Gmina upadnie, miastu grozi zapaść - jak powetować zmiany granic?

Samorząd terytorialny

Milionowe deficyty w budżetach, ogromne cięcia wydatków i zagrożenie bankructwem – to sytuacja gmin, najczęściej wiejskich, których tereny przeszły do miast. Tymczasem miasta, którym także grozi zapaść, potrzebują nowych terenów i mieszkańców. Samorządy, w braku porozumienia, zwracają się o pomoc do rządu i oczekują zmian w prawie.

16.05.2019

Znamy samorządy i grupy mieszkańców nominowane do nagrody Super Samorząd 2019

Samorząd terytorialny

Super samorządy 2019 zajmują się wdrażaniem polityki senioralnej, walką ze smogiem, zmianą zasad funkcjonowania budżetu obywatelskiego czy poprawą warunków życia zwierząt w miejskim schronisku. Te i inne działania realizowane przez grupy i organizacje mają szansę na tegoroczną nagrodę Super Samorząd.

15.05.2019

Samorządy chcą rozmawiać z premierem o obniżkach podatków

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Samorządy boją się drastycznego spadku wpływów z podatków, jeśli rząd zrealizuje swoje plany zmniejszenia obciążeń finansowych mieszkańców. To obniży dochody samorządów realizujących większość zadań publicznych, więc korporacje samorządowe są zaniepokojone i proszą premiera o spotkanie w tej sprawie.

15.05.2019

Kierowcy nie zapłacą dodatkowo za wsparcie przewozów autobusowych

Samorząd terytorialny

Finansowanie funduszu przewozów autobusowych nie odbędzie się kosztem kierowców ani Krajowego funduszu drogowego i Funduszu kolejowego – zapowiedział w środę w Sejmie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zmniejszą się wpływy do budżetu państwa z tytułu podatku akcyzowego.

15.05.2019

Sołectwa chcą decentralizacji, tak jak gminy

Samorząd terytorialny

Są sołectwa, które mają spory potencjał, ale przepisy krępują je i blokują ich rozwój. Duże sołectwa potrzebują więcej samodzielności, tak jak gminy. Nie może być tak, że gmina, która czasem jest ograniczana, chciałaby i woła o decentralizację, a wewnątrz niej decentralizacji nie ma – mówi Ireneusz Niewiarowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.

15.05.2019

Podziału z urzędu nieruchomości gminnej dokonuje wójt

Samorząd terytorialny

W przypadku dokonania z urzędu podziału nieruchomości stanowiącej własność gminy stroną postępowania będzie ta gmina. W takiej sytuacji nie zachodzą ustawowe przesłanki do przekazania sprawy do załatwienia innemu organowi i decyzję zatwierdzającą podział wydaje wójt.

14.05.2019

Miasta chcą więcej swobody w tworzeniu strategii rozwoju

Samorząd terytorialny

Polityka miejska powinna mieć ustawowe uzasadnienie – uważają przedstawiciele Związku Miast Polskich. Ich zdaniem narzucanie ram tworzenia strategii czy wydawanie rekomendacji z poziomu rządowego jest sprzeczne z zasadą samodzielności samorządów.

14.05.2019

Prof. Kmieciak: Milczące załatwienie sprawy sposobem na bezczynność administracji

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Milczące załatwienie sprawy przez organ administracji publicznej może być środkiem zapobiegającym zjawisku bezczynności organu, motywującym go do wywiązywania się ze swoich zadań w określonym ustawowo terminie - twierdzi prof. Zbigniew Kmieciak. Zaznacza jednak, że w praktyce urzędowej instytucja ta może też komplikować procesy administracyjne.

13.05.2019

Nie z każdej wsi jest autobus do centrum gminy

Samorząd terytorialny

Nie jest łatwo dojechać z wielu wsi do centrów gmin. Z badań wynika, że tylko jedna trzecia samorządów zorganizowała połączenia transportem publicznym z najmniejszych miejscowości. Eksperci mówią o potrzebie nowego spojrzenia na problem i wypracowania standardu, który który każda gmina powinna osiągnąć.

11.05.2019

NIK: Urzędy słabo chronią dane obywateli

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Dane gromadzone i przetwarzane w bazach i systemach komputerowych urzędów gmin i miast, a także w starostwach są słabo chronione - ocenia Najwyższa Izba Kontroli. I dodaje, że niestety urzędnicy nie przywiązują dostatecznej wagi do tego aby zapewnić ich bezpieczeństwo.

10.05.2019

WSA: Skarbnik gminy nie skontroluje organów sołectwa

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Rada gminy przyjęła uchwałę, w której nadała skarbnikowi gminy kompetencje do kontrolowania i nadzorowania działalności organów sołectwa w sprawach finansowych. WSA w Gorzowie Wielkopolskim wyeliminował te przepisy z obrotu prawnego, ponieważ skarbnik nie jest organem gminy i tym samym nie przysługują mu kompetencje kontrolne nad jednostkami pomocniczymi.

10.05.2019

Wypłaty za strajk mogą się skończyć odpowiedzialnością za naruszenie dyscypliny finansów

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Rozbieżne interpretacje prawa w sprawie wypłat wynagrodzeń dla nauczycieli za strajk powodują, że samorządy i dyrektorzy szkół muszą sami zdecydować, jak rozwiązać ten problem. Korporacje samorządowe próbują pomóc. Mimo, że samorząd ma swobodę działania w granicach prawa, jego samodzielność finansowa jest niedookreślona.

10.05.2019

Brak statusu województwa ograniczy pieniądze z UE dla Częstochowy i subregionu

Samorząd terytorialny

Częstochowa i jej najbliższe okolice mogłyby liczyć na dużo więcej środków unijnych, jeśli powstałoby województwo częstochowskie. O złożonych na początku kadencji obietnicach przypomina prezydent miasta. Jego zdaniem to ostatni moment na ich realizację, bo trwają negocjacje w sprawie podziału pieniędzy po 2020 roku.

09.05.2019

Likwidacja białych plam transportowych wymaga wyznaczenia standardów

Samorząd terytorialny

Kolejnym krokiem po regulacji mającej zlikwidować białe plamy komunikacyjne powinno być wyznaczenie standardów w tej dziedzinie - twierdzą eksperci. Mają one określać m.in. w jaki sposób władza publiczna jest zobowiązana zapewnić obywatelom dostęp do miasta powiatowego czy mniejszej miejscowości, w jakiej częstotliwości itp.

09.05.2019

Rząd dofinansuje lokalne przewozy autobusowe

Samorząd terytorialny

Dopłaty do uruchamiania nierentownych przewozów mają zachęcić do odtworzenia zlikwidowanych połączeń autobusowych. Rząd przeznaczy w tym roku 300 mln zł na dofinansowanie Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Samorząd będzie musiał dopłacić do kwoty deficytu danego przewozu nie mniej niż 10 proc. środków własnych.

07.05.2019

Sołectwa chcą więcej praw, ale wzmocnienia wymagają też rady osiedli w miastach

Samorząd terytorialny

Wybieramy posłów, europosłów czy burmistrzów, ale często zapominamy, że bliżej nas są takie organy jak sołectwa, dzielnice czy osiedla. Chcą mieć więcej praw, a najbardziej walczą o to sołectwa. Jednak zdaniem ekspertów większego wzmocnienia potrzebują miejskie jednostki, bo więzi społeczne w miastach są słabsze, a ludzie nie wiedzą, po co rady osiedli w ogóle są. Poszerzenie uprawnień tych jednostek proponują posłowie z sejmowej komisji samorządu.

07.05.2019