Trybunał w Strasburgu zajmie się sprawą obywatelstwa dzieci pary homoseksualnej

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka trafiła skarga dotycząca odmowy potwierdzenia przez wojewodę mazowieckiego obywatelstwa polskiego dla dzieci pary jednopłciowej, mimo że jednym z ich rodziców jest obywatel polski, a wcześniej jego ojcostwo potwierdził sąd w USA.

06.08.2019

USA: Senatorowie za naciskami na Polskę w sprawie restytucji mienia ofiar Holokaustu

Prawo cywilne Administracja publiczna

Większość amerykańskich senatorów podpisała list do sekretarza stanu Mike'a Pompeo, wzywający go do akcji w sprawie mienia ofiar Holokaustu w Polsce. Apelują o działania zmierzające do wypłacenia ofiarom Holokaustu lub ich rodzinom odszkodowań lub zwrotu nieruchomości "które zostały bezprawnie przejęte przez nazistów, a następnie znacjonalizowane przez komunistów".

06.08.2019

Wysoka kara za oszukiwanie seniorów na pokazach

Prawo cywilne Rynek i konsument

Prawie 4 mln zł kary ma zapłacić firma Exito z Opalenicy, która zachęcała konsumentów, przeważnie osoby starsze, do udziału w pokazach i sprzedaży mat leczniczych informacją, że nagroda będzie dla każdego, a do tego przeprowadzone będzie losowanie atrakcyjnych prezentów. W rzeczywistości ani nagród, ani promocji nie było.

05.08.2019

Senat proponuje sposób na zmuszenie spółdzielni do wyodrębnienia lokalu

Budownictwo

Spółdzielnia mieszkaniowa nie będzie mogła uzależniać ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu od wykonania robót adaptacyjnych - takie są założenia senackiej nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Jeśli bezczynność będzie się przedłużać - można zaskarżyć spółdzielnię do sądu.

05.08.2019

Trójkołowiec na pedały będzie nadal rowerem

Administracja publiczna

Ministerstwo Infrastruktury nie planuje zmiany przepisów w sprawie korzystania z wózków rowerowych, bo uważa, że ta materia w przepisach uregulowana jest wystarczająco. W miejscowościach uzdrowiskowych problem jednak istnieje, a pojazdy takie są często przyczyną zagrożeń na drogach.

03.08.2019

Szef MSZ mówi o reparacjach, niemiecki minister nie reaguje

Administracja publiczna

Szkody wyrządzone Polsce podczas okupacji nie zostały przez ich sprawcę naprawione, to uniemożliwia nam uznanie kwestii reparacji za zamkniętą - stwierdził w czwartek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Szef MSZ Niemiec Heiko Maas nie nawiązał do tej wypowiedzi.

01.08.2019

5 tysięcy złotych dopłaty do paneli słonecznych na dach

Środowisko

Rząd chce już we wrześniu uruchomić program „Mój prąd” - zapowiada Krzysztof Tchórzewski, minister energii. Przeznaczy na niego 1 miliard złotych. To oznacza, że około 200 tysięcy właścicieli domów może otrzymać 5 tysięcy złotych bezzwrotnego dofinansowania do instalacji paneli słonecznych.

01.08.2019

Rzecznik praw pasażera bezpłatnie pomaga w uzyskaniu odszkodowania

Administracja publiczna

Odszkodowanie za opóźniony lot można uzyskać w przypadku, gdy start opóźnia się o ponad trzy godziny, albo w wypadku odwołania lub odmowy wejścia na pokład samolotu. Wysokość kwoty zależy od odległości między lotniskiem startu i lądowania i może wynosić nawet 600 euro. Od kwietnia 2019 r. nowy urząd pomaga bezpłatnie w sporach z liniami lotniczymi.

01.08.2019

Opłata za parking i odholowanie po tygodniu

Administracja publiczna

Senacki projekt zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym ma na celu uniezależnienie wydania pojazdu od uiszczenia opłaty za jego usunięcie i parkowanie. Nakłada więc na właściciela usuniętego pojazdu obowiązek zapłaty w terminie siedmiu dni od wydania pojazdu.

30.07.2019

Łamanie zakazu handlu to przestępstwo złośliwe i uporczywe

Prawo karne

Wprowadzenie do kodeksu karnego czynu zabronionego, jakim jest łamanie zakazu handlu wzbudziło wiele pytań i wątpliwości. Inspektorzy każdorazowo muszą interpretować przepisy: czy osoba stojąca za ladą jest uprawniona, czy naruszenie jest uporczywe lub złośliwe, czy jest przewaga prasy i biletów jako towarów wyłączonych z zakazu.

30.07.2019

Szybka i kontrowersyjna nowela Kodeksu wyborczego - już w środę

Wymiar sprawiedliwości Wybory

Na najbliższym posiedzeniu, 31 lipca br. Sejm rozpocznie drugie czytanie projektu ustawy nowelizującej Kodeks wyborczy. Zmiana dotyczy składów Sądu Najwyższego rozpoznających kwestie ważności wyborów do Sejmu i Senatu, a także - do Parlamentu Europejskiego i ważności wyboru posła, przeciwko któremu wniesiono protest. Zastrzeżenia budzi natychmiastowy termin obowiązywania i termin uchwalania.

28.07.2019

Marszałek Sejmu zapłaci za przeloty rodziny samolotem rządowym

Administracja publiczna

Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśniło, że każda z podróży samolotowych marszałka Marka Kuchcińskiego miała charakter służbowy. Podróże lotnicze są najbezpieczniejszym i najkorzystniejszym logistycznie sposobem na pogodzenie licznych obowiązków - wyjaśnia szef Centrum, ale informuje, że marszałek pokryje koszty przelotów swojej rodziny.

26.07.2019

Nowe decyzje KE w sprawie naruszeń prawa unijnego

Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzje wobec kilku krajów dotyczące wszczęcia postępowań o naruszenie prawa unijnego. Te odnoszące się do Polski dotyczą m.in. ochrony środowiska czy zwierząt, sektora kolejowego, biopaliw i broni palnej.

25.07.2019

Homofobiczne naklejki znikną ze sklepów

Sąd nakazał wstrzymanie dystrybucji "Gazety Polskiej" z naklejkami "Strefa wolna od LGBT" - podał na Facebooku Bartosz Staszewski, aktywista na rzecz praw człowieka. Wystąpił on z powództwem przeciwko tygodnikowi i wniósł o zabezpieczenie roszczenia poprzez wstrzymanie sprzedaży czasopisma.

25.07.2019

Boris Johnson zrealizuje brexit

Boris Johnson we wtorek został wybrany nowym przywódcą brytyjskiej Partii Konserwatywnej. W środę został premierem Wielkiej Brytanii i zapowiedział wyjście z Unii do 31 października, czyli w ciągu najbliższych 99 dni.

24.07.2019

Sejm nie wie, kiedy obraduje Senat

Sejm rozważa, czy 30 lipca zająć się poprawkami Senatu do ustawy wprowadzającej 500 plus dla osób niesamodzielnych - poinformowała PAP wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak. Tyle, że Senat zaczyna posiedzenie 31 lipca i wcześniej ustawy nie przyjmie. I ostatecznie tego dnia zbierze się Sejm, by zająć się ustawami przesłanymi z Senatu, w tym o 500 plus dla niesamodzielnych niepełnosprawnych.

23.07.2019

Sasin: Poprawka PO niczego osobom niepełnosprawnym nie gwarantowała

Pomoc społeczna

PiS podjęło już praktycznie decyzję z sprawie 500+ dla osób niesamodzielnych. Z wypowiedzi Jacka Sasina w Programie Trzecim Polskiego Radia wynika, że renta rodzinna nie będzie brana pod uwagę do wyliczenia dochodu uprawniającego do świadczenia.

23.07.2019

Dziecko w aucie bez fotelika - to się nadal często zdarza

Policja

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie wolno przewozić dziecka niższego niż 150 cm bez fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego. Niefrasobliwym rodzicom grozi mandat w wysokości kilkuset złotych i 6 punktów karnych. Konsekwencje mogą być jednak tragiczne. Eksperci wskazują, że powinno się tego uczyć na kursach dla przyszłych kierowców.

23.07.2019

RPO zaniepokojony agresją przeciwników „Marszu Równości”

Policja

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta premiera, czy stanowisko rządu wyrażają słowa szefa MEN Dariusza Piontkowskiego, że „Marsze Równości’ budzą „ogromny opór” wobec czego „warto się zastanowić, czy w przyszłości tego typu imprezy powinny być organizowane”. Przytacza też orzeczenia Trybunału w Strasburgu.

22.07.2019