Negatywny wynik egzaminu na prawo jazdy można unieważnić

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Zdarzają się sytuacje, gdy zdający, którzy otrzymali negatywną ocenę z egzaminu na prawo jazdy, wnoszą o jego unieważnienie. Najczęściej sądy przyznają im rację, gdy błąd popełnił egzaminator. Ponowny egzamin przeprowadza się na koszt wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego.

24.08.2019

Dziecko też może trafić do rejestru pedofilów

Przesłanie "nagiej fotki" koledze może się dla nastolatka źle skończyć. Nie tylko popełni przestępstwo, ale jego dane mogą trafić do rejestru pedofilów - takie przypadki już się zdarzają. A to zaważy na całej jego przyszłości. Tymczasem sexting, czyli wysyłanie przez internet niezbyt przyzwoitych zdjęć, jest dość popularną rozrywką wśród młodych ludzi.

24.08.2019

UOKiK na tropie zmowy cenowej na rynku kosmetyków

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeszukał biura spółki Nesperta, producenta i sprzedawcy lakierów do paznokci marki SEMILAC. Powodem akcji jest podejrzenie dotyczące udziału tej firmy w zmowie cenowej. Nie ujawniono na razie, jaki ma charakter i z kim jest to zmowa.

23.08.2019

Pasażerom należy się dodatkowe odszkodowanie od linii lotniczych

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Można uzyskać dodatkowe odszkodowanie za opóźniony lot. Eksperci zwracają uwagę na najnowszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który formalizuje drogę dochodzenia dodatkowego odszkodowania od linii lotniczych przez poszkodowanych pasażerów i ułatwia egzekwowanie należnych im praw.

22.08.2019

Nieliczni mają poczucie kontroli swoich danych w internecie

RODO

Tylko 14 proc. obywateli Unii Europejskiej jest przekonanych, że ma pełną kontrolę nad swoimi danymi udostępnianymi w sieci. Pozostali nie są już tego tacy pewni albo uważają, że po udostępnieniu informacji o sobie w internecie nie mają już na nie żadnego wpływu – wynika z unijnego raportu „Special Eurobarometer 487a”*.

21.08.2019

Sejm: 884 ustaw i 378 uchwał w tej kadencji

W mijającej kadencji 2015-2019 r. Sejm uchwalił łącznie 1262 - uchwały i ustawy, nowelizując w jednym roku po kilka razy ten sam akt. Tę kadencję cechowała nadzwyczajna szybkość procedowania, niekiedy wbrew regulaminowi Izby i Konstytucji. Co gorsza - uchwalone ustawy spowodowały powolne zmiany ustrojowe, konflikt z Komisją Europejską i spory przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.

19.08.2019

Szef MSZ: Polska dyskryminowana przy reparacjach 

Prawo cywilne

Polska czuje się dyskryminowana w kwestii reparacji wojennych - powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Jednak zastrzegł, że jest zbyt wcześnie, aby dyskutować o podejmowaniu ewentualnych kroków prawnych. Niemieckie władze konsekwentnie uważają to jednak za temat zamknięty".

19.08.2019

Uzależniony rodzic może pożegnać się z władzą rodzicielską

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Jeśli rodzic cierpi na chorobę alkoholową lub jest uzależniony od narkotyków, może stracić władzę rodzicielską. Kluczowe dla sądu rodzinnego jest to, czy nałóg rodzica godzi w dobro dziecka. Na decyzję sądu wpływ ma ewentualna decyzja o terapii – wskazują eksperci.

15.08.2019

ONZ: Polska za lepszym egzekwowaniem prawa humanitarnego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Łamiący prawo muszą być pociągani do odpowiedzialności - oświadczył polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, który we wtorek w Nowym Jorku przewodniczył posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat prawa humanitarnego. 

14.08.2019

Prawie 33 mln zł kary dla UPC za niedozwolone klauzule w umowach 

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Firma UPC ma zapłacić prawie 33 mln zł kary za stosowanie niedozwolonych klauzul w umowach, a także zwrócić klientom niesłusznie naliczone opłaty. Chodzi m.in. o możliwość jednostronnego podwyższania abonamentu za kablówkę oraz zmiany istotnych warunków w wykonywanych umowach.

13.08.2019

Wiceszef KE: Trzeba ograniczyć marketing na "zielone produkty"

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Konieczne jest stworzenie narzędzia pozwalającego na walkę ze zjawiskiem greenwashingu, czyli z wabieniem klientów przez różne instytucje fałszywymi deklaracjami o przyjazności ich produktów i usług dla środowiska - uważa Wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

12.08.2019

Banki lepiej zabezpieczą klientów przed oszustami

Domowe finanse Finanse

Kod z smsem przy logowaniu do banku czy wprowadzanie PIN po kilku niewielkich płatnościach kartą - to zmiany, które mają zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z usług płatniczych oferowanych drogą elektroniczną i tym samym ograniczyć możliwości wystąpienia oszustw związanych z tymi usługami. Banki mają je wprowadzić od 14 września tego roku.

11.08.2019

Jest już kalendarz przedwyborczy

Wybory

Komitety wyborcze trzeba zarejestrować do 26 sierpnia, a do 3 września należy zgłosić listy kandydatów. Już 28 września ruszy natomiast kampania wyborcza w mediach publicznych. W Dzienniku Ustaw opublikowano postanowienie Prezydenta RP w tej sprawie.

09.08.2019

Stawiamy na rzetelne informacje

Szybko nam minął ten rok, bo i wiele się w prawie działo! Podobnie jak w Prawo.pl – bo serwis cały czas rośnie i zyskuje nowych Czytelników. Jedno jest niezmienne - stawiamy na rzetelne, obiektywne i aktualne informacje prawne oraz serwis otwarty dla wszystkich.

09.08.2019

Więcej pieniędzy dla Lotnictwa Cywilnego, bo Niemcy przejmą nadzór nad polskim niebem

Finanse publiczne Administracja publiczna

Sytuacja jest krytyczna - przekonywał posłów szef Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson, apelując o poparcie wniosku Ministerstwa Finansów, aby podwyższyć płace urzędnikom i pilotom. Dodatkowe środki są potrzebne na zatrudnienie nowych pracowników, aby zgodnie z nowymi przepisami Unii Europejskiej móc zapewnić certyfikację lotnictwa.

08.08.2019

Syrenka warszawska pokaże rowerzystom, jak szybko jechać

Samorząd terytorialny

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie testuje nowe urządzenie, które ma ułatwić poruszanie się rowerem po mieście. To system informujący rowerzystów o zalecanej prędkości, z którą należy jechać, aby na najbliższym skrzyżowaniu trafić na zielone światło. Na znakach pojawi się Syrenka - symbol stolicy.

08.08.2019

Jest projekt - hulajnoga będzie jak rower

Administracja publiczna

Hulajnogami elektrycznymi będzie można jeździć po chodnikach, ale tylko wtedy gdy nie ma ścieżki rowerowej. Będą one musiały ustępować pieszym, a ich dopuszczalna prędkość nie będzie mogła przekroczyć 25 km na godzinę. Takie m.in. zasady przewiduje projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym.

07.08.2019