Ekspresowe tempo prac nad odszkodowaniami za powikłania po szczepieniu. Ustawa opublikowana

Prawo cywilne Koronawirus szczepienia

Odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne będą przysługiwać po każdym szczepieniu, nie tylko przeciw Covid-19. Jednak tylko za te, które w charakterystyce szczepionki wymienił producent i które spowodowały konieczność hospitalizacji przez co najmniej 14 dni, albo wystąpi wstrząs anafilaktyczny. Ustawa została w środę opublikowana w Dzienniku Ustaw.

12.01.2022

Klauzule wykonalności przyblokują sądy - strony na "wygraną" poczekają dłużej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości rzutem na taśmę, czyli tuż przed Nowym Rokiem, sprawiło sądom nie lada niespodziankę i zmieniło przepisy dotyczące rejestracji wniosków o wydanie klauzuli wykonalności. A chodzi m.in. o tysiące spraw o zapłatę. To co do tej pory miało trwać trzy dni, teraz może się przedłużać, bo sądy nie wiedzą, jak interpretować zmiany.

12.01.2022

Nowy Instytut Ekspertyz Medycznych ma poprawić dostępność biegłych

Prawo karne Prawo cywilne Opieka zdrowotna

W Polsce na opinię biegłego w sprawie o błąd medyczny można czekać w nieskończoność, a w najlepszym wypadku kilka miesięcy. Problem ten ma rozwiązać nowo powołany przez ministra sprawiedliwości Instytut Ekspertyz Medycznych. Zdaniem ekspertów to mało prawdopodobne, bo… brakuje standardów świadczeń zdrowotnych, ale też obiektywnych, rzetelnych biegłych medyków.

10.01.2022

Dziura w drodze - możliwe odszkodowanie za uszkodzenia auta, ale potrzebne dowody

Prawo cywilne Ubezpieczenia

Dochodzenie roszczeń za szkody wynikające z najechania na dziurę w drodze lub też potknięcia się pieszego na nierówności chodnika, z uwagi na duże natężenie ruchu, nie należy do rzadkości. W tego rodzaju sprawach, w odróżnieniu od wypadków komunikacyjnych, głównym problemem jest ustalenie samej odpowiedzialności odszkodowawczej.

08.01.2022

Sąd: Deweloper nie może ograniczać łącznej wysokości kar umownych

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo

Wzorzec umowy ograniczał łączną wysokość kar umownych za zwłokę dewelopera oraz zakładał, że zmiana powierzchni użytkowej lokalu w granicach do 2 proc., nie wpływa na stan rozliczeń między stronami. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał te postanowienia za niedozwolone i wymierzył karę. Sąd przyznał mu rację i oddalił odwołanie.

08.01.2022

SA: Wierzyciel nękał spółkę, nie rodzinę prezesa

Prawo cywilne Rynek i konsument

Niekiedy wizyty windykatora w domu dłużnika, presja psychiczna wywierana telefonicznie i mailami na niego i jego rodzinę, celem wymuszenia zapłaty, nie jest naruszeniem prywatności. Tak zdarza się, gdy nękanym jest prezes spółki. Informacja o skierowaniu sprawy do windykacji terenowej nie mogła naruszyć dóbr osobistych powoda, bo dotyczyła majątku spółki.

07.01.2022

Komornik zajął bezprawnie środki na koncie, będzie musiał je zwrócić

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Komornik pobrał z konta mężczyzny 50 tys. zł, mimo że nie został wydany przeciwko niemu tytuł egzekucyjny. Sądy uznały jednak, że nie należy mu się ani zwrot pieniędzy, ani zadośćuczynienie, bo nie składał skarg na czynności i nie wytoczył powództwa przeciwegzekucyjnego. Teraz Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego i komornik ma je zwrócić.

05.01.2022

Para się rozstaje, ale co z mieszkaniem i nakładami?

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Gdy para konkubentów ze sobą się rozstaje, rozlicza poczynione nakłady; mężczyzna pozwala kobiecie mieszkać w lokalu, w budynku który jest jego własnością. Powstaje pytanie czy taka służebność mieszkania ma wpływ na rozliczenie? I czy konkubenci mają równie prawo swobodnego korzystania ze wszystkich budynków, które zostaną wybudowane i prawo do przyjmowania gości?

05.01.2022

Prof. Romańska: Zaciemnianie statystyk "załatwień" to iluzja sprawności sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Planowane zmiany organizacyjne w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego to gaszenie pożaru wywołanego przez obecną władzę. Wyniki orzekania przez Sąd Najwyższy przed "reformą PiS" były jedne z najlepszych w Europie. Teraz nowy regulamin i tzw. reforma wprowadziły wyłącznie chaos - uważa prof. dr hab. Marta Romańska, sędzia w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego.

03.01.2022

SN: Nowi sędziowie przewodniczącymi wydziałów w Izbie Cywilnej

Prawo cywilne Prawnicy

Z dniem 1 stycznia 2022 r. zlikwidowano pięć dotychczas funkcjonujących w Izbie Cywilnej wydziałów, a na ich miejsce utworzone są trzy nowe wydziały, rozpoznające sprawy bez kryterium terytorialnego. Obowiązki przewodniczących nowo-powołanych wydziałów powierzono dr hab. Tomaszowi Szanciło, Mariuszowi Łodko i dr hab. Marcinowi Krajewskiemu. Zmiany te mają na celu likwidację zaległości w Izbie.

01.01.2022

Polski Ład to też zmiany w rozliczaniu najmu prywatnego

Prawo cywilne PIT

Polski Ład wprowadza zmiany w wielu sferach życia społeczno-gospodarczego i nie ominął także rynku nieruchomości. Nowe przepisy zmieniają model opodatkowania najmu prywatnego. Od 2023 r. podatnik osiągający przychody z tytułu najmu będzie mógł rozliczać się tylko w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - pisze Jakub Al-Shaick, prawnik w KZ Legal.

01.01.2022

Sąd: Kierownik budowy ma obowiązek korygować decyzje inwestora

Prawo cywilne Budownictwo

Kierownik budowy nie jest podmiotem wyłącznie wykonującym polecenia inwestora. Ma też prawo do nakazania zmiany sposobu wykonywania robót, jeśli stwierdzi, że wykonawca działa niezgodnie z projektem lub narusza przepisy. A jeśli inwestor proponuje rozwiązania wykraczające poza projekt, kierownik budowy winien się temu sprzeciwić i nawet wstrzymać budowę

31.12.2021

Paczka to nie list polecony - przesyłka do sądu bez gwarancji dotrzymania terminu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzona niedawno zmiana do kodeksu postępowania cywilnego, zmieniająca sformułowanie dotyczące przesyłek do sądu z "w formie przesyłki pocztowej" na „w formie przesyłki poleconej” spowodowała, że w przypadku paczek z dokumentami wysyłanymi do sądów nie stosuje się zasad dotyczących terminów wnoszenia pism procesowych - pisze adwokat Maciej Wałejko.

30.12.2021

Potrzebna jest prostsza procedura transportu zwłok z zagranicy

Prawo cywilne Administracja publiczna Transport

Polska Izba Branży Pogrzebowej apeluje o zniesienie obowiązku odprawy konsularnej w polskich placówkach dyplomatycznych, w przypadku przewozu osób zmarłych z zagranicy. Jej zdaniem wystarczy zgoda starosty lub prezydenta miasta, na terenie którego ma być pochowany zmarły. Obecnie trwają prace nad projektem nowelizacji prawa pogrzebowego, wkrótce ma on trafić do Sejmu.

29.12.2021

Kolejna skarga nadzwyczajna w sprawie kredytu frankowego

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Celem umowy kredytu nie może być nadmierne wzbogacenie po stronie kredytodawcy i faktyczne doprowadzenie kredytobiorcy do pozbawienia go jakiejkolwiek możliwości spłaty zadłużenia - wskazuje w skardze nadzwyczajnej Prokurator Generalny. Stwierdza też, że doszło do naruszenia zasad i praw człowieka określonych w konstytucji. To kolejna sprawa dotycząca frankowiczów, która zajmie się Sąd Najwyższy.

29.12.2021

Nowela likwidująca manipulacje przy ugodach i zmieniająca zakres wyzysku podpisana przez prezydenta

Prawo cywilne Prawnicy

Prezydent podpisał nowelizację ustawy, zgodnie z którą klient po podpisaniu niesprawiedliwej - według niego - umowy, będzie mógł powołać się na przesłankę braku dostatecznego rozeznania, by ją unieważnić. Będzie można również złożyć wniosek o zawezwanie do próby ugodowej lub wszczęcie postępowania mediacyjnego, prowadzonego bez zaangażowania sądu.

28.12.2021

Podwójne orzeczenia spadkowe wciąż czekają na zmianę prawa

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Wciąż zdarza się, że sądy wydają w pewnych odstępach czasu dwa postanowienia sądowe o nabyciu spadku po tej samej osobie, co uniemożliwia działania prawne spadkobierców wobec nieruchomości, jak wpis w księdze wieczystej, podział majątku, a także jego sprzedaż. Resort sprawiedliwości przyznał, że problem ma charakter systemowy, a jego rozwiązanie wymaga zmian ustawowych.

28.12.2021

UOKiK: Surowa kara za pobieranie nadmiernych opłat przez firmę pożyczkową

Prawo cywilne Rynek i konsument

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że firma pożyczkowa Cash Service 4 Home bezprawnie pobierała zbyt wysokie opłaty za wizyty w domach konsumentów, którzy opóźniali się ze spłatą rat. Zgodnie z decyzją prezesa urzędu poszkodowanym konsumentom przysługuje zwrot części pieniędzy, a spółka ma zapłcić 510 tys. zł kary.

28.12.2021

Alimenciarz nie wypadnie już z rejestru dłużników tylko z powodu upływu czasu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W ciągu ostatnich trzech lat zmniejszyła się zarówno liczba dłużników alimentacyjnych, jak i kwota ich zaległości zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Nie jest to jednak efekt poprawy ściągalności, ale przede wszystkim zmiany przepisów z 2018 roku, od kiedy to zaległości starsze niż 6 lat nie mogą być zgłaszane do BIG. Od 29 grudnia znika 6-letnie ograniczenie terminowe.

27.12.2021

Pozornie legalna pułapka, czyli uwaga na wykonanie umowy

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Dobra umowa zakupu lub wykonania usługi to jeszcze nie wszystko, ważne jest też to, co dzieje się po jej podpisaniu, czyli wywiązanie się z niej i dopełnienie wszystkich nałożonych nią obowiązków. Gdy są z tym problemy, dobrym rozwiązaniem może być zawarcie umowy typu smart, czyli takie, która nakłada na dwie strony stosunku obowiązek rozwiązywania problemów.

27.12.2021