Segregacja śmieci w bloku może nie uchronić przed karą

Samorząd terytorialny Środowisko

Jeśli nie będziemy segregować śmieci, możemy zapłacić nawet cztery razy więcej, niż ustali gmina za zbieranie śmieci selektywnie. Powinno to zniechęcić do mieszania odpadów. Problem i tak będzie w blokach, gdzie pojemniki są wspólne i trudno ustalić, kto wrzucił śmieci niewłaściwie. A wtedy wszyscy mogą zapłacić więcej, mimo że segregują, nawet gdy tylko jeden sąsiad tego nie robi.

16.08.2019

Samorządy premiują szczepienia przy naborze do przedszkoli i żłobków

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił rozstrzygnięcie wojewody śląskiego, który stwierdził nieważność uchwały radnych Częstochowy premiującą podczas rekrutacji do przedszkoli zaszczepione dzieci. W Katowicach przy rekrutacji do miejskich żłobków już od września zaszczepione dzieci dostaną dodatkowe punkty. Także Poznań, Warszawa, Sosnowiec chcą premiować zaszczepione dzieci.

14.08.2019

Jeśli nagranie z sesji zagraża prywatności, przewodniczący może je przerwać

Samorząd terytorialny RODO

Nagranie z obrad sesji rady gminy nie może ujawnić informacji niejawnych, tajemnic chronionych ustawowo, dotyczących prywatności osób fizycznych i tajemnic przedsiębiorstwa. Decyzję o przerwaniu nagrywania podejmuje przewodniczący rady – przypomina Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

14.08.2019

Radny może sfotografować dokumenty związane z działalnością gminy

Samorząd terytorialny

Radnemu trzeba umożliwić sfotografowanie dokumentów związanych z działalnością urzędu gminy, spółek z udziałem gminy, czy gminnych osób prawnych. Z możliwości uzyskania informacji z dokumentów wyłączone są te, których ujawnienie mogłoby naruszyć dobra osobiste oraz te, do których radny nie ma dostępu ze względu na zawartą w nich tajemnicę prawnie chronioną.

12.08.2019

Dr hab. Krawiec: Samorządy nie mogą dyskryminować mniejszości

Samorząd terytorialny

Uchwalenie aktu godzącego np. w prawa mniejszości seksualnych narusza przewidzianą w Konstytucji zasadę równości wobec prawa. Takie akty są sprzeczne z różnymi przepisami prawa, w tym umowami międzynarodowymi. Osoby, które czują się dyskryminowane mają szereg środków prawnych do swojej ochrony – wskazuje dr hab. Grzegorz Krawiec.

10.08.2019

Dwa lata więcej na powiększenie elektromobilnej floty

Samorząd terytorialny Środowisko

Wydłużenie o dwa lata do 2022 r. terminu do kiedy naczelne lub centralne organy administracji państwowej i jednostki samorządu terytorialnego mają mieć 10-proc. udział samochodów elektrycznych we flotach. Takie zmiany przewiduje podpisana w piątek przez prezydenta nowela ustawy o biopaliwach. 

09.08.2019

Ochrona środowiska będzie głównym tematem XIX Kongresu Gmin Wiejskich

Samorząd terytorialny Środowisko

Gospodarka odpadami komunalnymi, susza, nierozwiązane kwestie ścieków czy wzrost cen energii to problemy, które doskwierają gminom wiejskim. To także zagadnienia, które mają wpływ na jakość życia na obszarach wiejskich. Tematyce środowiska i finansów będzie poświęcony tegoroczny jesienny Kongres Gmin Wiejskich.

09.08.2019

Uchwały anty-LGBT przyjmowane raczej „na wyrost”

Samorząd terytorialny

Przyczyną deklaracji przeciw ideologii LGBT, czyli „uchwał anty-LGBT”, nie były na ogół planowane happeningi czy zajęcia dla dzieci. Często to inicjatywy radnego, które poparła większość. Na sesjach protestowano przeciw lekcjom z „latarnikami”, ale też uspokajano, że nie ma zagrożenia wprowadzenia LGBT do szkół, a rada nie powinna zajmować się tematem.

09.08.2019

Wiceprezydent Bydgoszczy: Musimy sfinansować podwyżki dla nauczycieli

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Jeśli podwyżki dla nauczycieli wprowadza się bez udziału samorządów i w trakcie roku budżetowego, to powinny być w całości sfinansowane z budżetu państwa – jako zobowiązanie rządu wobec nauczycieli. Dzisiaj my musimy dokonywać zmian w budżetach i rezygnować z ważnych dla naszych mieszkańców inwestycji – mówi Iwona Waszkiewicz

09.08.2019

RPO: Możliwość korzystania z nieskażonego środowiska jest dobrem osobistym

Samorząd terytorialny Środowisko

Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi, aby Sąd Okręgowy w Gliwicach uwzględnił pozew mieszkańca Rybnika, który skarżył Skarb Państwa za zanieczyszczone powietrze. Według rzecznika ochrona środowiska jest jedną z możliwych podstaw ograniczania wolności i praw człowieka.

08.08.2019

Syrenka warszawska pokaże rowerzystom, jak szybko jechać

Samorząd terytorialny

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie testuje nowe urządzenie, które ma ułatwić poruszanie się rowerem po mieście. To system informujący rowerzystów o zalecanej prędkości, z którą należy jechać, aby na najbliższym skrzyżowaniu trafić na zielone światło. Na znakach pojawi się Syrenka - symbol stolicy.

08.08.2019

WSA: Miejscowy plan zablokował wydobycie kopaliny

Samorząd terytorialny Budownictwo

Spółka ubiegała się o wydanie decyzji w sprawie środowiskowych uwarunkowań dla wydobycia kopaliny. Organ jednak odmówił, ponieważ inwestycja ta należała do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, które były zakazane przez przepisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Akt ten dopuszczał jedynie poszukiwanie i rozpoznawanie złóż

08.08.2019

Ustawa podpisana - możliwe wyższe opłaty za brak segregacji śmieci

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę mającą m.in. zachęcać do segregowania odpadów oraz ułatwić gminom kontrolę nad odbiorem odpadów komunalnych. Jedna ze zmian stanowi, że osoby które nie będą segregowały śmieci zapłacą nie mniej niż dwukrotność, ale nie więcej niż czterokrotność opłaty śmieciowej.

07.08.2019

Wpłynęło 213 zarysów projektów w programie "Rozwój lokalny"

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Zakończył się nabór zarysów projektów w ramach Programu "Rozwój lokalny" finansowanego z funduszy EOG i funduszy norweskich. Do projektu kwalifikowało się 255 miast średnich i małych tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

07.08.2019

Wójt nie może być we władzach spółek, ale czasem może być powołany

Samorząd terytorialny

Włodarze jednostek samorządowych w większości przypadków zrezygnowali z zasiadania we władzach spółek komunalnych. Wiedzą, że może to przynieść konsekwencje w postaci utraty stanowiska. Jednak przepisy nadal nie są jasne - np. nie wiadomo czy zakaz dotyczy tylko spółek z udziałem gminy, czy także spółek gminnych.

06.08.2019

Miasta wyliczyły straty po zmianach podatkowych i wiedzą, czego nie wybudują

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Rezygnacje z rozbudowy stadionu miejskiego w Płońsku, z nowych tramwajów w Bydgoszczy i Grudziądzu, przedszkoli w Ciechanowie i Miastku czy z boisk w Jaworze – to tylko niektóre skutki zmian podatkowych, w związku z którymi do samorządów trafi mniej pieniędzy. Miastom nie starczy też na drogi i wodociągi.

05.08.2019

NIK: Bomby ekologiczne zagrażają mieszkańcom

Samorząd terytorialny Środowisko

Historyczne zanieczyszczenia powierzchni ziemi tzw. bomby ekologiczne wciąż mogą stanowić zagrożenie dla ludzi i środowiska. Organy administracji publicznej nie znają faktycznej skali zanieczyszczeń i zagrożeń. System identyfikacji i usuwania nie funkcjonuje skutecznie ani na szczeblu centralnym ani w samorządach – ocenia Najwyższa Izba Kontroli.

05.08.2019

Miasta chcą uwzględnienia spółek energetycznych w obniżkach cen prądu

Samorząd terytorialny

Związek Miast Polskich zabiega o uwzględnienie w mechanizmie stabilizacji ceny energii na drugie półrocze również spółek energetycznych, które są odbiorcą końcowym w rozumieniu ustawy, a które świadczą na rzecz samorządów usługę oświetlenia miejsc publicznych placów i dróg.

05.08.2019