Rząd konsultuje przepisy o "jeździe na suwak" i "korytarzach życia"

Prawo karne Policja

Do konsultacji międzyresortowych trafił projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, który zakłada wprowadzenie obowiązku jazdy na tzw. "suwak" i tworzenie "korytarzy życia". Nowe obowiązki dla kierowców mają zacząć obowiązywać już jesienią, ale wcześniej są planowane kampanie informacyjne na ten temat

09.07.2019

Surowa kara dla firmy za sprzedaż pod pozorem badań medycznych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Ponad 2,7 mln zł kary ma zapłacić firmę VGET Polska, która zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podczas organizowanych pokazów handlowe i wprowadzała konsumentów w błąd. Proceder wykryli pracownicy UOKiK, którzy wcielili się w rolę tajemniczych klientów i wzięli udział w jednej z organizowanych przez firmę prezentacji.

09.07.2019

Projekt komisji do spraw pedofilii prawie gotowy 

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Projekt ustawy dotyczący powołania komisji badającej przypadki pedofilii ma być przedmiotem posiedzenia rządu w przyszłym tygodniu i następnie niezwłocznie, jeszcze w lipcu, trafić na posiedzenie Sejmu. Według projektu, który jest już w wykazie prac rządu, komisja ma być wybierana przez Sejm kwalifikowaną większością głosów.

09.07.2019

MS chce łatwiejszego dostępu do upadłości konsumenckiej

Prawo cywilne Domowe finanse Prawo gospodarcze

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada kolejne działania mające ułatwić korzystanie z upadłości konsumenckiej. Jak mówili podczas konwencji PiS wiceszefowie tego resortu, ma ona być dostępna dla każdego potrzebującego, a służyć temu ma m.in. utworzenie Krajowy Rejestr Zadłużonych.

07.07.2019

Sąd: Upadłości konsumenckiej nie będzie, choć dłużnik miał 150 tys. zł zaległości 

Prawo cywilne Małe i średnie firmy

Wnioskodawca jest niewypłacalny. To jednak nie wystarcza do uwzględnienia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Dłużnik nie wykazał spełnienia wszystkich przesłanek. Nie zachodzą zaś szczególne względy o charakterze humanitarnym, przemawiające za uwzględnieniem wniosku - orzekł Sąd Okręgowy w Toruniu.

07.07.2019

"Dobry Start" dla uczniów szkół dla dorosłych

Szkoła i uczeń Finansowanie oświaty

Umożliwienie ubiegania się o świadczenie "Dobry start" dla uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych - zakłada projekt rozporządzenia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak podkreśla resort, każdy uczeń, bez względu na typ szkoły, objęty będzie tym świadczeniem.

05.07.2019

Ewa Kopacz wybrana na stanowisko wiceszefa PE

Na byłą premier Ewę Kopacz w Strasburgu głosowało 461 osób. Parlament Europejski ma 14 wiceprzewodniczących. Kandydatów na stanowiska wiceprzewodniczącego może wysunąć grupa polityczna lub co najmniej 38 posłów.

03.07.2019

Jest już milion wniosków o 500+

Domowe finanse

Złożono już milion wniosków o #Rodzina500plus. Razem ze świadczeniem dobry start to niemal 1,5 mln wniosków. Tak wygląda Polska cyfrowa w praktyce. Brawo dla polskich rodzin - napisała w środę na Twitterze minister Bożena Borys-Szopa.

03.07.2019

Do sądu po odblokowanie konta na Facebooku

Facebook i Instagram nie może usuwać kont prowadzonych przez Społeczną Inicjatywę Narkopolityki (SIN) - taką decyzję podjął Sąd Okręgowy w Warszawie. Choć rozstrzygnięcie ma jedynie tymczasowy charakter, może być sygnałem, że wkrótce część użytkowników portali społecznościowych zyska skuteczny sposób odzyskania kont

02.07.2019

Netia spyta o zgodę i dopiero zadzwoni z ofertą

Rynek i konsument Prawo gospodarcze RODO

Przedstawiciele Netii dzwonili do konsumentów z ofertą zawarcia umowy, choć nie mieli na to ich zgody. Po interwencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów firma zadeklarowała rezygnację z takiej praktyki, a konsumenci mogą liczyć na rekompensaty.

02.07.2019

Pasażer skargę może złożyć elektronicznie, ale system nie jest przyjazny

Prawo cywilne Rynek i konsument

Od niedawna w sprawach roszczeń pasażerów lotniczych można złożyć wniosek do Rzecznika Pasażerów drogą elektroniczną przez formularz interaktywny. Nie działa to jednak idealnie, a pewne rzeczy wymagają oczywistej poprawy - twierdzi dr Piotr Cybula, radca prawny specjalizujący się w prawie turystycznym.

29.06.2019

Uwaga jeż na drodze – znak nielegalny, ale pożyteczny

Czy można postawić znak ostrzegający przed jeżami, wiewiórkami, kaczką czy kotami? W wielu krajach tak, w Polsce zdania ekspertów na ten temat są podzielone. Pewne jest, że musi on być zatwierdzony. Za brak takiego pozwolenia może zostać wymierzona kara, ale... w obronie ukaranego mogą wystąpić obrońcy praw zwierząt

29.06.2019

Kieszonkowiec i pieniądze... i tożsamość ukradnie - w wakacje częściej

Prawo karne Policja

Kieszonkowcy podobnie jak i urlopowicze, w okresie letnim przenoszą się do popularnych miejscowości turystycznych. Celem jest jednak łatwy zarobek. Kuszą ich tłumy ludzi i wakacyjne rozprężenie. Cennym łupem są nie tylko pieniądze, ale dane osób. Szacuje się, że rocznie może dochodzić do kilkudziesięciu tysięcy takich prób

28.06.2019

Nauka jazdy nie zwalnia z odpowiedzialności za wypadek

To, że ktoś dopiero uczy się jeździć samochodem, wcale nie zwalnia go z odpowiedzialności za wypadek. Również za taki, do którego dojdzie w trakcie zdawania egzaminu. Oczywiście odpowiada również instruktor lub egzaminator, jeżeli mógł zapobiec zdarzeniu.

26.06.2019

Rzecznik do SN: Kredyt spłacony, koszty powinny być obniżone

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

W przypadku spłaty całego kredytu konsumenckiego przed terminem powinno nastąpić obniżenie wszystkich jego możliwych kosztów, w tym prowizji bankowej - uważa rzecznik praw obywatelskich, który takie stanowisko przedstawił Sądowi Najwyższemu, badającemu pytanie prawne jednego z sądów.

26.06.2019

Niższy pułap pozaodsetkowych kosztów kredytu i nadzór KNF w projekcie ustawy antylichwiarskiej

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Rząd postanowił obniżyć w projekcie tzw. ustawy antylichwiarskiej górny limit pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego oraz dodać do niego nadzór KNF nad instytucjami pożyczkowymi. O takich zmianach w przyjętym tydzień temu projekcie Rada Ministrów zdecydowała we wtorek na wniosek ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

25.06.2019

Pieszy z pierwszeństwem przed przejściem? Rząd nie widzi konieczności

Policja

Organizacje społeczne i RPO postulują, by do polskich przepisów wprowadzić nakaz ustępowania pierwszeństwa pieszym już w momencie, gdy chcą przejść przez pasy na jezdni. Ministerstwo Infrastruktury ocenia, że problem jest złożony - dotyczy też zlokalizowania przejść i wiąże się z uwarunkowaniami społecznymi, więc zwiększenie uprzywilejowania pieszego ... nie wydaje się właściwe.

25.06.2019

Żółtych „blach” na drogach coraz więcej

Administracja publiczna

Po polskich drogach jeździ już kilkadziesiąt tysięcy samochodów na żółtych tablicach rejestracyjnych, czyli zabytkowych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiada doprecyzowanie wytycznych dotyczących ich rejestrowania w wojewódzkich ewidencjach zabytków.

22.06.2019

Gdy dziecko "uwięziono" w samochodzie, można zbić szybę

Prawo rodzinne Policja

Co roku, latem, zgłaszane są przypadki dzieci i zwierząt pozostawionych w upale w zamkniętych samochodach, np. na parkingach. Konsekwencje niefrasobliwości rodzica lub opiekuna mogą być tragiczne. Prawnicy radzą, by w takich sytuacjach nie bać się reagować, w tym także - wybijając szybę.

22.06.2019

Nie zawsze bukmacher zapłaci za błędy

Prawo cywilne Rynek i konsument

Choć w branży hazardowej też obowiązują regulacje konsumenckie, to z regulaminów zakładów wzajemnych wynika, że gracz nie skorzysta na żadnym poważniejszym błędzie bukmachera. Powództwa z żądaniem wygranych w zawodach z pomylonymi kursami są najczęściej oddalane. Na niekorzyść graczy działa też ich chytrość oraz duże doświadczenie w obstawianiu.

20.06.2019