Już 7 czerwca podczas uroczystej Gali w Zamku Królewskim w Warszawie poznamy laureatów tegorocznej nagrody Super Samorząd przyznawanej za udaną współpracę społeczności lokalnych z władzami samorządowymi. Spośród piętnastu nominacji, zwycięzców wyłoni jury.

Swojego laureata wyłonią internauci

Piętnastu nominowanych z różnych stron Polski – lista ich działań jest długa, ale wszystkich łączy jedno – w ramach ogólnopolskiej akcji Masz Głos udało im się wprowadzić pozytywne zmiany w swojej społeczności dzięki udanej współpracy z lokalnymi władzami.

W tym roku po raz pierwszy nie tylko jury nagrody wyłoni laureatów – na stronie www.maszglos.pl trwa plebiscyt internetowy, w którym można zagłosować na wybraną nominację. Głosowanie trwa do 4 czerwca, do godziny 23:59.

Plebiscyt internetowy Super Samorząd 2019 i opisy nominacji TUTAJ

Partnerem nagrody Super Samorząd 2019 i fundatorem części nagród rzeczowych jest Wolters Kluwer Polska. Patronat medialny nad nagrodą Super Samorząd 2019 objęły portale Prawo.pl oraz ngo.pl.

 

Nagroda dla mieszkańców i władz

Obszary tematyczne podejmowanych działań były różne: w Rusinowie (gm. Świdwin) społeczność zadbała o cenny historycznie i przyrodniczo obszar, w Konarzewie (gm. Zduny) dzięki petycji udało się doprowadzić do budowy ścieżki pieszo-rowerowej, w Poznaniu dzięki wysiłkom Młodzieżowej Rady Miasta Poznania utworzono Fundusz Samorządów Uczniowskich, z kolei w Bielsku-Białej za sprawą działań koalicji organizacji pozarządowych poprawiły się warunki w schronisku dla zwierząt. Przedsięwzięcia te nie mogłyby dojść do skutku, gdyby nie otwartość na oddolne pomysły ze strony władz samorządowych i dlatego nagroda przyznawana jest zarówno inicjatorom działań, jak i lokalnym władzom.

 

Czytaj też: Nagrody Super Samorząd 2019 za współpracę władz i mieszkańców wręczone zostaną 7 czerwca

- „Samorząd to my wszyscy” – to hasło i idea, która przyświeca nagrodzie Super Samorząd oraz akcji Masz Głos, w ramach której wspierani są ludzie, którym chce się działać i którzy czują się odpowiedzialni za swoje otoczenie – mówi Joanna Załuska, dyrektorka akcji Masz Głos z Fundacji im. Stefana Batorego.

Tegoroczna edycja nagrody Super Samorząd ma wyjątkowy charakter – zbiega się z 30-leciem polskiej demokracji, a także z 30-leciem działalności Fundacji im. Stefana Batorego, która na różnych polach działa na rzecz umacniania i rozwoju społeczeństwa demokratycznego w Polsce.

Do kogo trafi nagroda, dowiemy się w piątek 7 czerwca podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Zwycięzców wyłoni jury w składzie: Jerzy Stępień, Katarzyna Kubicka-Żach i Mikołaj Cześnik. Super Samorząd to nagroda przyznawana za udaną współpracę pomiędzy organizacjami pozarządowymi lub nieformalnymi grupami aktywnych mieszkanek i mieszkańców a władzami samorządowymi. Nominowanymi do jej otrzymania są uczestnicy akcji Masz Głos, którym udało się przeprowadzić pozytywne zmiany w swoim otoczeniu, a także lokalne władze, które otworzyły się na dialog i wsparły realizację ich pomysłów.