Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Artykuły autora

Samorząd w pandemii bezbronny, nawet gdy lokator demoluje lokal i nie płaci

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Koronawirus

Przepisy blokujące postępowanie eksmisyjne w czasie pandemii są nadużywane przez niesolidnych lokatorów i skutecznie blokują możliwość prowadzenia przez gminy racjonalnej gospodarki mieszkaniowej. Nawet decyzja o wyłączeniu budynku z użytkowania, wydana przez nadzór budowlany, nie pozwala na eksmisję. Samorządowcy pytają: czy musi dojść do tragedii, aby rząd podjął działania?

26.01.2022

Samorządy - ulga gazowa powinna objąć wszystkie podmioty komunalne

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Rząd chce objąć ochronną taryfą na gaz m.in. wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie, szpitale, szkoły, żłobki, przedszkola, domy dziecka i instytucje kultury. Miałyby płacić za gaz tak jak odbiorcy indywidualni. Jednak związki samorządowe apelują, żeby działania osłonowe dotyczyły wszystkich podmiotów komunalnych, świadczących powszechnie dostępne, lokalne usługi publiczne.

13.01.2022

Miasta w 2022 r. - nie rezygnują z inwestycji i wybierają deficyt

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Polski Ład

Spadające dochody z PIT, wysoka inflacja, rosnące ceny prądu, gazu i paliw oraz skutki finansowe pandemii COVID-19 odcisnęły piętno na budżetach miast uchwalonych na 2022 r. Kurczy się nadwyżka operacyjna. Część samorządów decyduje się na utrzymanie realizowanych inwestycji kosztem wzrostu deficytu. Inne zadania inwestycyjne wyhamowują.

10.01.2022

Zmiany w europejskim systemie handlu emisjami - będzie polskie weto?

Środowisko Finanse Prawo unijne

Europejski System Handlu Emisjami ma wpłynąć na szybsze przełączenie się państw członkowskich na energię ze źródeł odnawialnych. Obecnie Komisja Europejska chce, aby handel emisjami objął także energię wykorzystywaną w gospodarstwach domowych czy indywidualnym transporcie. Polski rząd straszy, że będzie to źródłem inflacji i gigantycznych podwyżek i zapowiada, że zmiany zawetuje.

10.01.2022

Rząd nie zdążył z przepisami o sygnalistach, samorządy czekają na wytyczne

Samorząd terytorialny Compliance Kontrola zarządcza

Projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa trafi najprawdopodobniej do Sejmu dopiero w pierwszym kwartale 2022 r. Choć termin na wdrożenie unijnej dyrektywy minął, działań legislacyjnych nie udało się zamknąć nawet na etapie rządowym. Do projektu zgłoszono blisko 800 uwag. Samorządy czekają na wytyczne ministra w jaki sposób mają postępować, gdy zaczną zgłaszać się sygnaliści.

20.12.2021
1    8  9  10  11  12  13  14  15  16    16