Są dysproporcje między województwami w wykorzystaniu środków unijnych

Samorząd terytorialny Finanse publiczne

Regiony najskuteczniej wykorzystują środki unijne na zatrudnienie, wsparcie MŚP, edukację oraz rozwój infrastruktury transportu. Obecnie na poziomie regionalnym nie ma ryzyka utraty środków, bo nie upłynęły terminy ich wydatkowania. Jednak nie wszystkie regiony są tak samo skuteczne.

24.05.2019

WSA: Wnioski o udostępnienie informacji publicznej nie są po to, by dokuczać urzędom

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Skarżąca składała liczne wnioski o udzielenie jej informacji publicznej. Żądania nie wynikały jednak z troski o dobro publiczne, ale z dążenia do szykanowania pracowników urzędu pracy. Skarżąca utrudniała funkcjonowanie urzędu. To nadużycie prawa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

24.05.2019

Miasta czekają na zmianę prawa o cmentarzach

Samorząd terytorialny

Archaiczne przepisy o cmentarzach i chowaniu zmarłych nie przystają do czasów, w których coraz częstsze są kremacje, rozsypywanie prochów, czy trzymanie urn w domu. Miastom brakuje terenów pod cmentarze, budują więc kolumbaria, ale prawo jest tu niepotrzebnie zbyt restrykcyjne. Nad projektem zmian pracuje Główny Inspektor Sanitarny.

24.05.2019

RPO pyta prezydentów miast o liczbę kobiet w spółkach komunalnych

Samorząd terytorialny

Rzecznik praw obywatelskich zapytał 25 prezydentów największych miast, czy rozważają przyjęcie regulacji prawa miejscowego w celu zapewnienia w składzie zarządów i rad nadzorczych spółek komunalnych minimalnych udziałów kobiet. Zwrócił się też o przekazanie aktualnych danych dotyczących udziału kobiet i mężczyzn w organach tych jednostek.

23.05.2019

Czas na raporty o stanie samorządu, ale nie wiadomo, co ma w nich być

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Urzędy same decydują, jakie informacje zamieszczą w raporcie o stanie samorządu, bo obowiązujące od niedawna prawo tego nie precyzuje. Dokument ma być informacją dla radnych i mieszkańców, ale nie spełni roli, jeśli będą w nim same liczby lub niepotrzebne czy powielone dane. Przygotowanie raportu wciąż budzi kontrowersje i wątpliwości. A nowy obowiązek należy wypełnić do 31 maja.

23.05.2019

Coraz więcej hulajnóg, rowerów i małych aut na prąd w miastach

Samorząd terytorialny Środowisko

Podwojona przez dwa lata liczba rowerów do wypożyczenia, coraz popularniejsze hulajnogi elektryczne i małe samochody na prąd. Mieszkańcy idą za trendem mikromobilności, a miasta  wprowadzają rozwiązania umożliwiające przemieszczanie się za pomocą lekkich pojazdów na prąd.

22.05.2019

Rozwiązaniem problemów prasy lokalnej mógłby być specjalny fundusz wsparcia

Samorząd terytorialny

Wciąż nie ma realnych szans na zmiany prawne dotyczące tzw. prasy samorządowej i mediów lokalnych. Według ekspertów zakazanie samorządom wydawania gazet nie jest możliwe. Tymczasem biuletyny przez nie wydawane są konkurencją dla komercyjnej prasy lokalnej. Problemy stwarza kwestia finansowania obu rodzajów mediów. Dylematy te mogłoby rozwiązać powołanie specjalnego funduszu.

22.05.2019

Zdjęcia z imprez na samorządowych www tylko za zgodą na przetwarzanie danych

Samorząd terytorialny RODO

Na stronach internetowych w ramach promocji działalności samorządów publikowane są zawierające zdjęcia z imprez, których są one organizatorem. Chcąc wykorzystać fotografie, na których znajdują się osoby niepełniące funkcji publicznej, samorząd zobowiązany jest pozyskać zgodę na przetwarzanie ich wizerunku.

22.05.2019

Nowe zadania samorządu województwa w ochronie powietrza

Samorząd terytorialny Środowisko

Zarząd województwa będzie monitorował postęp działań na rzecz ochrony powietrza w gminach i przygotowywał informacje dla ministra środowiska. Programy ochrony powietrza sejmiki będą musiały uchwalić wcześniej. Przyjęty przez rząd projekt przewiduje przyspieszenie eliminacji zagrożeń związanych z przekroczeniami dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń powietrza.

21.05.2019

Gminy upominają się o dofinansowanie na drogi

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Samorządy obawiają się, że nie zdążą wydać w tym roku pieniędzy z rezerwy subwencji przeznaczonej na drogi. Zwracają się do rządu o przyspieszenie prac nad podziałem środków, bo już trzeba rozpoczynać procedury związane z zaplanowanymi przedsięwzięciami. Ich zdaniem opóźnienie to działanie na szkodę finansów publicznych.

21.05.2019

Rząd zdecyduje o podwójnych opłatach za niesegregowane śmieci

Samorząd terytorialny Środowisko

Przetargi na zagospodarowanie i odbiór odpadów będą mogły być ogłaszane łącznie, niesegregujący odpadów zapłacą podwójne stawki, a kompostujący bioodpady w kompostowniku przydomowym będą zwolnieni z części opłat – to niektóre z rozwiązań projektu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, którym zajmie się we wtorek rząd.

20.05.2019

Strajk sparaliżuje wypłatę świadczeń pomocy społecznej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Zapowiadany strajk pracowników pomocy społecznej zagrozi płynności realizacji świadczeń i spowoduje opóźnienia wypłat. Według samorządów pod znakiem zapytania stanie zabezpieczenie elementarnych potrzeb osób i rodzin. Niektóre planują więc działania zabezpieczające wykonanie zadań bez szkody dla mieszkańców. Dotyczyć to ma m.in. programu 500 Plus.

20.05.2019

RPO protestuje przeciwko deklaracjom anty-LGBT

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Deklaracje „przeciw ideologii LGBT”, uchwalone w ostatnim czasie przez Radę Powiatu w Świdniku, Sejmik Województwa Lubelskiego i Sejmik Województwa Małopolskiego budzą poważne wątpliwości co do zgodności z prawami człowieka i obywatela, w szczególności z zasadą równego traktowania

18.05.2019

Osoby działające w radach seniorów powinny otrzymywać zwrot kosztów

Samorząd terytorialny

Seniorzy pracujący w radach seniorów chcą otrzymywać zwroty kosztów swojej działalności na rzecz gminy. Tymczasem samorząd nie ma podstaw prawnych do wypłacania takich rekompensat. Posłowie wychodzą naprzeciw i postulują odpowiednie zmiany w prawie.

18.05.2019

Dobre dla gmin konsekwencje braku użytkowania wieczystego

Samorząd terytorialny Budownictwo

Nowe prawo w pierwszych latach pozytywnie wpłynie na gminne budżety. Należy spodziewać się masowego uiszczania jednorazowych opłat za przekształcenie wieczystego użytkowania. Spowoduje to znaczny przyrost środków w kasach gmin - pisze Mariusz Łubiński, ekspert zarządzania nieruchomościami.

17.05.2019

Więcej gruntów na cele Mieszkania Plus

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Krajowy Zasób Nieruchomości będzie dysponował większą ilością terenów, które będzie można wykorzystać pod budownictwo mieszkaniowe.W czwartek Sejm uchwalił nowelizację, która wprowadza zmiany.  

16.05.2019