Regina Skibińska

Artykuły autora

Niebezpieczne dla łosi ogrodzenia mają szansę zniknąć

Samorząd terytorialny Budownictwo

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego chce zmiany przepisów dotyczących ogrodzeń niebezpiecznych dla dzikich zwierząt. Ministerstwo Rozwoju i Technologii dostrzega problem, ale propozycji GUNB nie uwzględni w pracach nad zmianą ustawy Prawo budowlane. Ministerstwo deklaruje jednak przyjrzenie się tej kwestii podczas prac nad rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

02.04.2024

Frankowicze nie muszą się obawiać wydatków, gdy bank wycofuje pozew

Wymiar sprawiedliwości

Coraz częściej banki wycofują pozwy przeciw frankowiczom o waloryzację sądową oraz o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału. Ponoszą wówczas koszty postępowania sądowego. Są to nie tylko wydatki na opłatę od pozwu i koszty pełnomocnika banku, ale też koszty drugiej strony, czyli wynagrodzenie jej pełnomocnika. Banki sporadycznie wnoszą, aby na zasadach słuszności sąd odstąpił od obciążania ich kosztami procesu.

30.03.2024

Strażnik graniczny może zatrzymanemu cudzoziemcowi odebrać telefon

Administracja publiczna Ukraina

Temat nadużyć pograniczników wobec imigrantów powraca regularnie od lata 2021 roku, kiedy zaczął się kryzys na granicy z Białorusią. Nie skończył się on jednak wraz ze zmianą rządu. Przeciwdziałanie oraz stosowanie sankcji za niedozwolone działania jest o tyle trudne, że poszkodowani mają ograniczone możliwości składania skarg.

28.03.2024

Na dwóch kółkach można wyrządzić duże szkody

Prawo cywilne

Nadmierna prędkość, brak oświetlenia, rozmowa przez telefon, jazda w słuchawkach oraz alkohol to najczęstsze błędy i wykroczenia powodowane przez rowerzystów. Odpowiadają oni za wyrządzone przez siebie szkody tylko wtedy, gdy zawinią, ale gdy tak się stanie - ponoszą pełną odpowiedzialność za wyrządzoną przez siebie szkodę.

23.03.2024

Sezonowe zakazy nie pomagają zwalczyć afrykańskiego pomoru świń

Środowisko Administracja publiczna

Z jednej strony, w ramach walki z afrykańskim pomorem świń (ASF) państwo płaci za zabijanie dzików, ale równocześnie zezwala na ich dokarmianie, sprzyjające rozmnażaniu tych zwierząt i przenoszeniu wirusa. Rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi, wprowadzające co roku program mający na celu zwalczania ASF, wydawane jest dopiero w marcu albo kwietniu. Zimą, część zakazów dotyczących walki z wirusem, nie obowiązuje.

19.03.2024
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    101