Robert Horbaczewski

Robert Horbaczewski

Kontakt: robert.horbaczewski@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Urzędnicy prześwietlą dom na wylot - zapytają nawet o średnią temperaturę w pokoju

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków przekształci się w megabazę danych o budynkach i lokalach. Będzie gromadzić także informacje o grubości izolacji podłóg, stropów i ścian i średniej temperaturze pomieszczeń ogrzewanych w sezonie grzewczym. Znajdzie się w niej też szereg innych informacji m.in. o przyznanych dotacjach, ulgach, kontrolach.

12.04.2023

Gdzie jest schron? Wystartowała aplikacja z adresami

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko

Państwowa Straż Pożarna uruchomiła aplikację "Schrony", dzięki której można sprawdzić, w którym miejscu znajduje się najbliższy schron, miejsce ukrycia albo doraźnego schronienia. Przeprowadzona przez straż inwentaryzacja wykazała, że w kraju funkcjonuje 10 622 budowli ochronnych, w tym 1903 schrony i 8719 miejsc ukrycia oraz ponad 224 tys. miejsc doraźnego schronienia.

06.04.2023

Bunt przeciwko Wodom Polskim narasta - samorządy proponują trzy rozwiązania

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Organizacje samorządowe domagają się odebrania PGW Wody Polskie uprawnień regulatora opłat za wody i ścieki i powrotu do akceptowania taryf przez rady gmin. Rząd raczej nie zgodzi się na to, więc samorządowcy proponują wprowadzenie mechanizmu korekty taryf w sytuacjach nadzwyczajnych, analogicznie jak dla cen ciepła, ewentualnie skrócenie okresu obowiązywania taryfy do roku.

06.04.2023

Służba cywilna coraz mniej popularna, powodem są pieniądze

Administracja publiczna Służba cywilna

Pomimo zwiększenia funduszu wynagrodzeń i przywrócenia funduszu nagród, realnie zmalała wysokość wynagrodzeń służby cywilnej. Ma to swoje konsekwencje. Na jeden nabór wpłynęło średnio prawie dwa razy mniej ofert niż rok wcześniej. Coraz więcej naborów kończy się też nieobsadzeniem stanowiska – wynika ze sprawozdania szefa służby cywilnej za 2022 rok.

04.04.2023

Nowe zasady zezwolenia na pobyt dla obywateli Ukrainy objętych ochroną czasową

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Od 1 kwietnia 2023 r. obywatele Ukrainy posiadający numer PESEL ze statusem UKR, mogą ubiegać się o udzielenie zezwoleń na pobyt czasowy w celu podejmowania pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej. Urząd do Spraw Cudzoziemców podkreśla, że rozwiązanie jest opcjonalne i skierowane do osób, które czują się pewnie na polskim rynku pracy i chcą zrezygnować z korzystania z ochrony czasowej.

03.04.2023
1    63  64  65  66  67  68  69  70  71    299