Beata Lisowska

Artykuły autora

Cyfryzacja pozbawia starszych pacjentów bezpłatnych leków. Ministerstwo Zdrowia obiecuje zmianę

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Pacjenci 75 plus, którzy nie mają Internetowego Konta Pacjenta, nie dostaną recepty na bezpłatne leki od lekarza specjalisty. A IKP ma jedynie 3 proc. z nich. O zmianę przepisów apeluje Rzecznik Praw Pacjenta, Fundacja My Pacjenci oraz Izba Gospodarcza "Farmacja Polska". Jak ustaliło Prawo.pl, Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowelizacją przepisów.

16.03.2021

Pandemia dziurawi budżet NFZ. Będzie mniej pieniędzy na świadczenia i wynagrodzenia

Finansowanie zdrowia

W 2020 roku ZUS przekazał do Narodowego Funduszu Zdrowia 85,2 miliarda złotych - ustaliło Prawo.pl. To mniej o ponad 4 mld zł niż planowano. I choć tzw. ustawa „6 proc. PKB na zdrowie” przewiduje wzrost nakładów na ochronę zdrowia, to realnie będą one w najbliższych latach maleć. Oznacza to, że bez zwiększenia funduszu NFZ nie poprawi się dostępność do świadczeń medycznych.

09.03.2021

Poród rodzinny - szpital nie może odmówić, ale może żądać zapłaty

Pacjent Opieka zdrowotna

Najlepszym sposobem na opanowanie stresu i bólu podczas porodu jest obecność bliskiej osoby. Dlatego coraz więcej rodzących kobiet chce mieć w tym  trudnym  momencie swojego życia obok siebie partnera, mamę, a nawet własną położną lub lekarza. Szpital nie może im tego odmówić, jednak w niektórych placówkach za taki komfort trzeba płacić. Każda rodząca ma też prawo domagać się znieczulenia do porodu.

25.02.2021

Trudne negocjacje w sprawie podwyżek w ochronie zdrowia - w tle dziura w budżecie NFZ

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Do końca lutego ma zostać zaproponowana nowa siatka płac w ochronie zdrowia. O kompromis będzie trudno, bo oczekiwania lekarzy, pielęgniarek, diagnostów i farmaceutów są duże, a możliwości państwa ograniczone. W wyniku recesji wpływy ze składki zdrowotnej w kolejnych latach zmaleją. I jak podkreślają eksperci, bez znalezienia dodatkowych funduszy na kompromis nie ma szans.

24.02.2021

Nie będzie limitów do lekarzy specjalistów, których i tak brakuje

Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia chce nadrobić stracony przez pandemię czas i poprawić dostęp pacjentów do leczenia. Już od kwietnia znosi limity w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Teoretycznie więc kolejki do lekarzy powinny się skrócić, ale w praktyce mogą nawet się wydłużyć, bo brakuje lekarzy, a pacjenci nie mają podstawowej wiedzy, gdzie dane świadczenie mogą uzyskać i ile na nie będą musieli czekać.

16.02.2021
  1  2  3  4  5  6