SN: Skarga nadzwyczajna po kasacji wymaga właściwej obsady sądu

Prawo karne Prokuratura

Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych 4 lipca br. odroczył rozpatrzenie sprawy i przekazał ją składowi siedmiu sędziów. Trzyosobowy skład SN miał wątpliwość, czy w sytuacji gdy sprawa była już przedmiotem kasacji, sąd jest właściwie obsadzony i czy sprawę nie powinno rozpatrzyć pięciu sędziów i dwóch ławników.

04.07.2019

SN: Radca prawny przez 10 lat udawał, że prowadzi sprawę

Prawo karne Prawnicy

Czyn przypisany radcy prawnemu istotnie godzi w podstawy zawodu zaufania publicznego, a skala naruszeń jest niewyobrażalna. Podjął się prowadzenia sprawy klienta, a okłamywał go co do podpisania ugody - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. Ale uchylił wyrok sądu II instancji, który wydalił obwinionego z zawodu.

04.07.2019

SN: Sąd nie kłamie, tylko ocenia trafnie lub nietrafnie

Prawo karne Prawnicy

Pojęcie kłamstwa nie podlega ocenie, można mówić jedynie o trafności lub nietrafności wniosków sądu. W pismach procesowych nie wolno używać słów obraźliwych - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. - Wolność wypowiedzi radcy prawnego to nie ta sama wolność, którą opisuje Konstytucja RP - dodał SN.

03.07.2019

Będzie łatwiej skierować niesfornego nastolatka do pracy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Sąd rodzinny może zastosować w przypadku trudnego nastolatka prace społecznie użyteczne. Jednak przepis jest martwy, bo niedoregulowany. Nowa ustawa o nieletnich ma to zmienić wprowadzając m.in. zapis, że wydatki związane z ubezpieczeniem na czas takich prac ponosi państwo. To wyczekiwane rozwiązanie - twierdzą eksperci.

03.07.2019

Organizacje bronią stanowiska RPO w sprawie traktowania podejrzanego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec ataków władz i mediów publicznych na Rzecznika Praw Obywatelskich, dr hab. Adama Bodnara, w związku z jego interwencją dotyczącą ochrony godności podczas zatrzymania człowieka podejrzanego o dokonanie zbrodni w Mrowinach

02.07.2019

Upał, pies zamknięty w samochodzie - podstawa do wybicia szyby

Prawo karne Prawo cywilne

Właściciel idzie na zakupy, zostawia czworonoga w samochodzie zaparkowanym na nasłonecznionym parkingu. Z lekko uchylonymi lub szczelnie zamkniętymi szybami - to nadal, mimo kampanii społecznych, dość częsty w Polsce obrazek. Adwokat Karolina Kuszlewicz nie ma wątpliwości - gdy życia lub zdrowie psa jest zagrożone, można wybić szybę

30.06.2019

W kodeksie karnym nie ma miejsca na potoczne określenia, zwłaszcza gdy chodzi o pieniądze

Prawo karne Finanse

W nowelizacji Kodeksu karnego znalazła się sankcja za transakcje pieniądzem elektronicznym bez zgody osoby uprawnionej, co ma lepiej chronić użytkowników bankowości internetowej i mobilnej. Jednak pojęcie „pieniądza elektronicznego” zostało użyte w jego potocznym znaczeniu, więc przepis będzie miał ograniczone zastosowanie - pisze Krzysztof Wojdyło

29.06.2019

Trybunał Konstytucyjny ma ocenić zmiany w kodeksie karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Uchwalona w maju nowelizacja Kodeksu karnego trafi do Trybunału Konstytucyjnego - zdecydował w piątek prezydent. Według Andrzeja Dudy tryb postępowania z ustawą wzbudza poważne zastrzeżenia, co do dochowania konstytucyjnych standardów procesu legislacyjnego.

28.06.2019

Kieszonkowiec i pieniądze... i tożsamość ukradnie - w wakacje częściej

Prawo karne Policja

Kieszonkowcy podobnie jak i urlopowicze, w okresie letnim przenoszą się do popularnych miejscowości turystycznych. Celem jest jednak łatwy zarobek. Kuszą ich tłumy ludzi i wakacyjne rozprężenie. Cennym łupem są nie tylko pieniądze, ale dane osób. Szacuje się, że rocznie może dochodzić do kilkudziesięciu tysięcy takich prób

28.06.2019

SN: Obrona klienta to obowiązek, ale nie za wszelką cenę

Prawo karne Prawnicy

Adwokat naruszył interesy samorządu i wizerunek adwokatury, sprzeniewierzył się zasadzie zaufania do tego zawodu, gdyż nakłaniał świadka do składania fałszywych zeznań. Musi ponieść zatem karę sprawiedliwą, bo zawieszenie w wykonywaniu czynności jest karą zbyt łagodną - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej.

27.06.2019

Upubliczniając nagrania z zatrzymań, służby balansują na granicy prawa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Policja coraz chętniej chwali się nagraniami z zatrzymań podejrzanych, a media równie chętnie je wykorzystują i to bez odpowiedniego zabezpieczenia wizerunku. Tymczasem w przepisach - jak mówią eksperci - jest luka. Tak naprawdę, nie wiadomo kiedy i w jakim zakresie można je upubliczniać.

27.06.2019

TK: Drukarz mógł odmówić usługi fundacji LGBT

Prawo karne Prokuratura Prawo gospodarcze

Przepis kodeksu wykroczeń przewidujący karanie za umyślną bez uzasadnionej przyczyny, odmowę świadczenia usług, jest niekonstytucyjny - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny w odniesieniu do głośnej sprawy drukarza z Łodzi, który odmówił wykonania plakatu zamówionego przez fundację osób LGBT.

26.06.2019

TK: Niekonstytucyjne przepisy o kasacjach w sprawie prawa łaski

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przepisy kodeksu postępowania karnego dopuszczające możliwość wniesienia kasacji na niekorzyść oskarżonego w razie umorzenia postępowania z powodu zastosowania aktu łaski, albo zakwestionowania prawidłowości zastosowania aktu łaski przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej są niezgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

26.06.2019

CBA zarzuca adwokatom korumpowanie prokuratora

Prawo karne Prokuratura

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało w środę, że zatrzymało cztery osoby, które miały powoływać się na wpływy w prokuraturze. - To dwoje adwokatów z Wrocławia, były senator i jego syn - napisał na Twitterze zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik.

26.06.2019

Rząd przygotowuje się na zawetowanie zmian w kodeksie karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jeżeli prezydent zawetuje nowelizację kodeksu karnego, to minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podejdzie do tego w sposób konstruktywny - zadeklarował w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Ale dodał, że rząd zapewne podejmie nowe działania, aby te przepisy weszły w życie.

26.06.2019

Ławnik drzemie tylko z pozoru

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Usunięcie ok. 90 procent ławników z sądów rejonowych, to katastrofa. Brakuje ich, szczególnie w sprawach karnych, na co wskazują same sądy. Niestety, rekompensata - niespełna 120 złotych za dzień pracy - nie jest motywująca – mówi Jerzy Ząbkiewicz , przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia Krajowa Rada Sędziów Społecznych

26.06.2019

Prezydent może nie podpisać zmian w kodeksie karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Andrzej Duda jeszcze zwleka z podpisaniem nowelizacji kodeksu karnego, ale z jego kancelarii dochodzą sygnały, że może do tego nie dojść. - Nowelizację Kodeksu karnego uchwalono „zbyt pośpiesznie” - stwierdził we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera. I dodał, że podczas prac nad kodeksem "podeptano" regulamin Sejmu.

25.06.2019

Prof. Romanowski: Złe i bardziej złe łapówkarstwo w spółkach

Prawo karne Spółki Compliance

Konkurencja nie może być uczciwa, jeżeli przedsiębiorca zdobywa kontrakty dzięki łapówkom. Jednak różnicowanie za to kar w zależności od tego kto jest właścicielem, może być odczytywane jako preferowanie własności państwowej czyli uznanie, że korupcja w spółkach z większościowym udziałem państwa jest bardziej szkodliwa

25.06.2019