Loty ViP-ów: kolejne ograniczenia jawności

Administracja publiczna

Prezydent podpisał ustawę o lotach najważniejszych osób w państwie. Nie ma w niej jednak obowiązku publikowania w Biuletynie Informacji Publicznej Centralnego Rejestru Lotów oraz bieżącej aktualizacji rejestru. Zdaniem Sieci Obywatelska Watchdog brak takich zapisów ogranicza jawność.

04.10.2019

Sądy częściej orzekną na korzyść frankowiczów

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Za sprawą orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sądy mogą albo "odfrankowić" kredyt, albo unieważnić umowę. Banki przekonują, że to drugie rozwiązanie nie jest dobre dla kredytobiorców, bo będą od nich dochodzić wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Zdaniem prawników oba rozwiązania są dla frankowiczów korzystne finansowo.

04.10.2019

Wlk. Brytania ma nowe propozycje w sprawie brexitu

Prawo gospodarcze

Przedkładam Unii Europejskiej "konstruktywne i rozsądne propozycje" w sprawie brexitu i mam nadzieję, że Bruksela znajdzie miejsce na kompromis w celu zawarcia umowy - stwierdził w środę premier Wlk. Brytanii Boris Johnson. Komisja Europejska obiecała ocenić je obiektywnie, w świetle dobrze znanych kryteriów.

02.10.2019

Aktor, dziennikarz i tłumacz wygrali z państwem spór o smog

Środowisko Administracja publiczna

Warszawski sąd rejonowy uwzględnił w wydanym we wtorek wyroku trzy pozwy - aktora Jerzego Stuhra, dziennikarza Mariusza Szczygła i tłumacza Tomasza Sadlika - którzy pozwali państwo za naruszenie prawa do korzystania z niezanieczyszczonego powietrza i zasądził łącznie 35 tys. zł zadośćuczynień na cele charytatywne.

01.10.2019

"Polski" czosnek z Egiptu - handel wciąż nie oznacza pochodzenia warzyw i owoców

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Handel ma obowiązek oznaczania świeżych warzyw i owoców krajem pochodzenia, a tymczasem okazuje się, że w sklepach można kupić „polski” czosnek z Egiptu, a "polską" cebulę jednocześnie z kilku krajów. Inspekcja Handlowa wykryła takie nieprawidłowości w prawie co trzecim z kontrolowanych sklepów.

01.10.2019

Prawo działa - klienci Neckermanna wracają do kraju

Dzięki zabezpieczeniom klienci Neckermanna wracają planowo do Polski - poinformowała w sobotę Polska Izba Turystyki. I dodała, że firma Neckermann Polska posiadała odpowiednie gwarancje ubezpieczeniowe i odprowadzała składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

29.09.2019

Prezes PiS zapowiada zmiany ustrojowe

Administracja publiczna

W wyborach za dwa tygodnie podejmiemy decyzję o charakterze ustrojowym, decyzję co do tego, jaki ustrój będzie panował w naszym kraju - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. I dał do zrozumienia, że jeśli partia zdobędzie większość konstytucyjną, to dokona zmian w ustawie zasadniczej, a jeśli nie, to będzie zmieniać mechanizmy funkcjonujące w państwie.

28.09.2019

Prostytucja, sutenerstwo, kuplerstwo - seks biznes na granicy prawa

Prawo karne Prokuratura Policja

Na sutenerstwie małżeństwo z Krakowa w ciągu kilku lat zarobiło co najmniej 10 mln złotych. Nie ma miesiąca aby policjanci nie informowali o kolejnej grupie przestępczej, która zarabia na eksploatacji cudzego ciała. Prostytucja nie jest przestępstwem, ale są nimi sutenerstwo, stręczycielstwo i kuplerstwo. To ostatnie może polegać np. na wynajmowaniu pomieszczeń.

28.09.2019

Niższy podatek to wyższe emerytury i renty

Emerytury i renty PIT

Od października zaczyna obowiązywać obniżona stawka podatku PIT dla osób uzyskujących dochód do kwoty 85 528 zł rocznie. Zmianę odczują też emeryci i renciści - ich świadczenie będzie wyższe od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a co za tym idzie - od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie.

27.09.2019

Po bankructwie biura podróży można odzyskać pieniądze, ale są wyjątki

Prawo cywilne

Największe szanse na odzyskanie pieniędzy włożonych w wycieczkę turystyczną, organizowaną przez upadłe biuro podróży mają osoby, które jeszcze na nią nie wyruszyły. Najmniejsze - turyści, którzy wykorzystali w pełni swój urlop, zgodnie z umową. Nie dostaną oni rekompensaty - twierdzą eksperci od turystyki.

26.09.2019

UOKiK i KNF: Uwaga na inwestycje w apart- i condohotele

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Brak rachunków powierniczych zabezpieczających pieniądze konsumentów oraz wątpliwości co do rzetelności obietnic wysokich zysków i ryzyka towarzyszącego przedsięwzięciom, to czynniki związane z inwestowaniem w pokoje w apart- i condohotelach. Ostrzegają przed tym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Komisja Nadzoru Finansowego.

26.09.2019

Po zmianie prawa na autostradzie będzie Lwów i L'viv

Administracja publiczna

Jak poinformowało w środę Ministerstwo Infrastruktury, na podkarpackim odcinku autostrady A4 rozpoczęto montowane tablic z polskimi nazwami zagranicznych miejscowości. Jako pierwsza, po polsku na tablicach informacyjnych pojawiła się nazwa Lwowa. To skutek nowelizacji rozporządzenia o znakach i sygnałach drogowych.

25.09.2019

Senat też przerwie posiedzenie i zbierze się po wyborach

Administracja publiczna

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski potwierdził swą wcześniejszą zapowiedź, że posiedzenie Senatu planowane od środy 25 września do piątku 27, zostanie przerwane w czwartek po południu. Jak poinformował, obrady będą kontynuowane 17 i 18 października tak, by - jak dodał marszałek - Senat mógł odnieść się do ustaw, które przyjmie Sejm w końcówce obrad.

25.09.2019

Prezydent: Społeczność międzynarodowa musi egzekwować prawo

Administracja publiczna

Odpowiedzialni za łamanie prawa międzynarodowego muszą ponieść konsekwencje, a ONZ nie powinna ulegać pokusie "kupowania czasu pokoju" poprzez bierność lub paktowanie z agresorami - mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda na 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

25.09.2019

Trzy czwarte Europejczyków uznaje prawa homo- i biseksualistów - w Polsce trochę mniej

Prawo rodzinne Administracja publiczna

76 proc. Europejczyków uważa, że osoby homoseksualne i biseksualne powinny mieć takie same prawa jak heteroseksualne. W Polsce tak uważa 49 proc. badanych - wynika z badania Eurobarometru, które opublikowała Komisja Europejska. Zarówno w UE jak i w Polsce wzrasta też przyzwolenie dla małżeństw jednopłciowych.

23.09.2019

Społeczny projekt: Powołać niezależny nadzór nad służbami

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja RODO

Trzeba powołać specjalny niezależny organ, który zajmowałby się nadzorem nad działalnością służb specjalnych i mógł rozpatrywać skargi indywidualne na ich działanie - proponuje grupa ekspertów zgromadzonych wokół rzecznika praw obywatelskich. Organ ten miałby m.in. mieć prawo do informacji o byciu przedmiotem zainteresowania ze strony służb

23.09.2019

Korespondencja urząd-obywatel będzie tylko elektroniczna

Administracja publiczna Prawo AI

Już za rok ma nastąpić całkowite zelektronizowanie komunikacji między państwem a obywatelami i firmami. Takie zasady ma wprowadzić ustawa o e-doręczeniach, której projektem ma się zająć we wtorek Rada Ministrów. Rząd jednak zastrzega, że dla osób wykluczonych cyfrowo pisma mają być drukowane i dostarczane tradycyjnie.

23.09.2019

Od października wniosek o 500+ dla niesamodzielnych także online

Pomoc społeczna Domowe finanse

W ZUS szybko przybywa wniosków o 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Jest ich już ponad 100 tys. W październiku wniosek będzie można złożyć także online, bez wychodzenia z domu. Rozpatrywanie wniosków ZUS rozpocznie 1 października.

23.09.2019