Senat chce, by Rzecznik Finansowy mógł reprezentować pokrzywdzonych w sporach grupowych

Prawo cywilne Rynek i konsument

Senatorowie przygotowali projekt nowelizacji ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Nowela przyznaje Rzecznikowi Finansowemu kompetencję do wszczynania i uczestniczenia w cywilnych postępowaniach grupowych w charakterze reprezentanta grupy. Już dziś rzecznik podejmuje interwencje, najczęściej w imieniu klientów banków.

05.08.2022

SN rozstrzygnie, czy Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest stroną przy zawieszonym postępowaniu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Kodeks postępowania cywilnego w ogóle nie przewiduje możliwości złożenia wniosku o podjęcie zawieszonego przez powoda lub pozwanego, jako strony w procesie restrukturyzacyjnym dotyczącym firm. Posiadanie statusu strony ma istotne znaczenie przy dokonywaniu przez sąd doręczeń odpisów pism procesowych i orzeczeń. Jednak powstaje pytanie, czy Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest stroną w tej sytuacji.

05.08.2022

Spółdzielnia odpowiada za to, że zleciła blokowanie kół na osiedlowym parkingu

Prawo cywilne Rynek i konsument

Katowicki sąd potwierdził, że spółdzielnia mieszkaniowa nie ma prawa zakładać blokad na auta, które parkują na jej terenie niezgodnie z zapisami regulaminu i bez zezwolenia. To wyłączne uprawienie policji i straży miejskiej. Nie ma też prawa pobierać opłaty za nielegalne parkowanie tylko na podstawie regulaminu, który wywiesiła przy wjeździe na parking. Ale były też odmienne orzeczenia sądów.

04.08.2022

Niedbalstwo czy błąd pełnomocnika nie zawsze pokryje ubezpieczenie OC

Prawo cywilne Prawnicy

Jeśli adwokat lub radca prawny podejmuje się prowadzenia spraw o dużej wartości, to powinien ubezpieczyć się na większą sumę niż przewidują to generalne ubezpieczenia OC. Inaczej będzie płacił odszkodowanie z własnej kieszeni - tak wynika z analizy wyroków wydanych w ostatnim czasie przez sądy powszechne i Sąd Najwyższy. Błąd przy wykonywaniu pomocy prawnej może drogo kosztować.

02.08.2022

Frankowicze grożą pozwami wobec Skarbu Państwa za odsetkową uchwałę SN

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Wśród frankowiczów i ich prawników wrze. Wszystko przez skutki siódemkowej uchwały Sądu Najwyższego. Ostatnio na tej podstawie sądy powszechne pozbawiają frankowiczów ogromnych odsetek należnych po unieważnieniu umowy. SN uznał bowiem, że odsetki należą się nie od złożenia pozwu, ale  od oświadczenia o zapoznaniu się ze skutkami nieważności. Bywa, że daty te dzieli nawet pięć lat.

02.08.2022

Skarga nadzwyczajna w sprawie ubezpieczenia niskiego wkładu własnego czeka na rozpoznanie

Prawo cywilne Kredyty frankowe

W opinii Rzecznika Finansowego konstrukcja klauzuli ubezpieczenia niskiego wkładu własnego powoduje pobieranie przez bank dodatkowego zysku. Wynika on ze stosowania w ustalaniu podstawy wyliczenia opłaty odpowiednio kursu kupna i kursu sprzedaży waluty - dodatkowo ustalanych jednostronnie przez kredytodawcę - oraz godzi w zasadę równości stron. To szczególnie ważne dla posiadaczy tzw. kredytów frankowych.

01.08.2022

Weź wakacje kredytowe, spłać kapitał i zapłać mniejsze odsetki

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Już dziś złotówkowicze mogą złożyć wniosek o wakacje kredytowe. Komisja Nadzoru Finansowego zachęca, aby tak zaoszczędzone środki, wykorzystać do zredukowania swojego zadłużenia, czyli nadpłacenia kredytu. To się najbardziej opłaca tym, których umowa trwa dłużej niż 3 lata. W ich przypadku bank nie może pobrać rekompensaty za wcześniejszą spłatę.

29.07.2022

SA: Nie arytmia serca, lecz brak snu był przyczyną wypadku

Prawo cywilne

Brak skazującego wyroku karnego nie uniemożliwia sądowi rozpoznającemu powództwo o odszkodowanie i zadośćuczynienie samodzielnego dokonania oceny zdarzenia szkodowego wskazywanego za podstawę roszczeń, w oparciu o materiał dowodowy zebrany w postępowaniu cywilnym - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie. I dodał, że wbrew temu, co orzekł sąd karny, pozwany ponosi winę za wypadek. Odszkodowanie wyceniono na 60 tys. złotych.

28.07.2022

Instytucja wyzysku poprawiona - dłuższe terminy, ale kryterium nadal nieostre

Prawo cywilne

Poszerzony katalog przesłanek, w których może być zastosowana instytucja wyzysku, również o "brak dostatecznego rozeznania" oraz wydłużenie terminów, w jakich można z niej skorzystać, dla konsumentów do sześciu lat - to główne zmiany w przepisach dotyczących wyzysku. Obowiązują już prawie miesiąc, opisujemy je również w Legal Alert.

27.07.2022

NSA: Ocena pracy habilitacyjnej to dzieło, nie zlecenie

Prawo cywilne Strefa aplikanta Ubezpieczenia społeczne

Opinia uczelnianej komisji habilitacyjnej w postępowaniu habilitacyjnym jest dziełem - w rozumieniu przepisów ustawy o świadczeniach z ubezpieczenia zdrowotnego. To określony rezultat, a nie czynności do niego prowadzące, stanowi istotę umowy stron. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił przy tym samodzielność pracy oraz twórczy, niepowtarzalny, jednorazowy charakter i jej rezultat.

27.07.2022

Za walizkę pozostawioną bez opieki nie będzie odszkodowania

Prawo cywilne Rynek i konsument

Ubezpieczenie bagażu to polisa, która pomoże tylko wtedy, gdy sami dobrze pilnujemy swojego dobytku. Nie każdy cenny przedmiot znajdzie się pod ochroną zakładu ubezpieczeń. Za utratę biżuterii asekuratorzy przeważnie nie wypłacają odszkodowania. Ale wiele zależy od ustalonej w polisie sumy ubezpieczenia.

25.07.2022

Na fundacje rodzinne trzeba jeszcze poczekać

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Chociaż fundacje rodzinne są wyczekiwanym rozwiązaniem dotyczącym sukcesji rodzinnych przedsiębiorstw, to na ich wprowadzenie do polskiego systemu prawnego przyjdzie jeszcze poczekać. Projektodawca uwzględnił część uwag zgłaszanych w toku konsultacji, ale projekt ustawy utknął obecnie w procesie legislacyjnym i nic nie wskazuje na to, że ten miałby się szybko zakończyć. Piszą o tym Patrycja Bińczak i Dawid Feliszek.

25.07.2022

Miasta domagają się przedawnionych opłat za użytkowanie wieczyste

Prawo cywilne Domowe finanse Doradca podatkowy

Urzędnicy wydają się nie pamiętać, że roszczenia ulegają przedawnieniu. Przykładem jest duża miejska gmina, która zaczęła masowo wysyłać wezwania. Domaga się w nich zapłaty zaległych opłat za użytkowanie wieczyste. Zdaniem ekspertów to skandal. Administracja wykorzystuje bowiem swoją dominującą pozycję i korzysta na nieznajomości prawa swoich mieszkańców.

25.07.2022

O odpis aktu stanu cywilnego można wnioskować przez internet, w urzędzie i pocztą

Prawo cywilne Administracja publiczna

Odpis aktu stanu cywilnego: urodzenia, małżeństwa, zgonu można uzyskać w formie papierowej lub elektronicznej. Za niektóre trzeba zapłacić, inne są bezpłatne. Konieczne jest złożenie wniosku, ale formę każdy może wybrać dogodną dla siebie. O odpis aktu stanu cywilnego może wnioskować każda osoba, której akt dotyczy, ale również jej najbliżsi i określone instytucje.

23.07.2022

SN odpowie, czy ZUS może pozwać komornika za brak opłat

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sądy mają problem z opłatami, które powinien zapłacić komornik sądowy za informacje o kontach dłużników, płatników składek. Nie wiedzą, czy ZUS-owi przysługuje roszczenie do sądu cywilnego o zapłatę należności w postępowaniu egzekucyjnym. Izba Cywilna Sądu Najwyższego podejmie w tej sprawie uchwałę.

23.07.2022

SO: Nie będzie odszkodowania za zaniechanie legislacyjne ministerstwa edukacji

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Zarządzanie oświatą

Sam fakt konieczności wykonania zmian w infrastrukturze i stworzenia nowych warunków dla dwóch dodatkowych roczników w szkołach podstawowych i jednego rocznika w szkołach ponadpodstawowych, nie stanowi szkody - orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu. Oddalił 20 lipca br. jako niezasadny pozew złożony przez władze miasta o odszkodowanie 7,5 mln zł od Ministerstwa Edukacji i Nauki za wydatki.

20.07.2022

Pełnomocnik z urzędu w sprawie cywilnej - łatwo o niego nie jest

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

By w sprawie cywilnej uzyskać pełnomocnika z urzędu trzeba z jednej strony być w trudnej sytuacji finansowej, z drugiej wykazać potrzebę jego udziału w postępowaniu. Jak podkreślają prawnicy, droga do tego łatwa nie jest, a sędziowie mają w tym zakresie luz decyzyjny, więc często stronie nie dają wiary. Problemem może być, choć nie powinno, zbyt profesjonalnie przygotowanie pozwu i wniosku, świadczące o tym, że radca lub adwokat już zaangażował się w sprawę.

16.07.2022

TSUE: Przeróbki w Volkswagenach uprawniają do zerwania umów

Środowisko Prawo cywilne Prawo europejskie

Oprogramowanie stanowiące wyposażenie pojazdów z silnikiem wysokoprężnym, które zmniejsza skuteczność działania układu kontrolującego emisję zanieczyszczeń przy zwykłych temperaturach przez większą część roku, stanowi zakazane urządzenie ograniczające skuteczność działania - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I dodał, że taki brak zgodności pojazdu nie może zostać uznany za mający nikłe znaczenie.

15.07.2022

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować nie tylko pracodawców

Prawo cywilne Prawo pracy Finanse PPK

Obowiązki dotyczące wdrożenia i obsługi pracowniczego planu kapitałowego ciążą na podmiocie zatrudniającym w rozumieniu ustawy o PPK. Jest nim nie tylko pracodawca, ale też np. zleceniodawca zatrudniający zleceniobiorcę, który podlega z tytułu tego zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. PIP może skontrolować każdy podmiot zatrudniający.

14.07.2022

SO: Odszkodowanie z ubezpieczenia AC nie według stawek robocizny, a zgodnie z umową

Prawo cywilne Rynek i konsument

Przy dobrowolnym ubezpieczeniu pojazdu polisą autocasco bez znaczenia pozostaje okoliczność, że stawka robocizny stosowana przez warsztat naprawczy jest stawką rynkową. To nie rynkowość stawki decyduje o wysokości odszkodowania, lecz zapisy umowy określające sposób jego ustalenia - orzekł sąd drugiej instancji uznając, że odszkodowanie było niedoszacowane.

12.07.2022