Pilotaż krajowej sieci onkologii z poślizgiem

Finansowanie zdrowia

Beata Rorant, dyrektor Departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia Ministerstwo Zdrowia zapowiedziała we wtorek, że zgodnie z projektem pilotaż w onkologii miałby ruszyć 1 grudnia br., ale „to nie jest pewne, bo analizują uwagi”.

13.11.2018

Lekarze alarmują: Nie jesteśmy przygotowani do wystawiania e-zwolnień

Opieka zdrowotna

Lekarze rodzinni i samorząd lekarski zgodnie podkreślają, że lekarze nie są w stanie za ponad dwa tygodnie wystawiać tylko zwolnienia w wersji elektronicznej. Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia podkreśla, że w październiku br. liczba e-ZLA spadła z 44,9 do 44,73 proc. w skali kraju.

13.11.2018

Lekarze rodzinni zaczęli wyścig po dotacje na komputery

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Pierwsze wnioski na dofinansowanie sprzętu i oprogramowania przeznaczonego do wystawiania przez lekarzy rodzinnych e-zwolnień już wpłynęły do wojewódzkich oddziałów NFZ. Specjaliści mają czas tylko do 15 grudnia. To ostateczny termin, do kiedy można ubiegać się o dofinansowanie. O przyznaniu pieniędzy decyduje kolejność zgłoszeń.

13.11.2018

Sejm projekt odrzucił, ale przeciwnicy szczepień wrócą z innym

Opieka zdrowotna

Sejm w piątek odrzucił obywatelski projekt, który miał wprowadzić dobrowolność szczepień. Ale problem został. Wielu rodziców w Polsce boi się szczepionek i dlatego dramatycznie rośnie liczba osób, które odmawiają ich podania dzieciom. W tym roku było ich już 30 tys., czyli tyle co  w całym 2017 r.

09.11.2018

Refundacja "wymiotła" z aptek szczepionkę na grypę

Opieka zdrowotna

W aptekach brakuje refundowanej szczepionki przeciwko grypie. Seniorzy, którzy mogą kupić ją z 50-procentową zniżką, wyczerpali zapasy leków. To państwo powinno sprawnie zadbać o ich dostępność, tymczasem przerzuca odpowiedzialność na producentów.

09.11.2018

Sejm raczej odrzuci projekt o likwidacji obowiązku szczepień

Finansowanie zdrowia

Dwie sejmowe komisje zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny opowiedziały się w czwartek za odrzuceniem obywatelskiego projektu, który przewiduje likwidację obowiązku szczepień ochronnych. A podczas debaty na forum Sejmu tego samego dnia kluby PiS, PO, Nowoczesna i PSL-UED opowiedziały się za odrzuceniem obywatelskiego projektu

08.11.2018

Podwyżki dla pracowników pogrążają szpitale

Finansowanie zdrowia

​Rząd kazał dyrektorom naprawiać budżety szpitalne, ale sam nieustannie pogrąża je finansowo decyzjami o podwyżkach dla personelu medycznego. W przyszłorocznych budżetach dyrektorzy lecznic muszą też uwzględnić m.in. wzrost składki emerytalnej.

08.11.2018

12 listopada lekarze rodzinni nie przyjmą pacjentów

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Czy pielęgniarka pracująca 12 listopada musi otrzymać za ten dzień dodatek za niedzielę i święta? Czy pracownicy administracji, działów technicznych lecznic mają ten dzień mieć wolny? Gdzie pacjenci mogą w tym dniu szukać pomocy?

07.11.2018

In vitro tylko dla małżeństw i „zakaz mrożenia człowieka”

Opieka zdrowotna

Do Sejmu trafił poselski projekt, który zakłada ograniczenie możliwości stosowania metody zapłodnienia pozaustrojowego wyłącznie do małżeństw, ale także ograniczenie do jednej liczby komórek rozrodczych, które mogą zostać zapłodnione. Projekt wprowadza zakaz zamrażania ludzkich zarodków

07.11.2018

Odra szaleje, konieczna pilna zmiana przepisów

Opieka zdrowotna

Mamy dziewiętnasty przypadek podejrzenia zachorowania na odrę w ciągu ostatnich kilku dni. W tym roku w Polsce były już 144 zachorowania na tę chorobę przewlekłą, czyli dwa razy więcej niż rok temu. – Potrzebne są pilne zmiany w prawie – podkreśla Paweł Grzesiowski, ekspert ds. szczepień ochronnych.

06.11.2018

Obniżą pensje w Agencji Badań Medycznych

Opieka zdrowotna

W czwartek Komitet Stały Rady Ministrów ma zająć się projektem ustawy dot. utworzenia Agencji Badań Medycznych – zapowiedział w poniedziałek szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Szef resortu podał,...

05.11.2018

Trwają analizy, co zrobić z polskim osoczem 

Opieka zdrowotna

Około 23 proc. osocza pobieranego od polskich honorowych dawców krwi trafia do szpitali. Jego nadwyżki, czyli ok. 200 tys. litrów rocznie przekazywane są za opłatą zagranicę. Ministerstwo Zdrowia analizuje, czy warto zbudować w Polsce fabrykę do frakcjonowania osocza. Wnioski ma przedstawić do końca listopada.

05.11.2018

Będzie wymóg szczepień dla obcokrajowców przyjeżdżających do pracy

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Pracujemy nad regulacjami dotyczącymi szczepień dla cudzoziemców, którzy na dłużej przyjeżdżają do Polski - poinformował w niedzielę główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. Jego zdaniem odra, którą zostały zarażone dzieci na Mazowszu została "zawleczona z zagranicy".

04.11.2018
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski