Wysłuchanie dziecka według specjalnych zasad, także w sądzie rodzinnym

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Zmiany w k.p.c.

Kompleksowe uregulowanie instytucji wysłuchania małoletniego w sprawach rodzinnych i stworzenie regulacji pozwalających z jednej strony poznać zdanie dziecka, a z drugiej przyczynić się do zminimalizowania stresu związanego z wizytą w sądzie - to jeden z celów projektu zmian w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Zakłada on m.in. przeprowadzanie procedury tylko raz, w specjalnym pomieszczeniu i bez osób postronnych.

25.05.2023

Komornik jak sąd? Od lipca sprawdzi dopuszczalność drogi sądowej

Wymiar sprawiedliwości

Od 1 lipca komornik, jako organ egzekucyjny, będzie mógł odmówić wszczęcia egzekucji, m.in. jeżeli droga sądowa jest niedopuszczalna, albo sam wniosek o wszczęcie egzekucji z innych przyczyn jest niedopuszczalny. Przepis już budzi wątpliwości, bo, jak podkreślają prawnicy, nad dopuszczalnością drogi sądowej nawet Sąd Najwyższy "łamał sobie głowę".

24.05.2023

SN: Prokurator z Lex Super Omnia uniewinniona, bo nie przekroczyła granic wolności słowa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Stowarzyszenie Lex Super Omnia wydało komunikat, w którym sprzeciwiło się wpływaniu przez prokuraturę na tok postępowania karnego i za to członkowie zarządu odpowiadają dyscyplinarnie. – Nie można zgodzić się, że to stanowisko przekraczało granice wolności słowa. Prokuratorzy ze Stowarzyszenia stanęli w obronie sędziego i praworządności – uznał Sąd Najwyższy.

24.05.2023

TK: Niech MSZ włączy się w rozstrzygnięcie pytania o immunitet państw

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny nie wydał we wtorek wyroku w sprawie immunitetu obcych państw przed sądami krajowymi. Zdecydował o wezwaniu Ministra Spraw Zagranicznych do udziału w tym postępowaniu. W związku z tym wtorkowa rozprawa przed TK dotycząca tej kwestii po ponad dwóch godzinach została odroczona.

23.05.2023

Nowelizacje "pod wpływem emocji" i niedbała legislacja psują procedurę karną

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Procedura karna na przestrzeni ostatnich ośmiu lat reformowana była pięciokrotnie, wprowadzano również zmiany "przy okazji" innych regulacji - pod wpływem bulwersujących opinię publiczną zdarzeń lub "na życzenie" konkretnych grup. Efekt? W nowelizacjach gubią się nawet sami sędziowie, a wprowadzone przepisy, zamiast wzmacniać, osłabiają ochronę procesową stron, szczególnie oskarżonego.

23.05.2023

Czynnik ludzki zawodzi w ochronie dzieci przed przemocą - będą zmiany

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Dziecko i jego dobro powinno być w zainteresowaniu całego społeczeństwa, w tym także instytucji publicznych i wymiaru sprawiedliwości. To, co szwankuje to czynnik ludzki, brak jednolitych procedur, szkoleń i luki w komunikacji. Zmiany zakłada projekt procedowany właśnie w Sejmie, który był jednym z tematów konferencji Ochrona, Wsparcie, Pomoc - w trosce o najmłodszych.

23.05.2023

WSA: Praca na stanowisku asesora wliczona do dodatku wyrównawczego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Skarżący sędzia powinien mieć doliczony do dodatku okres sprawowania stanowiska asesora do okresu zajmowania przez niego stanowiska sędziego, łącznie dziewięć lat i dziewięć miesięcy. Organy obu instancji dokonały zatem błędnej interpretacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, stąd ich decyzje Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił.

23.05.2023

Raport LEX: Polscy pełnomocnicy wygrywają większość spraw podatkowych przed TSUE

Wymiar sprawiedliwości VAT Akcyza Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Prawo europejskie

W latach 2004 – 2022 Trybunał Sprawiedliwości UE wydał 72 orzeczenia w polskich sprawach podatkowych, z czego 52 były korzystne. Oznacza to ponad dwie trzecie spraw wygranych przez podatników – wynika z raportu „Polskie Sprawy Podatkowe przed TSUE: rozstrzygnięcia, pełnomocnicy i kancelarie”, przygotowanego przez Redakcję Publikacji Elektronicznych LEX.

23.05.2023

Zmiany w przepisach, polityzacja prawa i nowe technologie - sądy mierzą się z kolejnymi wyzwaniami

Wymiar sprawiedliwości

Postpandemiczna rzeczywistość zdaje się nie rozpieszczać wymiaru sprawiedliwości. Nadal obowiązują covidowe przepisy, a w życie wchodzą, czekają na wejście lub są w trakcie procedowania, kolejne nowelizacje przepisów cywilnych i karnych. Zmian jest tak dużo, że nawet prawnicy się w nich gubią. Do tego dochodzą wyzwania związane z nowymi technologiami, które mogą przyspieszyć postępowania, ale mogą też ograniczać prawa stron.

22.05.2023

SN: Prawa bliskich osób ciężko poszkodowanych w wypadkach muszą być zabezpieczone

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów nie podejmie w poniedziałek uchwały w sprawie zadośćuczynienia za zerwanie więzi rodzinnej. Sprawa została zdjęcia z wokandy. Wniosek w tej sprawie złożył trzy lata temu Rzecznik Finansowy. Chodzi o zrekompensowanie szkód moralnych poniesionych przez bliskich osób, które przeżyły wypadek, ale zostały ciężko poszkodowane.

22.05.2023

Sąd jak sklep, wyrok jak towar - czy wolno tak myśleć o sprawiedliwości?

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Sąd to punkt świadczący usługi. Ich koszt nie powinien być zbyt wysoki, bo nikomu nie będą się one opłacać. Popularne w USA ekonomiczne podejście do prawa, stosuje się również w Polsce. Zdaniem jednych prawników zbyt rzadko, zdaniem drugich - sąd nie sprzedaje jogurtu, tylko sprawiedliwość, a pieniądze nie są najważniejsze.

22.05.2023

KRS skarży do TK uchwałę Sądu Najwyższego o jednoosobowych składach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa poinformowała w sobotę, że zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego uchwałę Sądu najwyższego, w której siedmioosobowy skład uznał za wadliwe wprowadzone podczas pandemii rozpatrywanie spraw w drugiej instancji w składach jednoosobowych. KRS zawnioskuje także do TK o zawieszenie tej uchwały do wyroku Trybunału.

20.05.2023

KRS przyłącza się do wniosku prezydenta w sprawie noweli ustawy o SN

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Krajowa Rada Sądownictwa w pełni popiera wniosek prezydenta, który ma wątpliwości konstytucyjne w zakresie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Przyjęła właśnie uchwałę w tej sprawie. Sam wnioskiem Trybunał Konstytucyjny zajmie się 31 maja. Tego samego dnia wyznaczona jest też rozprawa w sprawie sporu kompetencyjnego między prezydentem a SN.

19.05.2023

Premier zapewnia o dobrej sytuacji budżetu - referendarze przypominają o swoich wynagrodzeniach

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Zarząd Stowarzyszenia Referendarzy Sądowych LEX IUSTA zaapelował do premiera o powrót do ustalania ich wynagrodzeń zgodnie z Prawem o ustroju sądów powszechnych, a nie ustawą okołobudżetową. Powołuje się przy tym na jego wypowiedzi o bardzo dobrej sytuacji budżetu oraz informacje o rozmowach ze związkami zawodowymi dotyczących podwyżek dla pracowników sfery budżetowej.

19.05.2023

Biegły w sporach frankowych raczej się nie przyda, może tylko wydłużyć proces

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sprawy frankowe nadal budzą wiele emocji. Orzecznictwo sądów w większości jest prokonsumenckie, ale droga do unieważnienia umowy jest długa i bywa wyboista. Dodatkowym elementem mogą być wnioski o powołanie biegłego, chociaż sami sędziowie podkreślają, że na obecnym etapie takie dowody nie mają większego znaczenia, co najwyżej mogą służyć wydłużaniu postępowania.

19.05.2023

SN: Sędzia odpowie za najechanie na motorowerzystę, ale może nadal orzekać

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wniosek prokuratora o uchylenie immunitetu sędziemu był zasadny, gdyż zachodziła przesłanka uprawdopodobnienia popełnienia przestępstwa, lecz sędzia nie jest zawieszony w czynnościach i nadal pobiera pełne uposażenie - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. I podkreślił, że czyn był popełniony nieumyślnie i na trzeźwo.

19.05.2023

W sprawie gospodarczej kluczowi wyspecjalizowany sędzia i biegły

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Wiedza sędziego jest często kluczem do prawidłowego rozstrzygnięcia sprawy gospodarczej. Istotna jest też rola biegłego, który może i powinien mu w tym pomóc, ale pod warunkiem, że również zna się na danym obszarze. W polskim systemie prawnym brakuje jednak podkreślania znaczenia sędziowskich specjalistycznych kompetencji, problem i to dużym jest również weryfikacja umiejętności samych biegłych.

18.05.2023

Problemy prawne? Nie szukaj ucieczki, szukajradcy.pl - radcy promują swój zawód

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Izba Radców Prawnych rozpoczęła tegoroczną odsłonę kampanii promocji zawodu pod hasłem „Problemy prawne? Nie szukaj ucieczki, szukajradcy.pl”. Spoty promocyjne zachęcające do korzystania z usług radcy prawnego od 8 maja 2023 r. można było zobaczyć w internecie, a od 15 maja br. emitowane są w telewizji, radiu i pociągach dalekobieżnych.

18.05.2023

Radwan-Röhrenschef: Jednoosobowe składy w sądach to dominacja technicznych reguł nad wartościami

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Trzy lata perturbacji związanych z jednoosobowym składami są wynikiem złego ustawodawstwa, opartego o wadliwą filozofię wymiaru sprawiedliwości, w którym sprawność organizacyjna ma dominować nad jakością i wartościami, jakim ma odpowiadać wymiar sprawiedliwości. Sąd Najwyższy stanął w tej sprawie na wysokości zadania - pisze adwokat dr Marcin Radwan-Röhrenschef.

18.05.2023

Areszt nie ostatecznością, a często środkiem pierwszego wyboru

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Tymczasowe aresztowanie jest nadużywane - stosuje się je także w sprawach błahych, często z powodów populistycznych. Traktowane jest również jako narzędzie do uzyskania zeznań lub jako represja. W dodatku bywa, że przedłuża się je w nieskończoność – czasem ratunkiem jest dopiero uniewinnienie. Zjawisko przeanalizowali adwokaci, którzy postulują zmiany w przepisach.

18.05.2023