Prezydent podpisał - e-doręczenia, w urzędach wejdą w życie później

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Na wdrożenie publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz publicznej usługi hybrydowej trzeba będzie poczekać. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych przesuwającą na przyszły rok terminy wdrażania tych usług.

23.06.2021

Zmiany w przepisach drogowych - projektant zdecyduje o szerokości chodnika i ścieżce dla rowerów

Samorząd terytorialny Budownictwo Transport

Uproszczenie i uelastycznienie procedury budowy dróg oraz zwiększenie odpowiedzialności i samodzielności projektanta - zakłada projekt rozporządzenia w sprawie przepisów techniczno-budowlanych. Będą też nowe standardy projektowania dróg dla rowerów oraz pieszych. Zlikwidowany ma być podział na zjazdy publiczne i indywidualne. Preferowane będą ronda turbinowe,

23.06.2021

Śląskie samorządy chcą usprawnienia rejestru źródeł ciepła

Samorząd terytorialny Środowisko

Od 1 lipca gminy powinny zacząć wdrażać Centralną Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Zdaniem Śląskiego Związku Gmin i Powiatów samorządy do tego obowiązku nie są przygotowane, a sam system jest niedopracowany. Samorządowcy postulują m.in. uruchomienie specjalnej infolinii dla mieszkańców i urzędników gminnych.

22.06.2021

NIK: Zarząd samorządowymi drogami w Świętokrzyskiem do poprawy

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Stan nawierzchni dróg samorządowych, w odróżnieniu od dróg krajowych, nie podlega szczegółowym badaniom i monitorowaniu. Dlatego NIK sprawdziła, jak wygląda dbałość samorządów w województwie świętokrzyskim o odpowiedni stan techniczny dróg i czy bezpieczeństwo ich użytkowników rośnie i punktuje wiele nieprawidłowości w działaniu zarządców, ale zwraca też uwagę na konieczność nowelizacji ustawy.

22.06.2021

Pleśniar: Urzędnik kuratoryjny będzie jak prokurator

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Konkursy na dyrektorów już nimi nie są, mówi się na nich wyłącznie językiem władzy – uważa Marek Pleśniar, dyrektor biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. - Wprowadza się wzmocnienie uprawnień kuratora oświaty we wszystkich kluczowych obszarach dla władzy nad szkołą. Chodzi tylko o nią, a nie o ocenianie jakości - podkreśla.

21.06.2021

RPO: Zakaz nagrywania obrad komisji rewizyjnej rady miasta narusza Konstytucję

Samorząd terytorialny RODO

Obywatelowi uniemożliwiono nagrywanie obrad komisji rewizyjnej rady miejskiej. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniując w tej sprawie podkreśla, że komisja rady gminy nie ma prawa ograniczać konstytucyjnego prawa obywateli do informacji o działalności organów władzy publicznej.

21.06.2021

Zakres finansowania ochotniczych straży pożarnych przez gminę do korekty

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Celem reformy nie powinno być burzenie tego co dobre, ale doskonalenie tego co jest niedoskonałe w funkcjonowaniu. W celu uniknięcia chaosu interpretacyjnego, w projekcie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych należy dokonać korekt i doprecyzowania artykułów związanych z finansowaniem OSP - pisze dr Dariusz P. Kała.

21.06.2021

WSA: Mieszkańcy mogą wybrać jak zagłosować nad budżetem obywatelskim

Samorząd terytorialny RODO

Głosować na projekty budżetu obywatelskiego mogą wszyscy mieszkańcy. Weryfikacji tego kryterium może służyć zróżnicowany mechanizm polegający na obowiązku podaniu: imienia i nazwiska, adresu zamieszkania/zameldowania, daty urodzenia - w przypadku głosowania w formie tradycyjnej oraz numeru PESEL i numeru telefonu - w przypadku głosowania internetowego stwierdził WSA w Gliwicach.

21.06.2021

Wyszukane rejestracje nie dla zabytkowych pojazdów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Transport

Ministerstwo Infrastruktury nie zgadza się na indywidualne tablice rejestracyjne pojazdów zabytkowych. Takie oczekiwanie ma wielu ich posiadaczy, ale zdaniem przedstawicieli branży, o wiele ważniejszym problemem jest brak możliwości korzystania ze zmniejszonych tablic rejestracyjnych. W efekcie posiadacze zabytkowych „amerykanów” muszą naginać prawo.

19.06.2021

MFiRP: Będą nowe proporcje grantów i pożyczek dla samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne

Samorządy województw będą włączone w proces wdrażania Krajowego Planu Odbudowy - deklaruje wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Wartość inwestycji, w których realizację będą zaangażowane regiony to 904 mln euro. Zmienią się proporcje między grantami i pożyczkami dla samorządów.

18.06.2021

Samorządy: Zmiany w OSP to dla nas więcej kosztów i mniej praw

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Projekt ustawy o ochotniczej straży pożarnej wzbudza kontrowersje nie tylko u strażaków niezawodowych. Krytycznie oceniają go również gminy. Wskazują, że proponowane regulacje z jednej strony zwiększają obciążenia gmin w finansowaniu jednostek, z drugiej - zmniejszają wpływ na ich działalność. A OSP są filarami lokalnych sztabów antykryzysowych.

17.06.2021

Obcokrajowiec łatwiej zalegalizuje pobyt w Polsce, ale tylko niektóry

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Uproszczenia dla przedsiębiorców z innych państw, uczestniczących w rządowych programach wsparcia, likwidacja aresztów dla cudzoziemców, zwiększone kompetencje dla Komendanta Głównego Straży Granicznej i samej straży, która uzyska bezpośredni dostęp do bazy ZUS, by zwalczać nielegalne zatrudnienie cudzoziemców – takie zmiany przewidują nowelizowane przepisy.

16.06.2021

Pomoc administracyjną wybiera się bez konkursu

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Obowiązujące przepisy nie przewidują stanowiska "pomocy biurowej". Możliwe jest za to zatrudnianie osób na stanowisku "pomoc administracyjna". Jest to stanowisko pomocnicze, nie urzędnicze, nie podlega więc naborowi konkursowemu.

15.06.2021

WSA: Radny nadużył zwolnienia lekarskiego, ale rada powiatu go chroni

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Ochrona trwałości stosunku pracy radnego nie ma charakteru bezwzględnego i jest ograniczona do zdarzeń związanych z wykonywaniem przez niego mandatu. Radni nie mogą przy tym zastępować sądu i oceniać, czy przyczyna rozwiązania stosunku pracy podana przez pracodawcę była zasadna - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

15.06.2021

Więcej inwestorów może trafić do Polskiej Strefy Inwestycji

Samorząd terytorialny Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy planujący znacznie mniejsze inwestycje niż dziś łatwiej otrzymają zwolnienie podatkowe na nową inwestycję - zakłada projekt zmian rozporządzenia regulującego zasady udzielania pomocy publicznej w ramach tzw. Polskiej Strefy Inwestycji. Sama strefa poszerzy się o kolejne 17 miast i otaczających je gmin. Są też i złe wiadomości dla inwestorów.

14.06.2021

WSA: Bez tajemnic o premiach i nagrodach w urzędzie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Informacje o nagrodach i premiach urzędników samorządowych są jawne. W przypadku urzędników nieskładających oświadczeń majątkowych należy ustalić, którzy z nich pełnią funkcje publiczne. Wówczas nie ma można ograniczyć prawa do informacji publicznej ze względu na prywatność osoby fizycznej – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

12.06.2021

Korytarze życia na autostradach, a na osiedlu karetka może nie dojechać z pomocą

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna

O ile na drogach publicznych, po wprowadzeniu korytarzy życia, służby ratownicze mogą nieść szybko pomoc, o tyle na drogach wewnętrznych i prywatnych jest coraz gorzej. Pomoc blokują stalowe słupki, szlabany i ludzka głupota. System SOS raczkuje, a ratownikom pozostają jedynie klaksony, trąbki i błyski. W miniony weekend na ścieżce turystycznej zmarł człowiek, bo karetka nie mogła dojechać.

12.06.2021

Granty do 40 tys. zł na lokalne inicjatywy w konkursie PGNiG

Samorząd terytorialny

Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza rozpocząła nabór wniosków do programu grantowego „Rozgrzewamy polskie serca”, którego celem jest wspieranie lokalnych inicjatyw związanych z kulturą, tradycją i historią. Pula grantów wynosi milion złotych, a maksymalna wysokość dofinansowania to 40 tys. zł.

11.06.2021

Śmieci są za drogie? Niech gmina dopłaci

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Ministerstwo Środowiska i Klimatu znalazło prosty sposób na obniżenie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wystarczy pozwolić gminom na finansowanie kosztów związanych z odbiorem śmieci od mieszkańców. Samorządowcy nie są jednak przekonani do pomysłu, aby wszyscy płacili za tych, którzy nie płacą.

11.06.2021