Przepisy o poruszaniu się na hulajnogach dopiero na wiosnę

Administracja publiczna

Prawo, które ma uregulować zasady ruchu urządzeń transportu osobistego, czyli m.in. hulajnóg elektrycznych, powinny wejść w życie wiosną przyszłego roku - poinformował w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Przedłużenie prac nad nowymi przepisami uzasadnił dużą liczbą uwag zgłoszonych uwag podczas konsultacji projektu.

18.10.2019

ONZ: Polska będzie przez 2 lata członkiem Rady Praw Człowieka

Wymiar sprawiedliwości

Polska została wybrana w czwartek do Rady Praw Człowieka ONZ. Będzie w niej zasiadać przez 2 lata od 1 stycznia 2020 roku. Zgromadzenie Ogólne ONZ wybrało w tajnym głosowaniu także 13 innych nowych członków Rady. - To kolejny międzynarodowy sukces Polski - ocenił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

18.10.2019

UODO: Aplikacje mobilne muszą uwzględniać ochronę danych

Rynek i konsument Prawo AI RODO

Przepisy określające wymagania dla aplikacji mobilnych muszą precyzyjnie wskazywać, jakie dane osobowe będą w niej przetwarzane oraz kto i na jakich zasadach uzyska do nich dostęp - przypomina Urząd Ochrony Danych Osobowych. I dodaje, że aplikacja służąca do rozliczeń w usługach przewozowych i taksówkowych ma pozwolić na kontrolę danych związanych z przejazdami.

17.10.2019

Jest porozumienie w sprawie brexitu

Prawo europejskie

Porozumienie w sprawie brexitu, które zostało osiągnięte w czwartek w Brukseli, daje pewność obywatelom, firmom, a także z punktu widzenia rozliczenia finansowego - poinformował główny unijny negocjator Michel Barnier. Jak dodał, umowa zawiera też zapisy w sprawie okresu przejściowego, który ma trwać do końca 2020 roku.

17.10.2019

Nowa Telefonia ma nie podszywać się pod innych operatorów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Przedstawiciele spółki Nowa Telefonia z Warszawy, która oferuje usługi telekomunikacyjne, mogli wprowadzać klientów w błąd sugerując, że reprezentują ich dotychczasowego operatora, który oferuje im zmianę warunków na korzystniejsze. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zobowiązał firmę do zaprzestania takich praktyk

16.10.2019

Nie będzie w Sejmie nagrań do filmu "Dobra zmiana"

Administracja publiczna

Marszałek Sejmu nie zgodził się na wydanie dokumentaliście Konradowi Szołajskiemu i jego ekipie kart prasowych uprawniających do wstępu na teren parlamentu, a Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że decyzja ta nie podlega zaskarżeniu do sądów administracyjnych.

15.10.2019

Najemca nie płaci czynszu? Właściciel ma skuteczne narzędzia

Prawo cywilne Budownictwo

Problem stary jak świat: najemca, mimo deklaracji, przestaje płacić ustalony czynsz, a wynajmujący nie czuje się dobrze w roli organizacji charytatywnej. Jakie środki prawne przewiduje prawo dla wynajmujących, którzy nie mogą doczekać się zapłaty należności? Zagadnienie to wyjaśniają specjaliści z zakresu prawa cywilnego.

12.10.2019

Wybory 2019. Zmiana kandydata w ostatniej chwili

Wydarzenia

Komitet Obrony Demokracji wniósł o podjęcie rozstrzygnięcia nadzorczego, poprzez uznanie za bezskuteczne zgłoszenia kandydata Komitetu Wyborczego PiS Marka Komorowskiego w okręgu nr 59. Zmiana ta nastąpiła w związku ze skreśleniem nazwiska kandydata na senatora Kornela Morawieckiego wskutek jego śmierci.

11.10.2019

Prawny bilans przed wyborami - rząd nie spełnił wielu obietnic

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Znów mamy festiwal wyborczych obietnic, również tych dotyczących zmian w prawie. Tymczasem wiele z tych zapowiadanych jeszcze przed poprzednimi wyborami lub w trakcie kadencji - nie uchwalono. Nie mamy m.in. nowego kodeksu pracy ani ordynacji podatkowej, brakuje natychmiastowych alimentów, nowych ustaw o biegłych i o zawodzie farmaceuty czy zmian w finansach samorządów.

11.10.2019

UODO radzi, jak chronić swoje dane osobowe

RODO

Dane osobowe, są cennym „towarem” rynkowym wykorzystywanym w celach marketingowych i sprzedażowych. Zdarza się więc, że w przypadku ich utraty, kiedy to danymi posługuje się osoba do tego nieuprawniona, są one użyte są w celach przestępczych, takich jak np. wyłudzanie pożyczek czy kredytów.

10.10.2019

Wicepremier: Po wyborach wróci temat dekoncentracji mediów

Prawo gospodarcze

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przypomniał, że projekt dekoncentracji mediów jest przygotowywany od dawna, a do jego realizacji Prawo i Sprawiedliwość zamierza wrócić po wyborach, jeśli je wygra. Zastrzegł jednak, że zmiany w tym zakresie będą wprowadzane w dialogu z partnerami europejskimi.

09.10.2019

Za kopcącą rurę wydechową można stracić dowód rejestracyjny

Środowisko

W środę odbywa się kolejna w tym roku policyjna akcja "Smog". Na drogi całej Polski wyjedzie około 5 tys. policjantów ruchu drogowego, którzy skupią się na kontroli jakości spalin. Sprawdzą także ogólny stan techniczny pojazdu. Od początku roku przy okazji takich kontroli policjanci zatrzymali prawie 7,8 tys. dowodów rejestracyjnych.

09.10.2019

UOKiK apeluje o podawanie prawdziwych cen usług

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prezentowanie cen z rabatem tak jak cen standardowych to wprowadzanie konsumentów w błąd - stwierdził prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I zaapelował do firm telekomunikacyjnych o to, aby rzetelnie informowały o rzeczywistej cenie usług.

07.10.2019

Jak pozwać bank i ile to kosztuje

Kredyty frankowe

Rzecznicy: praw obywatelskich i finansowych zachęcają frankowiczów, by wchodzili w spór z bankami. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest bowiem dla nich korzystny - sądy mogą albo "odfrankowić" kredyt albo unieważnić umowę. By zacząć spór, nie są od razu potrzebne duże pieniądze. Wystarczy kilka tysięcy złotych.

07.10.2019

Notariusze: Uwaga na umowy "mieszkanie za opiekę"

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Widać wzrost zainteresowania starszych osób sposobem przekazania swojego majątku - twierdzą notariusze. Przyznają, że to ważne zagadnienie w starzejącym się społeczeństwie, ale zalecają ostrożność przy zawieraniu umów przekazania mieszkania przez seniora za opiekę.

06.10.2019

USA: Polska wytypowana do włączenia do ruchu bezwizowego

Prezydent Donald Trump powiedział w piątek, że podpisał zgodę na włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego, na mocy którego w celach turystycznych i biznesowych do Stanów Zjednoczonych można bez wizy wjechać na 90 dni. To początek procedury, którą kontynuować będą Departament Stanu i resort bezpieczeństwa narodowego.  

04.10.2019

Internowani w stanie wojennym zyskają prawo do odszkodowania

Prawo cywilne

Osoby, które poniosły szkodę lub doznały krzywdy w związku z wydaniem wobec nich, niewykonanych orzeczeń sądowych albo niewykonanych decyzji o internowaniu w stanie wojennym będą mogły domagać się odszkodowania. Będą miały też więcej czasu na dochodzenie swoich praw.

04.10.2019

Loty ViP-ów: kolejne ograniczenia jawności

Administracja publiczna

Prezydent podpisał ustawę o lotach najważniejszych osób w państwie. Nie ma w niej jednak obowiązku publikowania w Biuletynie Informacji Publicznej Centralnego Rejestru Lotów oraz bieżącej aktualizacji rejestru. Zdaniem Sieci Obywatelska Watchdog brak takich zapisów ogranicza jawność.

04.10.2019

Sądy częściej orzekną na korzyść frankowiczów

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Za sprawą orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sądy mogą albo "odfrankowić" kredyt, albo unieważnić umowę. Banki przekonują, że to drugie rozwiązanie nie jest dobre dla kredytobiorców, bo będą od nich dochodzić wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Zdaniem prawników oba rozwiązania są dla frankowiczów korzystne finansowo.

04.10.2019