"Zakład Ubezpieczeń Społecznych podpisał z Asseco Poland SA porozumienie, na mocy którego pełnia autorskich praw majątkowych do oprogramowania narzędziowego wspierającego eksploatację Kompleksowego Systemu Informatycznego przechodzi na ZUS" - napisał rzecznik w komunikacie przesłanym PAP.

ZUS przesuwa termin składania wniosków w przetargu na utrzymanie KSI >>>

W ocenie, cytowanej w komunikacie prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej, to przełomowy moment dla Zakładu, ponieważ nie ma już żadnych niedomówień i żadnych wątpliwości co do spraw własnościowych. "Całość autorskich praw majątkowych do wszystkich narzędzi Kompleksowego Systemu Informatycznego należy do ZUS" - stwierdziła prezes.

Rzecznik przypomniał, że w 2010 roku Asseco przekazało prawa autorskie majątkowe do oprogramowania użytkowego KSI. Poniedziałkowa umowa dotyczyła przekazania ZUS udziału Asseco w prawach do narzędzi wspomagających eksploatację KSI.

Uzyskanie pełnych praw autorskich pozwoli ZUS na korzystanie bez żadnych ograniczeń z kodów źródłowych oprogramowania. Jednocześnie ZUS udzielił nieodpłatnej licencji na korzystanie z tego oprogramowania w ramach zawartej w 2013 r. umowy na utrzymanie systemu informatycznego ZUS, która obowiązuje do października 2017 r.

Dowiedz się więcej z książki
Zamówienia publiczne na dostawy i usługi IT. Wybrane zagadnienia praktyczne
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

"Zawarte porozumienie zapewnia Zakładowi pełną swobodę przy trwającym postępowaniu przetargowym na utrzymanie KSI, które zostało ogłoszone w ubiegłym roku. Wyłoniony w tym postępowaniu wykonawca przejmie utrzymanie systemu informatycznego ZUS w październiku przyszłego roku" - wskazał Andrusiewicz. (PAP)