Dorian Lesner

Artykuły autora

SN: Problemy syna ze spłatą kredytu nie uzasadniają ułaskawienia ojca

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wykazując zasadność prośby o ułaskawienie skazanego ojca, syn zwrócił uwagę na swoją sytuację majątkową i zdrowotną. W piśmie podkreślił, że na skutek wypadku drogowego jest osobą niepełnosprawną, a pobierana przez niego renta nie pozwala na spłatę rat kredytu hipotecznego. Sąd Najwyższy ocenił, że podnoszone względy rodzinne nie odnoszą się do dostarczania środków utrzymania osobom pozostającym na utrzymaniu skazanego.

30.01.2024

WSA: Nie trzeba przesłuchać sprzedawcy, by cofnąć zezwolenie na sprzedaż alkoholu

Prawo gospodarcze

Policjanci ujawnili fakt sprzedaży wódki osobie nietrzeźwej. Organ wydał więc decyzję, w której cofnął udzielone przedsiębiorcy zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił wnioski o przeprowadzenie dowodów z przesłuchań nietrzeźwego klienta i sprzedawczyni, ponieważ uznał, że nie było to niezbędne do wyjaśnienia sprawy.

20.01.2024

WSA: Prokurent samoistny nie odpowiada za zaległości spółki

Spółki Prawo gospodarcze

Były prezes zarządu twierdził, że odpowiedzialność za zaległości powinien ponosić także prokurent samoistny, który posiadał wszelkie pełnomocnictwa do reprezentowania spółki. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku nie zgodził się z tym poglądem i podkreślił, że prokurent samoistny nie został zaliczony przez ustawodawcę do katalogu osób trzecich odpowiedzialnych za zaległości spółki, więc nie mógł być adresatem zaskarżonej decyzji.

19.01.2024

SN: Przyczyna niewypłacalności bez znaczenia dla odpowiedzialności członków zarządu

Spółki Prawo gospodarcze

Była prezes zarządu nie chciała ponosić odpowiedzialności za zadłużenie spółki, które powstało w czasie, gdy pełniła swoją funkcję. Sąd Najwyższy uznał, że nie ma znaczenia, czy niewypłacalność była zawiniona przez zarząd, powstała z przyczyn obiektywnych lub leżących po stronie innych organów spółki albo jej wspólników. Podstawą powstania odpowiedzialności jest bowiem sam fakt bycia członkiem zarządu.

18.01.2024

Pracownik służby bhp musi mieć odpowiednie wykształcenie

BHP

Pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy musi spełniać określone wymagania co do stażu pracy i wykształcenia. W przypadku specjalistów, starszych i głównych specjalistów wymagane jest posiadanie wyższego wykształcenia o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo studiów podyplomowych. Nazwa kierunku nie ma przesądzającego znaczenia dla oceny spełnienia tej przesłanki.

15.01.2024
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    275