WSA: To nie zarząd powiatu powołuje radę młodzieży

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Organ ten nie miał kompetencji do powołania tego gremium. Podstawą prawną nie mogła być ani ustawa o samorządzie powiatowym, ani roczny program współpracy z organizacjami pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego. Dopiero od 23 czerwca 2021 r. istnieje możliwość utworzenia powiatowej rady młodzieży. Kompetencję do tego ma jednak rada powiatu.

08.07.2021

Projekt: Obywatel więcej spraw urzędowych załatwi zdalnie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nowe technologie

Obywatele łatwiej będą mogli się zameldować przez internet i uzyskać zaświadczenia o stanie cywilnym. Takie udogodnienia wprowadza przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów projekt nowelizacji kilku ustaw, który ma zwiększyć zakres cyfryzacji spraw urzędowych.

06.07.2021

Gmina łatwiej będzie współpracować ze związkiem

Samorząd terytorialny

Rząd chce zmienić przepisy, które nie pozwalają związkowi międzygminnemu na zawieranie porozumień z gminami, które nie są członkami związku. Ma to pomóc gminom w realizacji niektórych zadań, np. z gospodarowaniem odpadami komunalnymi, transportem publicznym czy opieką nad bezdomnymi zwierzętami. Samorządy dobrze oceniają pomysł.

06.07.2021

Program Mieszkanie Plus: miało być pięknie, a jest... drogo

Samorząd terytorialny Budownictwo

Program Mieszkanie Plus, jeszcze pięć lat temu był wizytówką rządu, tak jak 500 Plus. Cele miał ambitne - w krótkim czasie miało powstać 100 tysięcy lokali pod wynajem, co okazało się mrzonką. Nie pomógł nawet kilkukrotny lifting przepisów. Deweloperom brakuje gruntów pod inwestycje, bo te są "trzymane" na potrzeby programu. Przez to rosną ceny mieszkań.

06.07.2021

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o kołach gospodyń wiejskich

Samorząd terytorialny

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich. Nowe przepisy mają zapewnić kompleksową regulację kwestii związanych z tworzeniem, organizacją i funkcjonowaniem takich kół. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

05.07.2021

Przepisy o świadczeniu 500 plus będą tylko w jednej ustawie

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse

Przepisy przyznające prawo do dodatku w wysokości świadczenia wychowawczego, znajdujące się obecnie w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, trafią do ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci – proponuje resort rodziny. Projekt zakłada m.in. zmianę sposobu wypłaty świadczenia wychowawczego i już dziś budzi sprzeciw samorządowców.

05.07.2021

Jak być dobrze poinformowanym o stanie środowiska - webinarium akcji Masz Głos

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Organizacje ekologiczne mają problemy z uzyskiwaniem informacji o środowisku i decyzjach mających na nie wpływ. Od kogo i na jakich zasadach organizacje ekologiczne mogą domagać się udostępnienia takich informacji? Na te pytania odpowie webinarium akcji Masz Głos Fundacji Batorego organizowane 6 lipca o 19:00.

05.07.2021

WSA: Gdzie matka nie może, wójta jako pełnomocnika pośle

Samorząd terytorialny

Wójt nie może być pełnomocnikiem swojej matki w prowadzeniu przez nią działalności gospodarczej. Może jednak działać jako jej pełnomocnik. Dlatego fakt udzielenia mu pełnomocnictwa do czynności o charakterze technicznym i formalnym nie stanowi o naruszeniu przez niego prawa- stwierdził wyrok Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

05.07.2021

WSA: Brak opinii samorządu unieważni rozkład godzin pracy aptek

Samorząd terytorialny Farmacja

Wydanie przez radę powiatu rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych i harmonogramu dostępności świadczeń w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy wymaga zasięgnięcia opinii wójtów i samorządu aptekarskiego. Nie są one wiążące dla organu, ale ich brak narusza określony w ustawie tryb, czego efektem jest stwierdzenie nieważności uchwały.

05.07.2021

Naturysta opala się na dziko, mors hartuje się bezprawnie

Samorząd terytorialny

Choć w Polsce plaże nudystów funkcjonują od kilkudziesięciu lat, to żadna z nich nie ma statusu oficjalnego kąpieliska ustalonego na podstawie przepisów prawa wodnego. Także morsy nie mogą legalnie chlapać się zimą. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji jest przeciwne ustanowieniu sezonu kąpielowego w okresie jesienno-zimowym.

03.07.2021

NSA: Sądy administracyjne mogą badać samorządowe uchwały „anty-LGBT”

Samorząd terytorialny

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił dwie skargi kasacyjne rzecznika praw obywatelskich na odrzucenie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie jego skarg na uchwały „anty-LGBT”. NSA zgodził się z rzecznikiem, że uchwały te, jako akty z zakresu administracji publicznej, podlegają takiej kontroli.

02.07.2021

Od 1 lipca gminy mają spisywać źródła ciepła w domach

Samorząd terytorialny Środowisko

Samorządy przejmują od 1 lipca obsługę i wprowadzanie danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Do bazy mają trafić informacje o sposobach ogrzewania domów i innych budynków - trzeba będzie zgłaszać kominek, a nawet "kozę". Samorządom brakuje jednak informacji o udostępnieniu potrzebnego do tego oprogramowania.

01.07.2021

Preferencje w podatku od nieruchomości do końca roku

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Ministerstwo Finansów przypomniało w środę, że do końca 2021 r. gminy mogą wprowadzać zwolnienia z podatku od nieruchomości i wydłużać terminy płatności jego rat. Z tej pomocy mogą korzystać wskazane podmioty i grupy przedsiębiorców, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej w związku z pandemią koronawirusa.

30.06.2021

Petycja: Praca w jakimkolwiek podmiocie samorządowym nie dla radnego

Samorząd terytorialny Ordynacja Prawo pracy

W Senacie została złożona petycja, która postuluje zmiany w ustawach, które zakażą radnym zatrudniania w podmiotach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Zastrzeżenia co do zgodności z konstytucją zaproponowanych rozwiązań mają niektórzy prawnicy. A samorządowcy wskazują, że może to wykluczyć z aktywności samorządowej kolejnych obywateli.

30.06.2021

Fundacja Instytut Studiów Wschodnich wybrała liderów gospodarowania

Samorząd terytorialny

Chojnice, Poddębice, Podkowa Leśna, Poznań i powiat wrocławski to liderzy w gospodarowaniu środkami finansowymi w 2020 roku. Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce przygotowała Fundacja Instytut Studiów Wschodnich we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu.

29.06.2021

WSA: Numer księgi wieczystej to chroniona dana osobowa

Samorząd terytorialny RODO

Numery ksiąg wieczystych są danymi osobowymi. Główny Geodeta Kraju nie miał więc podstaw prawnych do ujawniania tych numerów w serwisie Geoportal2, a tym samym umyślnie naruszał przepisy o ochronie danych osobowych - uznał w swoim wyroku Wojewódzki Sad Administracyjny w Warszawie, którego uzasadnienie właśnie zostało opublikowane.

29.06.2021

Cyfrowe wnioski nie przyśpieszą wydawania pozwoleń na budowę

Samorząd terytorialny Budownictwo Koronawirus

Od 1 lipca będzie można składać wnioski o pozwolenie na budowę online. Na razie jednak inwestorzy nie planują masowego załatwiania formalności przez internet. Fakt, że nie będą musieli osobiście fatygować się do urzędu, nie jest dla nich specjalnie atrakcyjny, bo nie zmniejsza biurokracji. Obawiają się też, że niektóre starostwa nie poradzą sobie ze zmianami, bo brakuje im odpowiedniego sprzętu.

29.06.2021

Cyfrowe wnioski o wydanie pozwolenia na budowę już od 1 lipca

Samorząd terytorialny Budownictwo

Za pośrednictwem portalu e-budownictwo już od 1 lipca będzie można składać wnioski o pozwolenie na budowę razem z projektem zagospodarowania działki - poinformował w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin. To kolejny etap cyfryzacji formalności budowlanych.

28.06.2021

Piłka jedna, bramki dwie, wiele niebezpieczeństw dla zarządców boisk

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Nie można dziury w murawie boiska łatać piaskiem. W przypadku wyłączenia obiektu z użytkowania, nie wystarczy poinformować o tym na kartce przytwierdzonej do furtki lub wygrodzić wejścia taśmą. Na zarządcach boisk ciąży odpowiedzialność za bezpieczeństwo ich użytkowników - wyzwaniem będą imprezy plenerowe, które ruszą lada chwila. A odszkodowania za wypadki bywają kosztowne.

28.06.2021