Wojewodowie zostali zobowiązani, aby inspektorzy sanitarni w województwach pracowali 24 godziny na dobę - poinformował w piątek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Dodał, że od początku tygodnia koordynowane są przygotowania wojewodów do walki z koronawirusem.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w piątek odbyła się odprawa premiera Mateusza Morawieckiego z wojewodami o sytuacji związanej z zagrożeniem koronawirusem. Po spotkaniu Szefernaker podkreślał, że praktycznie codziennie odbywają się spotkania i narady z wojewodami, także z udziałem premiera, ministra zdrowia i służb sanitarnych.

- Dziś na tej odprawie wojewodowie zaprezentowali premierowi, kierownictwu rządu stan przygotowań w każdym województwie. Było to bardzo szczegółowe, padało wiele pytań dotyczących problemów związanych z przygotowaniami, koordynacją tego - powiedział.

Poinformował też o czwartkowym spotkaniu wojewodów z dyrektorami szpitali i z dyrektorami oddziałów wojewódzkich Narodowego Oddziału Zdrowia. Ich celem było - jak podał – "skoordynowanie komunikacji i kwestii potrzeb szpitali".  - W tej chwili cała ta koordynacja jest prowadzona w województwach przez wojewodów - mówił. Wyjaśnił też, że zapotrzebowanie z poszczególnych ośrodków będzie kierowane do wojewodów i to oni będą wnioskować o uruchomienie rezerwy ogólnej na ten cel.

Jak zaznaczył, wojewodowie zostali zobowiązani, by inspektorzy sanitarni w województwach pracowali 24 godziny na dobę. Dodał, że jest to od czwartku wdrażane. Zapewnił, że wojewodowie są przygotowani do działań i zaktualizowali wojewódzkie plany zarządzania kryzysowego. 

Łukasz Szumowski, minister zdrowia na piątkowej  konferencji prasowej poinformował, że premier wydał polecenie wojewodom wprowadzenia w całym kraju podwyższonej gotowości szpitali. - To oznacza, że teraz wojewoda decyzją administracyjną, która jest pod rygorem natychmiastowej wykonalności może zlecać działania w szpitalach, które tę podwyższoną gotowość mają utrzymać – wyjaśnił Łukasz Szumowski.

Z kolei Michał Dworczyk, szef KPRM zapewnił w piątek, że państwo polskie w sposób narastający na różnych poziomach, w różnych instytucjach, angażuje się w działania zapewniające bezpieczeństwo Polaków w związku z nadejściem koronawirusa. Zaznaczył, że służby muszą być dobrze przygotowane  bo to, że się pojawią pierwsze zachorowania jest niemal pewne.