Dodatkowe świadczenie - 1100 zł

Szef KPRM Michał Dworczyk oświadczył, że świadczenie "Emerytura plus" w wysokości 1100 zł brutto będzie wypłacane osobom pobierającym emerytury lub renty bez względu na ich wysokość. Poinformował, że nie będzie konieczności składania wniosków o przyznanie świadczenia "Emerytura plus". "Wszystkie sprawy zostaną załatwione przez ZUS, nie będą wymagane żadne dodatkowe działania od emerytów i rencistów" - podkreślił. Dodał, świadczenie to będzie przysługiwało także osobom pobierającym świadczenie z programu "Mama 4 plus".

Wcześniej szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że dodatkowe, trzynaste świadczenie będzie dotyczyło także rencistów socjalnych.

 


Dodatkowe wsparcie co roku

Szef rządu dopytywany w wywiadzie dla PAP, czy "Emerytura Plus" to rozwiązanie na ten, czy na każdy rok, odpowiedział: - wypracowujemy odpowiednie mechanizmy budżetowe, aby móc zasilać co roku emerytów i rencistów dodatkowym zastrzykiem finansowym. - Inaczej mówiąc, od 2019 roku każdy emeryt co roku otrzyma wsparcie z programu "Emerytura Plus" - dodał.

Sprawdź w LEX: Postępowanie w sprawie świadczeń emerytalno-rentowych >

Świadczenie od maja

Zaznaczył, że "Emerytura Plus" obejmie zarówno emerytów, jak i rencistów i zostanie wypłacona w maju. - O szczegółach każdego z pięciu naszych zobowiązań poinformujemy w najbliższy wtorek, po posiedzeniu Rady Ministrów. Przedstawimy wówczas tzw. "mapę drogową" rozpisaną na każde z proponowanych nowych rozwiązań - mówił premier.

Wcześniej szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że dodatkowe, trzynaste świadczenie będzie dotyczyło także rencistów socjalnych.

 

Nie będzie nowelizacji budżetu

Jak powiedział Morawiecki, rząd nie planuje nowelizacji ustawy budżetowej na 2019 r. - Obecny budżet powinien udźwignąć przedstawione nowe propozycje programowe. Widzimy to na bieżąco, analizując stronę wydatkową i dochodową polskiego budżetu. Skuteczna walka z szarą strefą, efektywne uszczelnianie systemu podatkowego, realna cyfryzacja tak potężnych usług publicznych jak e-recepty, czy e-zwolnienia, plus prężna kondycja polskiej gospodarki, najprawdopodobniej pozwolą nam na bezinwazyjną dla budżetu i zaplanowanego w nim deficytu, realizację wszystkich zapowiedzianych w sobotę zobowiązań wobec milionów Polaków - przekonywał.

Sprawdź w LEX: Postępowanie emerytalne w przypadku osób zamieszkałych za granicą >

Oszczędności w ZUS

W grudniu Zarząd Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zdecydował o kolejnej, czwartej blokadzie dotacji z budżetu państwa do FUS na kwotę 2 mld zł. Pierwsza blokada miała miejsce w marcu i dotyczyła 2,2 mld zł, kolejna – w sierpniu sięgnęła 3 mld zł i trzecia – w październiku objęła 3,3 mld zł. Łącznie w 2018 roku ZUS zrezygnował ze wsparcia z budżetu państwa na kwotę 10,5 mld zł.

Czytaj też: ZUS prześwietli osoby starające się o "matczyną emeryturę" >>>

Zarząd ZUS jeszcze w listopadzie zdecydował o przeznaczeniu kolejnych 315 mln zł dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na wypłatę rent socjalnych, finansowanych z budżetu państwa. Tym samym tegoroczna dotacja do FUS jest w sumie mniejsza o ponad 10,8 mld zł i zamiast zaplanowanej kwoty 46,6 mld zł sięgnie 35,8 mld zł.

W sobotę na konwencji programowej PiS prezes Jarosław Kaczyński przedstawił pięć propozycji programowych - tzw. "nową piątkę PiS". Zakłada ona wprowadzenie "500 plus" od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, "trzynastki" dla emerytów, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, obniżenie kosztów pracy.

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX:

Warunki szkodliwe i uciążliwe a przechodzenie na emeryturę >

Egzekucja ze świadczeń z zaopatrzenia emerytalnego i ubezpieczenia społecznego oraz renty socjalnej >