Nauka jazdy nie zwalnia z odpowiedzialności za wypadek

To, że ktoś dopiero uczy się jeździć samochodem, wcale nie zwalnia go z odpowiedzialności za wypadek. Również za taki, do którego dojdzie w trakcie zdawania egzaminu. Oczywiście odpowiada również instruktor lub egzaminator, jeżeli mógł zapobiec zdarzeniu.

26.06.2019

Rzecznik do SN: Kredyt spłacony, koszty powinny być obniżone

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

W przypadku spłaty całego kredytu konsumenckiego przed terminem powinno nastąpić obniżenie wszystkich jego możliwych kosztów, w tym prowizji bankowej - uważa rzecznik praw obywatelskich, który takie stanowisko przedstawił Sądowi Najwyższemu, badającemu pytanie prawne jednego z sądów.

26.06.2019

Niższy pułap pozaodsetkowych kosztów kredytu i nadzór KNF w projekcie ustawy antylichwiarskiej

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Rząd postanowił obniżyć w projekcie tzw. ustawy antylichwiarskiej górny limit pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego oraz dodać do niego nadzór KNF nad instytucjami pożyczkowymi. O takich zmianach w przyjętym tydzień temu projekcie Rada Ministrów zdecydowała we wtorek na wniosek ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

25.06.2019

Pieszy z pierwszeństwem przed przejściem? Rząd nie widzi konieczności

Policja

Organizacje społeczne i RPO postulują, by do polskich przepisów wprowadzić nakaz ustępowania pierwszeństwa pieszym już w momencie, gdy chcą przejść przez pasy na jezdni. Ministerstwo Infrastruktury ocenia, że problem jest złożony - dotyczy też zlokalizowania przejść i wiąże się z uwarunkowaniami społecznymi, więc zwiększenie uprzywilejowania pieszego ... nie wydaje się właściwe.

25.06.2019

Żółtych „blach” na drogach coraz więcej

Administracja publiczna

Po polskich drogach jeździ już kilkadziesiąt tysięcy samochodów na żółtych tablicach rejestracyjnych, czyli zabytkowych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiada doprecyzowanie wytycznych dotyczących ich rejestrowania w wojewódzkich ewidencjach zabytków.

22.06.2019

Gdy dziecko "uwięziono" w samochodzie, można zbić szybę

Prawo rodzinne Policja

Co roku, latem, zgłaszane są przypadki dzieci i zwierząt pozostawionych w upale w zamkniętych samochodach, np. na parkingach. Konsekwencje niefrasobliwości rodzica lub opiekuna mogą być tragiczne. Prawnicy radzą, by w takich sytuacjach nie bać się reagować, w tym także - wybijając szybę.

22.06.2019

Nie zawsze bukmacher zapłaci za błędy

Prawo cywilne Rynek i konsument

Choć w branży hazardowej też obowiązują regulacje konsumenckie, to z regulaminów zakładów wzajemnych wynika, że gracz nie skorzysta na żadnym poważniejszym błędzie bukmachera. Powództwa z żądaniem wygranych w zawodach z pomylonymi kursami są najczęściej oddalane. Na niekorzyść graczy działa też ich chytrość oraz duże doświadczenie w obstawianiu.

20.06.2019

Kolejne przepisy mają lepiej chronić przed kradzieżą tożsamości

Prawo karne Policja Nowe technologie RODO

Kradzież tożsamości to przestępstwo karane do 3 lat więzienia. Mimo zmian w kodeksie karnym, Ministerstwo Cyfryzacji podejmuje kolejne starania, aby przepisy były bardziej skuteczne, zwłaszcza te dotyczące osób starszych. Powołano w tym celu grupę roboczą, która opracuje propozycje nowych regulacji.

20.06.2019

RPO sygnalizuje regres rządów prawa w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Narastało w 2018 roku wiele znanych wcześniej zagrożeń związanych z przestrzeganiem wolności oraz ochroną praw człowieka i obywatela, pojawiły się też zjawiska nowe. Przede wszystkim jednak nastąpiło pogłębienie obserwowanych w latach ubiegłych problemów systemowych związanych z kryzysem rządów prawa i przestrzeganiem ładu konstytucyjnego

18.06.2019

Nowa ustawa antylichwiarska ma być "nie do obejścia"

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Oprocentowanie pożyczek nie będzie mogło przekraczać rocznie 10 proc. odsetek i 45 proc. kosztów dodatkowych, limit dodatkowych opłat w przypadku "chwilówek" zostanie ograniczony do 45 proc. kwoty pożyczki w skali roku, a przy pożyczce na okres miesiąca limit ten wyniesie 22 proc. - zakłada projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej.

18.06.2019

UOKiK na tropie zakazanych praktyk na rynku rowerów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa, że mogło dojść do niedozwolonych praktyk handlowych na rynku dystrybutorów rowerów, mi.on. takich popularnych marek jak: Merida, Trek czy Cannondale. Według Urzędu efektem tych działań mogą być zawyżone ceny tego sprzętu.

18.06.2019

Rzecznik praw dziecka krytykuje RPO za poparcie dla deklaracji LGBT+

Prawo rodzinne Szkoła i uczeń

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, który ślubował obronę konstytucyjnych praw wszystkich obywateli, nie tylko nie chce ich bronić, ale żąda zmian w polskim prawie, które będą pogwałceniem konstytucji - stwierdził w środę rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Odniósł się w ten sposób do stanowiska RPO ws. standardów WHO dotyczących edukacji seksualnej.

12.06.2019

Prezes PiS: Nie będzie podatku katastralnego w Polsce

Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Domowe finanse

PiS gwarantuje, że w Polsce nie będzie podatku katastralnego, bo wprowadzenie go doprowadziłoby do wywłaszczenia ogromnej części Polaków z wszelkiego rodzaju własności odnoszących się do nieruchomości - powiedział w poniedzialek prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

10.06.2019

UOKiK: Kary dla firm, bo aplikator pola magnetycznego nie leczy

Rynek i konsument Opieka zdrowotna

Dwie firmy, które na pokazach handlowych sprzedawały Aplikator Pola Magnetycznego zostały ukarane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd uznał, że konsumenci zostali wprowadzeni w błąd m.in. co do właściwości urządzenia. Firmy zapłacą po ok. 40 tys. kary.

10.06.2019

Trwa walka o frankowiczów w sieci

Prawnicy Rynek i konsument Kredyty frankowe

Pozwij za franki, pozwij bank, odfrankuj kredyt – coraz więcej takich reklam widać w internecie, ale także na billboardach. Pojawił się też ranking kancelarii frankowych. Prawnicy ostrzegają kredytobiorców, by uważali na podpisywane umowy. Może się bowiem okazać, że po wygranej sprawie, zapłacą tyle, że... będą musieli zaciągnąć kolejny kredyt.

10.06.2019

Będzie definicja hulajnogi i zasady jazdy na niej

Prawo karne Administracja publiczna

Urządzenie konstrukcyjnie przeznaczone do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym urządzeniu, o szerokości nieprzekraczającej w ruchu 0,9 m, długości nieprzekraczającej 1,25 m, masie własnej nieprzekraczającej 20 kg, wyposażone w napęd elektryczny, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h

07.06.2019

Przepisy nie chronią pracujących dzieci

Prawo pracy

Udział w reklamie, filmie, roznoszenie ulotek, prace sezonowe czy prace w rolnictwie - coraz więcej dzieci pracuje, także po to, by pomóc rodzicom. Brakuje jednak regulacji, które określałyby jakie prace mogą wykonywać najmłodsi, zasady łączenia ich z obowiązkami szkolnymi, normy czasu pracy czy minimalny wiek dziecięcych pracowników.

05.06.2019

SN orzeknie, czy kierowca z Monciaka może leczyć się na wolności

Prawo karne

Jutro, tj w środę 5 czerwca Sąd Najwyższy rozpatrzy kasację Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego na niekorzyść Michała L., który w lipcu 2014 rok u w Sopocie staranował swoim samochodem ponad 20 osób. Sąd Okręgowy w Gdańsku stwierdził, że może leczyć się na wolności.

04.06.2019

Rzecznik TSUE: Facebook ma wyszukiwać i kasować zniesławiające komentarze

Prawo cywilne Nowe technologie

Facebook może być zobowiązany do poszukiwania i identyfikowania wszystkich komentarzy zniesławiających oraz identycznych z takimi komentarzami, których bezprawność stwierdzono, a także komentarzy równoznacznych, o ile te ostatnie pochodzą od tego samego użytkownika - stwierdził w swojej opinii Maciej Szpunar

04.06.2019