Pełnomocnik wnioskuje o rozprawę online? Sędzia nie może odmówić

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Pandemia w odwrocie, ale nadal obowiązują przepisy, zgodnie z którymi rozprawy w sprawach cywilnych powinny być przede wszystkim prowadzone w trybie online, a stacjonarnie dopiero gdy rozpoznanie ich na rozprawie lub posiedzeniu jawnym jest konieczne i nie wywoła nadmiernego zagrożenia dla zdrowia uczestników. Tyle że teraz głównie to pełnomocnicy wnioskują o rozprawy zdalne, bo sądy przeszły już na tryb przedcovidowy.

21.11.2022

Syndyk zarządza milionami złotych, trzeba więc wzmocnić nad nim nadzór

Wymiar sprawiedliwości Restrukturyzacja

Prawo o niewypłacalności z pewnością wymaga niezbędnej korekty w zakresie poprawienia jego transparentności i wzmocnienia elementów antykorupcyjnych. Niewątpliwie docelowo Krajowy Rejestr Zadłużonych będzie spełniał wzmacniał transparentność postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Niemniej wydaje się że potrzebna jest znacznie głębsza reforma - pisze prof. Rafał Adamus.

21.11.2022

SN: Jeśli sąd uzna przepis za niekonstytucyjny, może go pominąć

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy

Sąd rozpoznający sprawę, pozbawiony możliwości skierowania do Trybunału Konstytucyjnego pytania prawnego o zbadanie zgodności z Konstytucją RP przepisu ustawy ze względu na to, że ustawa o organizacji i trybie postępowania przed TK zakazuje rozpoznawania przepisów już nieobowiązujących, może pominąć przepis ustawy, jeśli uzna go za niezgodny z Konstytucją RP.

21.11.2022

Po zabójstwie komornik w Łukowie w poniedziałek zamknięte kancelarie

Wymiar sprawiedliwości

Komornicy w całej Polsce zaprotestują w poniedziałek przeciwko wszelkim przejawom agresji wobec komorników sądowych, asesorów, aplikantów i pracowników kancelarii komorniczych. Ich kancelarie będą zamknięte. Akcja wiąże się bezpośrednio z atakiem dłużnika na Ewę Kochańską, komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w Łukowie. Została ona ugodzona nożem i zmarła w wyniku doznanych obrażeń.

21.11.2022

Krajowy rejestr ma uporządkować rynek mediacji - trwa debata nad jego formułą

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowy Rejestr Mediatorów ma być sposobem na uporządkowanie rynku mediacji, bo listy stałych mediatorów prowadzone przez prezesów sądów okręgowych zastąpi jedna, ogólnopolska i w dodatku elektroniczna. Mediatorzy podkreślają jednak, że to dobry moment na uregulowanie i innych kwestii związanych z ich kształceniem - choćby na zastanowienie się nad tym, kto i na jakiej podstawie może to robić.

21.11.2022

Po zabójstwie w Łukowie samorząd żąda zapewnienia komornikom bezpieczeństwa

Wymiar sprawiedliwości

Samorząd komorniczy zwróci się do Ministra Sprawiedliwości z żądaniem stanowczej reakcji i podjęcia natychmiastowych działań, w celu zapewnienia komornikom bezpieczeństwa podczas wykonywania czynności, które prowadzą w celu realizacji orzeczeń niezawisłych sądów. Ma to związek z atakiem na Ewę Kochańską, komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w Łukowie. Nożem ugodził ją jeden z dłużników, w wyniku obrażeń zmarła.

19.11.2022

Komornik z Łukowa nie żyje - będzie zarzut zabójstwa dla nożownika

Wymiar sprawiedliwości

Zmarła 44-letnia komornik, która w piątek - 18 listopada - została zaatakowana przez nożownika w kancelarii komorniczej w Łukowie. 42-letni mężczyzna zaatakował też pracownika kancelarii, a wcześniej miał znieważyć innego, w innej kancelarii. Napastnik został postrzelony przez policję, trafił do szpitala. Śledztwo jest prowadzone w kierunku zarzutu zabójstwa.

19.11.2022

Orzeczenie w sprawie WIBOR - złotówkowicze ruszą do sądów?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Wiadomość o precedensowym orzeczeniu wydanym przez Sąd Okręgowy w Katowicach w sprawie kredytowej zelektryzowała opinię publiczną. Obniżenie rat kredytów o tzw. WIBOR wygenerowało spadek raty kredytowej o… kilka tysięcy złotych. Taka sytuacja byłaby ratunkiem dla setek tysięcy kredytobiorców, którzy w obliczu rosnących stóp procentowych muszą mierzyć się z galopującym wzrostem rat.

18.11.2022

SN: Sędzia Chmielewski wraca do orzekania, a rzecznik nadal bada jego winę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej postanowił wstrzymać wobec sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie Krzysztofa Chmielewskiego wykonanie uchwały z 5 stycznia 2022 r. o zawieszeniu w czynnościach służbowych oraz obniżeniu wysokości jego wynagrodzenia na czas trwania zawieszenia. Sędzia Chmielewski zapowiedział, że stawi się do pracy w sądzie.

18.11.2022

Niezależny, wolny notariat gwarantem stabilności państwa - obchody 30-lecia

Wymiar sprawiedliwości

17 listopada w Warszawie odbyła się uroczysta konferencja związana z 30. rocznicą uchwalenia ustawy - Prawo o notariacie. Świętowano w cieniu projektu noweli tejże ustawy, nad którym trwają prace w Sejmie. Lech Borzemski, prezes Krajowej Rady Notarialnej, podkreślał, że notariat jest swoistym pomostem między państwem a obywatelem, a przedstawiciele Senatu zapewniali, że obecna nowela nie wyjdzie z niego z pozytywną rekomendacją.

18.11.2022

Frankowicze idą po przewlekłość postępowania, której sądy nie widzą

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sprawy frankowe trwają często bardzo długo, ale coraz więcej tzw. frankowiczów korzysta z dobrodziejstwa ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki - pisze dr Kacper Rożek, adwokat w SKIBA | ROŻEK adwokaci.

18.11.2022

Notarialny nakaz zapłaty ma odciążyć sądy, ale wadliwe przepisy raczej nie zadziałają

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Notariusz miałby możliwość wydawania nakazów zapłaty w sprawach obejmujących roszczenia do 75 tys. zł i nie budzących wątpliwości. Te już mają jednak prawnicy, podkreślając, że choć rozwiązanie na pierwszy rzut oka wydaje się krokiem w dobrym kierunku, wcale takim nie jest. Problemem są kwestie konstytucyjne i sama konstrukcja przepisów. A gwoździem do trumny fakt, że nakaz nie zadziała, jeśli dłużnik go nie odbierze.

17.11.2022

Ustawa uchwalona - pijany właściciel straci auto, inny zapłaci jego równowartość

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Konfiskatę pojazdu lub zapłatę jego równowartości w przypadku kierowania w stanie nietrzeźwości przewiduje nowelizacja prawa karnego, którą 16 listopada ostatecznie uchwalił Sejm. Niektórzy prawnicy podnoszą, że to rozwiązanie jest niekonstytucyjne, a kuratorzy wątpią, czy uda się ściągnąć kilkadziesiąt tysięcy złotych od skazanego, skoro dziś trudno wyegzekwować o wiele mniejszą nawiązkę.

17.11.2022

SN: Sędzia Widło chce wyłączenia z uwagi na wyrok ETPC, sędzia Zaradkiewicz wskazuje wyrok TK

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ignorowanie w praktyce orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego stanowi wyraz doktryny tzw. konstytucjonalizmu abuzywnego, co nie może być aprobowane w państwie prawa opartym na fundamentach konstytucyjnych. Stanowi to ponadto naruszenie art. 7 i art. 190 ust. 1 Konstytucji RP - orzekł sędzia Kamil Zaradkiewicz odmawiając wyłączenia ze sprawy sędziego, który powołał się na wyrok ETPC.

17.11.2022

Drakońskie prawo uchwalone, czyli urabianie Ziobry dla odblokowania KPO

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Po paru miesiącach trzymania w zamrażarce Sejm odrzucił właśnie weto Senatu do nowelizacji zaostrzającej przepisy karne. Wygląda to na ukłon w stronę Solidarnej Polski, by zgodziła się na zmiany w sądownictwie, które odblokują unijne fundusze dla Polski. Być może w ramach tego układu wkrótce uchwalona zostanie też ustawa spłaszczająca strukturę sądów.

17.11.2022

Senat chce poprawek w noweli ustawy o kuratorach sądowych

Wymiar sprawiedliwości

Senat zaproponował w środę 16 listopada zmiany w ustawie o kuratorach sądowych, która zakłada m.in. wzmocnienie ochrony prawnej kuratorów, przyznanie dodatków specjalnych i zmiany w kwestiach dyscyplinarnych. Szereg senackich poprawek realizuje postulaty środowiska kuratorów. M.in. dotyczące warunków pracy, ale też wpływu samorządów kuratorskich na wybór rzecznika dyscyplinarnego.

17.11.2022

Odstraszać, nie wychowywać? Sejm odrzucił weto Senatu do zaostrzania kar

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kara 25 lat więzienia zastąpiona 30 latami, możliwość zakazu warunkowego zwolnienia przy orzekaniu dożywocia, zaostrzenie kar dla pijanych lub odurzonych kierowców, ale też m.in. za gwałty. Co więcej, już 14-latek za niektóre rodzaje zabójstwa ma odpowiadać jak dorosły - takie m.in. zmiany znalazły się w obszernej nowelizacji kodeksu karnego. W środę Sejm odrzucił weto Senatu do tej ustawy.

17.11.2022

Prezydencki test bezstronności do likwidacji - postulują sędziowie

Wymiar sprawiedliwości

Mimo że do Sądu Najwyższego wpłynęły 124 wnioski o przeprowadzenie wobec sędziego testu bezstronności na podstawie prezydenckiej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, merytorycznie rozpoznano tylko jeden. Powód - biorąc pod uwagę warunki wynikające z ustawy - jest on praktycznie nie do przeprowadzenia. Dodatkowo nad sędziami, jak miecz Damoklesa, wisi przepis, zgodnie z którym nie mogą ustalać, czy powołanie innego sędziego jest zgodne z prawem.

17.11.2022

Nowa izba Sądu Najwyższego pozbawia sędziego uposażenia i stanu spoczynku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia, która skazywała przestępców i oszustów, sama dopuściła się czynu na granicy oszustwa. I to na szkodę pracownika sądu oraz wizerunku wymiaru sprawiedliwości. Dlatego Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego zastosowała najsurowsza karę dla sędziego w stanie spoczynku i pozbawiła Małgorzatę S. tego stanu wraz z uposażeniem.

17.11.2022

SN: 100 tys. zł od Sądu Najwyższego za bezprawny wyrok z lat 80.

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Skoro Sąd Najwyższy w latach 80. utrzymał w mocy wyrok skazujący opozycjonistę na karę pozbawienia wolności, co było orzeczeniem represyjnym, to powinien też wypłacić zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Siedmioro sędziów Izby Karnej SN uznało, że takie rozwiązanie jest zasadne i utrzymało orzeczenie o przyznaniu niesłusznie skazanemu 100 tys. zł. Kasacja pełnomocnika I Prezesa SN została oddalona.

17.11.2022