Dorian Lesner

Artykuły autora

WSA: Pracodawcy należy się dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika

Szkoła i uczeń Administracja publiczna Prawo pracy

Wójt nie chciał przyznać dofinansowania za cały okres kształcenia młodocianego pracownika, ponieważ zmienił on miejsce zamieszkania w trakcie trwania nauki. Organ twierdził, że pracodawca powinien złożyć drugi wniosek do organu właściwego ze względu na wcześniejsze miejsce zamieszkania ucznia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie nie zgodził się z tą oceną i wskazał, że sprawę powinna rozpoznać gmina miejsca zamieszkania młodocianego pracownika w dacie ukończenia nauki i zdania egzaminu.

17.08.2023

NSA: Brak kwalifikacji nie ratuje członka zarządu przed długami spółki

Spółki Prawo gospodarcze

Przepisy nie wymagają żadnych umiejętności lub wykształcenia do zarządzania spółką. Tym samym nie ma znaczenia, jakie kwalifikacje posiadał były członek zarządu oraz czy dysponował umiejętnościami księgowymi. Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że osobę, która pełni tę funkcję traktuje się jak profesjonalistę, który ma obowiązek dbać o ochronę interesów wszystkich wierzycieli.

14.08.2023

Data zawarcia umowy nie zawsze pokrywa się z dniem rozpoczęcia pracy

Prawo pracy HR

Umowa o pracę określa strony stosunku pracy, adres siedziby pracodawcy, a także jej rodzaj, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy. Przepisy wymagają, by w jej treści strony wyraźnie określiły dzień rozpoczęcia pracy. Zazwyczaj będzie się on pokrywał z dniem zawarcia umowy. Stosunek pracy nawiązuje się zaś w dniu określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy.

12.08.2023

WSA: Nie można prowadzić postępowania legalizacyjnego toi toia

Budownictwo Nieruchomości

Kabina sanitarna typu toi toi nie została zrealizowana z użyciem wyrobów budowlanych, więc nie można jej uznać za obiekt budowlany. Tym samym nie znajdują wobec niej zastosowania przepisy dotyczące postępowania legalizacyjnego. Oznacza to, że toczące się w tej sprawie postępowanie jest bezprzedmiotowe i musi zostać umorzone. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

10.08.2023

WSA: Zapłata kary może zakłócić płynność finansową przedsiębiorcy

Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Przedsiębiorca zaskarżył decyzję o nałożeniu na niego kary pieniężnej. Jednocześnie zwrócił się o wstrzymanie jej wykonania. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uznał, że wniosek był uzasadniony, ponieważ uiszczenie kary pieniężnej może stanowić istotne obciążenie w prowadzeniu bieżącej działalności gospodarczej i zakłócić płynność finansową przedsiębiorcy.

04.08.2023
1    12  13  14  15  16  17  18  19  20    278