Taką informację prezydent przekazał w Waszyngtonie podczas rozmowy z dziennikarzami, ale w jej trakcie doprecyzował - "wkrótce podpiszę (...) będziemy podpisywać pełen program bezwizowy".

Tego samego dnia Biały Dom wydał w komunikat, w którym podkreślił, że wdrożenie ruchu bezwizowego między Polską a USA, to "ważny krok na drodze do dalszego rozwoju wzajemnych relacji w obszarze gospodarki, bezpieczeństwa, kultury i stosunków międzyludzkich". - Dziś Prezydent Donald J. Trump zapowiada, że Departament Stanu formalnie nominował Polskę do wejścia do Programu Visa Waiver (bezwizowego) - napisano w komunikacie. 

W oświadczeniu tym wyjaśniono też, że teraz, "gdy Polska została wytypowana, resort bezpieczeństwa narodowego podejmie konieczne kroki tak szybko jak to możliwe, by ocenić wejście Polski do programu". - Jeśli Polska będzie określona jako kraj (należący do) Programu Visa Waiver, jej obywatele będą mogli podróżować bez wizy do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i biznesowych - czytamy w oświadczeniu.

Jak poinformował przedstawiciel ambasady RP w Waszyngtonie, decyzja prezydenta Donalda Trumpa dotycząca zniesienia wiz dla Polaków nie wymaga już zatwierdzenia przez Kongres. Jest to obecnie kwestia sfinalizowania ustaleń administracji USA.

Czytaj: ​Zniesienie wiz już wkrótce? Zapowiada prezydent USA>>


Program bezwizowy (Visa Waiver Program, VWP) wszedł w życie w 1986 r. w celu wspomagania rozwoju turystyki i zacieśniania więzów USA z sojusznikami. W jego ramach corocznie wjeżdża do USA ok. 20 mln osób. Polska nie była dotąd objęta tym programem ze względu na zbyt wysoki odsetek osób, którym odmówiono wizy amerykańskiej.
Programem VWP objętych jest 38 państw, w tym 23 kraje Unii Europejskiej. Wśród nich są kraje z naszego regionu, np. Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa i Estonia. Jedynie Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Cypr nadal nie spełniają warunków programu.