ONZ: Polska za wzmacnianiem roli prawa międzynarodowego

Wymiar sprawiedliwości

Wzmacnianie prawa międzynarodowego, promowanie ochrony ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych i wspieranie pokojowego rozwiązywania sporów - to priorytety Polski w związku z członkostwem w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.

02.04.2019

Wlk. Brytania: Twardy brexit coraz bardziej realny

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Propozycja stworzenia unii celnej ze Wspólnotą była w poniedziałek najbliżej zwycięstwa w serii próbnych głosowań w brytyjskiej Izbie Gmin. Jednak żadna z przedstawionych propozycji wyjścia Wlk. Brytanii z UE nie uzyskała większości głosów.

02.04.2019

Unia zabroni podwójnych standardów jakości żywności

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Wprowadzanie do obrotu żywności o podwójnej jakości będzie uważane za "mylące", a przedsiębiorstwa, które naruszą zasady, będą podlegały grzywnom w wysokości do 4 proc. rocznego obrotu. Taką regulację zamierza wprowadzić Unia Europejska.

01.04.2019

NASK pomaga przy zdjęciu bana z Facebookowego konta

Nowe technologie

System dodatkowych odwołań od blokady konta na Facebooku jest skuteczny w około połowie przypadków - wynika z danych NASK, która odpowiada za jego prowadzenie. To precedensowe rozwiązanie, o którego stworzenie zabiegał resort cyfryzacji.

01.04.2019

Wlk. Brytania: Izba Gmin odrzuciła porozumienie z UE

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła w piątek rządowy projekt umowy wyjścia z UE. Oznacza to coraz bardziej realną perspektywę bezumownego brexitu lub kolejnego przedłużenia procesu opuszczenia Wspólnoty, a tym samym udział w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

30.03.2019

Sprawa Fijo niejedyna - więzienie coraz częściej za maltretowanie zwierząt

Prawo karne

1,5 roku więzienia, 10-letni zakaz posiadania zwierząt - to nieprawomocny jeszcze wyrok, który zapadł wobec 30-latka za pobicie ze szczególnym okrucieństwem szczeniaka Fijo. Po zmianach w społeczeństwie, zmienia się podejście sędziów i prokuratorów - mówią prawnicy i obrońcy praw zwierząt. Efekt - wyroki "bez zawiasów" są coraz częstsze.

30.03.2019

Polacy nie chcą zmian czasu i wybierają letni

Prawie 80 proc. Polaków opowiada się za rezygnacją ze zmian czasu, a jeśli już zostanie to zdecydowane, to blisko trzy czwarte jest za czasem letnim przez cały rok. Takie dane przynosi sondaż Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii przeprowadzony w związku z przygotowaniami w UE do decyzji w tej sprawie.

28.03.2019

Do 2021 r. zakaz sprzedaży plastikowych jednorazówek

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Zaostrzenie przepisów dotyczących odpadów z produktów plastikowych zatwierdził w środę, 27 marca, Parlament Europejski. Chodzi o wyroby jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych - talerze, sztućce, słomki czy patyczki do uszu. Nowe wymogi odczują nie tylko firmy wytwarzające plastikowe sztućce i opakowania, ale też napoje, chusteczki nawilżane czy papierosy.

27.03.2019

Parlament Europejski za zniesieniem od 2021 roku zmian czasu 

Administracja publiczna

Obradujący w Strasburgu Parlament Europejski odpowiedział się we wtorek za regulacjami, które mają znieść w państwach UE zmianę czasu, czyli przestawianie zegarków dwa razy w roku. Projekt nowelizacji dyrektywy przewiduje, iż ostatnia zmiana czasu w UE miałaby mieć miejsce w 2021 r.

26.03.2019

UE: Obowiązkowe wyposażenie samochodów ma zwiększyć bezpieczeństwo

Rynek i konsument Policja

Od 2022 roku w pojazdach sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej obowiązkowe będą technologie bezpieczeństwa, niezależnie od wersji wyposażenia. Nowe przepisy, w sprawie których porozumieli się właśnie przedstawiciele państw członkowskich UE, PE oraz KE, mają poprawić bezpieczeństwo na drogach.

26.03.2019

Wypożyczalnie samochodów podadzą pełne ceny usług

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Międzynarodowe wypożyczalnie samochodów zobowiązały się do włączenia wszystkich opłat do łącznej ceny podawanej przy rezerwacji. Na stronie internetowej przedstawiana będzie zasadnicza cena, odpowiadająca cenie końcowej, którą konsumenci będą musieli zapłacić. To efekt nacisków ze strony Komisji Europejskiej i krajowych urzędów zajmujących się ochroną konsumentów.

26.03.2019

Większość Polaków za czasem letnim przez cały rok

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Zdecydowana większość Polaków jest za wprowadzeniem u nas czasu letniego jako stałego przez cały rok - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. To element przygotowań do decyzji w tej sprawie w Unii Europejskiej.

25.03.2019

Księża chcą uzyskać nazwiska umierających chorych

Pacjent

Ksiądz chce mieć dane osoby nieprzytomnej, której udziela ostatniego namaszczenia w szpitalu. Chciałby je odnotować, a lekarze odmawiają informacji. Kościoły i związki wyznaniowe uważają, że trzeba zmienić ustawę w tym zakresie.

23.03.2019

UOKiK na tropie kolejnych piramid finansowych

Domowe finanse Finanse

Systemy funkcjonujące na portalu FutureNet oraz platformie reklamowej FutureAdPro, które oferują zyski za namawianie innych osób do zakupu pakietów uczestnictwa, to mogą być piramidy finansowe - ostrzega Urząd Ochrony konkurencji i konsumentów. 

23.03.2019

UE: Dwa scenariusze opóźnienia brexitu

Administracja publiczna

Dwa scenariusze przedłużenia brexitu uzgodnili w czwartek późnym wieczorem w Brukseli przywódcy 27 państw Unii Europejskiej. W pierwszym, jeśli Izba Gmin zaakceptuje porozumienie rozwodowe w przyszłym tygodniu, przedłużenie nastąpi do 22 maja. Jeśli nie zaakceptuje tego, to Wlk. Brytania opuści Unię 12 kwietnia.

22.03.2019

UE zgadza się na opóźnienie brexitu

To na razie nieoficjalne informacje. Bruksela stawia przy tym warunek: Brytyjski parlament musi przyjąć porozumienie, które odrzucał już dwa razy. Dodatkowo Unia Europejska zgodzi się na przesunięcie brexitu, ale tylko do 22 maja.

21.03.2019

Afrykańczycy i Ukraińcy najbardziej w Polsce dyskryminowani

Prawo karne

Najczęstszym powodem dyskryminacji w Polsce jest pochodzenie etniczne i narodowość - wynika z badania Rzecznika Praw Obywatelskich i Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Zjawisko to widzi prawie połowa Polaków, ale jednocześnie prawie tyle samo osób nie ma świadomości, że zachowanie takie jest zakazane przez prawo.

21.03.2019

Wlk. Brytania chce opóźnienia brexitu do 30 czerwca

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Brytyjska premier Theresa May poinformowała w środę, że zwróciła się do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska o wydłużenie procesu wyjścia z UE do 30 czerwca. Zastrzegła jednak, że w Wlk. Brytanii nie będzie zaplanowanych na 25 maja wyborów do Parlamentu Europejskiego.

20.03.2019

NIK: podróżujący niepełnosprawni wciąż mają pod górkę

Aby wejść do toalety dla niepełnosprawnych, trzeba skoczyć po schodach po klucz do obsługi - na takie absurdy, jak pokazuje raport Najwyższej Izby Kontroli, można natknąć się na nowoczesnych dworcach kolejowych. Wyniki kontroli pokazują, że po modernizacji sytuacja bardzo się poprawiła, ale barier wciąż jest wiele. Zwłaszcza dla niewidomych.

20.03.2019