Opłata za parkowanie nielegalna, gdy miejsca źle oznaczone

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Transport

W interesie gminy jest zgodne z prawem oznaczenie strefy płatnego parkowania i miejsc postojowych. Sądy coraz częściej stają bowiem po stronie kierowców, którzy w sporze z miastem podnoszą taki zarzut. A stawka idzie o duże pieniądze, w przypadku niektórych gmin mogą to być miliony złotych, które trzeba będzie zwrócić parkującym na takich nieprawidłowo oznakowanych miejscach.

25.10.2021

Wytyczne Krajowej Rady RIO będą uzgadniane z ministrem finansów

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

W podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o dochodach samorządu terytorialnego znalazły się przepisy dotyczące regionalnych izb obrachunkowych. Wytyczne Krajowej Rady RIO będą uzgadniane z ministrem finansów. Ma to służyć zapewnieniu jednolitości udzielanych przez izby wyjaśnień w sprawach dotyczących stosowania przepisów o finansach publicznych.

22.10.2021

Prezydent podpisał zasady Polskiego Ładu dla samorządów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Prezydent podpisał ustawę zmieniającej zasady ustalania dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Nowelizacja wprowadza nową część subwencji ogólnej dla gmin, powiatów i województw, tj. część rozwojową. Określa też nowe zasady ustalania kwot udziałów jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z tytułu podatku PIT i CIT.

22.10.2021

Plan działania pomaga efektywnie zarządzać jednostką

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Plan działania jednostki to jedno z kluczowych ogniw efektywnej kontroli zarządczej. Jest potrzebny niezależnie od wielkości, struktury czy formy prawnej jednostki. Czas poświęcony na jego przygotowanie, przyniesie rezultaty w trakcie realizacji celów i zamierzeń - uważa Patrycja Szulin, audytor, praktyk kontroli zarządczej oraz systemu zarządzania jakością.

22.10.2021

NIK: Łódzcy starostowie muszą poprawić egzekucję opłat za użytkowanie wieczyste i trwały zarząd

Samorząd terytorialny

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła czy powiaty województwa łódzkiego prawidłowo i skutecznie pobierają dochody z gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa, czyli opłaty za użytkowanie wieczyste i trwały zarząd. Okazuje się, że do budżetu państwa trafia tylko część należnych dochodów, starostwa nie aktualizują systematycznie wartości nieruchomości i wysokości opłat, a w roku 2020 suma zaległości była wyższa niż uzyskane dochody.

22.10.2021

Tryb podstawowy z możliwością negocjacji – szansa na lepsze oferty?

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Budownictwo

W zamówieniach publicznych o wartości poniżej progu unijnego wariant drugi trybu podstawowego budzi liczne kontrowersje. W kolejnych miesiącach orzecznictwo i doktryna przyczynią się do rozwiania większości wątpliwości, jednak już wyraźnie widać, że korzyści z tego trybu będą przeważać nad trudnościami związanymi z jego stosowaniem.

22.10.2021

Także małe gminy będą musiały opracować procedury dla ochrony sygnalistów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Przygotowany przez rząd projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa poszedł dalej, niż dyrektywa unijna. To oznacza, że większość gmin będzie musiała opracować procedury dotyczące sygnalistów. Taki obowiązek będą miały też jednostki organizacyjne gmin i powiatów, jeśli zatrudniają powyżej 50 pracowników. Eksperci obawiają się, że samorządy mogą pójść na skróty.

21.10.2021

Łatwiej wybudować pochylnię dla osób niepełnosprawnych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Budownictwo

Na wykonanie podjazdu bądź pochylni przeznaczonej dla osoby niepełnosprawnej nie potrzeba pozwolenia na budowę, ani nawet nie trzeba dokonywać zgłoszenia do właściwego miejscowo wydziału architektury. Nie oznacza to jednak, że taki obiekt można postawić bez żadnych warunków.

20.10.2021

Kończą się terminy naborów na pomoc osobom niepełnosprawnym

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Tylko do 22 października samorządy mają czas na złożenie wniosków o dofinansowanie z programów „Asystent osoby niepełnosprawnej” oraz „Opieka wytchnieniowa” na przyszły rok. Budżet pierwszego programu to 150 mln zł, drugiego - 60 mln zł. Oba finansowane z Funduszu Solidarnościowego. Ministerstwo ogłosiło też dodatkowy nabór wniosków w ramach programu "Centra opiekuńczo-mieszkalne".

19.10.2021

Za wydzielenie działki pod drogę publiczną należy się odszkodowanie

Samorząd terytorialny Drogi Budownictwo

Działki gruntu wydzielone pod drogi publiczne z nieruchomości, której podział został dokonany na wniosek właściciela, przechodzą z mocy prawa na własność jednostki samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa. Właścicielowi przysługuje odszkodowanie w uzgodnionej z organem wysokości. Jeśli do tego nie dojdzie, odszkodowanie ustala się i wypłaca według zasad i trybu obowiązujących przy wywłaszczaniu nieruchomości.

18.10.2021

Gdy rodzina nie odbiera pacjenta, szpital zawiadamia gminę

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Szpital nie ma prawnych możliwości przymuszenia rodziny pacjenta do opieki nad nim. Po zakończeniu leczenia szpitalnego, w sytuacji, gdy rodzina pacjenta małoletniego lub osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji nie odbiera jej z placówki, szpital zawiadamia właściwą gminę, organizując przewóz na do miejsca zamieszkania lub pobytu pacjenta.

15.10.2021

Senat odrzucił, Sejm przywraca ustawę wprowadzającą zmiany w 500 plus

Samorząd terytorialny Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Sejm odrzucił w czwartek sprzeciw Senatu wobec zmian w programie "Rodzina 500 plus". Nowelizacja przewiduje, że obsługą programu 500 plus będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych a nie - jak obecnie - samorządy. Wnioski mogą być składane tylko drogą elekytroniczną, a pieniądze będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego..

14.10.2021

NSA potwierdził, że stołeczna uchwała śmieciowa była częściowo zła

Samorząd terytorialny Środowisko Podatki i opłaty lokalne

Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał w czwartek wyrok częściowo unieważniający obowiązującą do końca marca 2021 roku stołeczną uchwałę śmieciową. Sąd potwierdził, że miasto nie powinno było ustalić różnych opłat w zależności od rodzaju zabudowy, w której jest gospodarstwo domowe.

14.10.2021

RPO: Czynsz za lokal komunalny powyżej 80 m kw. nie może być wyższy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich gmina Opatówek wyeliminowała niezgodne z prawem postanowienia uchwały, które były podstawą pobierania za lokale o powierzchni powyżej 80 metrów kwadratowych wyższej stawki czynsz niż za pozostałe lokale gminne. RPO przypomniał, że pojęcie „czynszu wolnego” dla takich lokali nie obowiązuje już od 2014 roku.

14.10.2021

WSA: Obywatel ma prawo wiedzieć, czy powiatowy weterynarz przychodzi do pracy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Lista obecności powiatowego lekarza weterynarii to informacja publiczna. Dokument ten dotyczy bowiem organizacji pracy oraz służy weryfikacji sposobu, w jaki pracownik wywiązuje się ze swoich obowiązków. Przekazanie informacji w tej sprawie jest uzasadnione wymogiem bezwzględnej transparentności zasad funkcjonowania i organizacji pracy w administracji.

14.10.2021

Rząd obiecuje 8 proc. funduszy UE na zrównoważony rozwój miast

Samorząd terytorialny Prawo unijne

W nowej perspektywie unijnej stawiamy na rozwój miast. Co najmniej 8 proc. funduszy unijnych dla Polski w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2021-2027, trafi na cele związane ze zrównoważonym rozwojem obszarów miejskich – poinformowała w środę wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

13.10.2021

WSA: Gmina może określić wysokość stypendium, ale nie zasiłku szkolnego

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń

Rada przyjęła regulamin w sprawie pomocy materialnej dla uczniów. Ustawa o systemie oświaty przewiduje upoważnienie, aby organ ten określił sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego. Nie przewiduje natomiast takiego uprawnienia w stosunku do zasiłku szkolnego. Uregulowanie tej kwestii wykracza poza ustawowe upoważnienie. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

12.10.2021

Podział Mazowsza odłożony, bo nie ma większości w Sejmie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Projekt podziału województwa mazwieckiego na dwie jednostki w tym wyodrębnienia z niego Warszawy, nie będzie na razie przedmiotem prac parlamentarnych. - Nie ma większości w Sejmie dla tego rodzaju idei, więc na razie sprawa jest odłożona. To wysiłek, który nie przyniósłby efektu - powiedział w poniedziaek poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski.

11.10.2021

Senat chce zmian w ustawie antykorupcyjnej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Senat zaproponował w piątek poprawki do tzw. ustawy antykorupcyjnej, przygotowanej przez koło Kukiz'15. Ma ona na celu wyeliminowanie działań korupcyjnych i polega na „zaostrzeniu konsekwencji karnych popełnienia przestępstw korupcyjnych, ale także na wyeliminowaniu potencjalnych obszarów konfliktów interesów dotyczących osób publicznych".

08.10.2021