"Trzynastka" dla emerytów i rencistów w wysokości 1100 zł brutto to jedna z pięciu najnowszych propozycji PiS. Dodatek otrzymają również osoby, które pobierają świadczenia cząstkowe, wynikające z różnych okresów pracy i wysokość tych wypłat jest niższa niż emerytura minimalna - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Koszt wypłaty tych dodatków oszacowano na ok. 9-10 mld zł. Projekt jest już gotowy, w czwartek trafił do konsultacji. Projekt ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 roku jest dostępny na stronie RCL >

Morawiecki: Trzynastka każdego roku

Szef rządu dopytywany w wywiadzie dla PAP, czy "Emerytura Plus" to rozwiązanie na ten, czy na każdy rok, odpowiedział: - wypracowujemy odpowiednie mechanizmy budżetowe, aby móc zasilać co roku emerytów i rencistów dodatkowym zastrzykiem finansowym. - Inaczej mówiąc, od 2019 roku każdy emeryt co roku otrzyma wsparcie z programu "Emerytura Plus" - dodał.

Czytaj też: Od marca wyższe limity dorabiania do emerytury i renty >

 


Rafalska: Konsultacje projektu do końca marca

Minister Rafalska zapowiedziała, że konsultacje społeczne potrwają do końca marca. - Taki projekt musi być z partnerami społecznymi przedyskutowany. To nie tylko wymóg formalny. Chcemy rzeczywiście, żeby to była duża dyskusja, czy ta nasza propozycja może być przyjęta, czy jest do niej wiele uwag. Potem Stały Komitet, Rada Ministrów, prace w parlamencie, podpis pana prezydenta - mówiła w środę w TV Republika.

Czytaj też: Kobiety dostaną niskie emerytury. PPK nie pomoże >