Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego przekazał Ukrainie produkty lecznicze, na które ukraiński resort zdrowia zgłaszał zapotrzebowanie, są to przede wszystkim stosowane w szpitalach, w medycynie ratunkowej, konieczne do prowadzenia operacji, również antybiotyki, środki przeciwzapalne, przeciwbólowe, a także leki stosowane w chorobach kardiologicznych, neurologicznych, pulmonologicznych i zakaźnych oraz w leczeniu cukrzycy.

 

Leki dostarczy Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych

Zgodnie z ustaleniami z polskim Ministerstwem Zdrowia, leki zostały przekazane do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która zobowiązała się dostarczyć je Ukrainie transportując w odpowiedni dla produktów farmaceutycznych sposób do miejsc, gdzie będą najbardziej potrzebne. PZPPF czeka na dalsze informacje dotyczące zapotrzebowania na brakujące leki i będą starać się organizować kolejne transporty.

 

 

Krajowe firmy pomagają Ukrainie

Firmy przekazują też darowizny pieniężne na rzecz organizacji niosących pomoc w kryzysowej sytuacji, w jakiej znalazła się Ukraina. Swoje wysiłki koncentrują również na zapewnieniu bezpieczeństwa swoim pracownikom w Ukrainie pomagając im i ich bliskim w relokacji do Polski oraz gwarantując potrzebne wsparcie w kraju. Wewnątrz swoich organizacji pracownicy koordynują zarówno zbiórki potrzebnych rzeczy jak i pomoc wolontariacką.

Jak zapewnia PZPPF - nadrzędnym celem pozostaje zapewnienie nieprzerwanego dostępu do leków dla pacjentów w Polsce.