej Duda. Dotyczy ona m.in. ułatwień w obszarze wystawiania recept oraz określania poziomu refundacji produktów leczniczych i wyrobów medycznych.

09.08.2019

Fizjoterapeuci: podwyżki lub wznawiamy protest

Zawody medyczne

Fizjoterapeuci stawiają resortowi zdrowia ultimatum: albo do września dostaną obiecane podwyżki, albo wznowią protest. Dr Tomasz Dybek, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii podał, że przesłali do resortu list, w którym informują, że w 246 placówkach fizjoterapeuci nie otrzymali obiecanych podwyżek.

09.08.2019

Studia o administrowaniu podmiotem leczniczym i e-zdrowiu na UKSW

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Administrowanie podmiotem leczniczym i e-zdrowie - taki nowy kierunek studiów podyplomowych w tym roku zacznie działać na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Adresowany jest do lekarzy i osób zarządzających podmiotami leczniczymi.

09.08.2019

Medycyna rodzinna dofinansowana, ale mało wydajna

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Co roku NFZ przeznacza coraz więcej pieniędzy na gabinety lekarzy rodzinnych, ale ilość świadczeń, jakich udzielają pacjentom nie rośnie już tak dynamicznie. W efekcie szpitalne oddziały ratunkowe są coraz bardziej obciążone bieżącą obsługą pacjentów, w tym także takich, którzy nie wymagają pomocy o charakterze ratunkowym.

09.08.2019

Łatwiej będzie o czujnik monitorowania glukozy

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Skierowany w czwartek do konsultacji projekt rozporządzenia ministra zdrowia przewiduje rozszerzenie wykazu wyrobów medycznych o czujnik do systemu monitorowania stężenia glukozy Flash. - Zmiany mają przełożyć się na poprawę jakości życia chorych - deklaruje resort zdrowia.

08.08.2019

Lekarze rezydenci zapowiadają powrót do  protestu

Porozumienie Rezydentów wraz z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy (OZZL) i przy wsparciu Naczelnej Izby Lekarskiej wzywa lekarzy do przyłączenia się do protestu Akcja Zdrowa Praca. Ma ona być odpowiedzią na problem pracy lekarzy ponad normy, może jednak ograniczyć również dostęp do leczenia.

07.08.2019

MZ: Kolejne choroby rzadkie z pełną opieką refundacyjną

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Kolejne tzw. choroby rzadkie wchodzą do pełnej opieki refundacyjnej - zapowiedział w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Konkretnie dotyczyć to ma bezpłatnego leczenia dla chorych EB (epidermolysis bullosa) oraz możliwości terapeutycznych dla pacjentów z chorobą Fabry'ego.

07.08.2019

Drastyczny skok liczby zachorowań na odrę

Opieka zdrowotna

Od 1 stycznia do 31 lipca br. zanotowano w Polsce 1338 przypadków odry. W analogicznym okresie roku ubiegłego było ich 99, w całym 2018 roku – 339 przypadków odry, a w 2017 r. – 63. Takie dane podał w najnowszym meldunku Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakładu Higieny.

05.08.2019

NIK sprawdzi SOR-y w śląskich szpitalach

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Po serii powikłań i zgonów pacjentów, którzy zgłosili się po pomoc do izb przyjęć i SOR-ów w Częstochowie, Zawierciu, Sosnowcu, Wodzisławiu Śląskim, Najwyższa Izba Kontroli rozpoczyna kontrolę funkcjonowania szpitalnych oddziałów ratunkowych na terenie województwa śląskiego. Po zakończeniu tej kontroli NIK sprawdzi pracę ratownictwa.

04.08.2019

Pacjenci wybierają operacje za granicą, ale nie odwołują krajowych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia wydał w 2018 roku 33 mln zł refundację pacjentom kosztów zabiegów odbytych za granicą. Polacy jeżdżą więc na zabiegi medyczne np. do Czech, ale często nie odwołują operacji, do których są zapisani w kolejce w polskich szpitalach, przez co te ostanie tracą finansowo. 

03.08.2019

Nowa fala podwyżek w szpitalach

Finansowanie zdrowia

Najmniej zarabiający pracownicy podmiotów leczniczych m.in. personel pomocniczy czy administracyjny dostanie za chwilę podwyżki. Ustawa, która podnosi kwotę bazową z 3900 zł do 4200 zł, czeka już tylko na podpis prezydenta.

02.08.2019

Szpitale najczęściej łamią prawa pacjenta

Opieka zdrowotna

Najwięcej nieprawidłowości jest w szpitalach powiatowych i wojewódzkich. Najczęściej dochodzi do nich na oddziałach ratunkowych oraz w ginekologii i położnictwie. Tak wynika z najnowszego raportu Rzecznika Praw Pacjenta.

02.08.2019

Wymóg ciągłości blokuje przebranżowienia szpitali

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Przez trudne do spełnienia kryteria Narodowego Funduszu Zdrowia, gwarantujące posiadanie kontraktu, jedne szpitale nie mogą wejść na dany rynek usług medycznych, a inne są zmuszone z niego odchodzić. Np. kryterium ciągłości blokuje często starania placówek o przekształcenie nierentownych oddziałów w zakłady opiekuńczo-lecznicze.

02.08.2019