Do maja sądy ustanowiły opiekunów tymczasowych dla 17,5 tys. ukraińskich dzieci

Wymiar sprawiedliwości

Polskie sądy ustanowiły już opiekunów tymczasowych dla ponad 17, 5 tysiąca ukraińskich dzieci. Od momentu wejścia w życie przepisów do początku maja rozpatrzyły 15 654 takie sprawy. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia równocześnie, że w tym zakresie problemów nie ma, podobnie jak sygnałów o potrzebie wzmocnienia kadrowego - orzeczniczego i urzędniczego.

13.05.2022

Sejm wybrał 15 sędziów na członków KRS, ale bez Piebiaka i Dudzicza

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sejm wybrał w czwartek 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Osiem kandydatur wskazało Prezydium Sejmu, zaś siedem - klub PiS. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur. Klub PiS wycofał wcześniejsze swoje rekomendacje dla byłego wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka oraz obecnego członka Rady Jarosława Dudzicza.

12.05.2022

Prokuratura Krajowa też nie chce zniesienia zasady równości płac sędziów i prokuratorów

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Ministerstwo Sprawiedliwości podczas reformy spłaszczającej strukturę sądów chciało odejść od zasady zrównania wynagrodzenia zasadniczego prokuratorów i sędziów. W sprawie larum podnieśli już prokuratorzy, a Prokurator Krajowy informuje, że zaproponował poprawki utrzymujące równy status zawodowy sędziów i prokuratorów.

12.05.2022

Radca prawny szybciej dotrze do klienta - szykują się zmiany dotyczące reklamy

Prawnicy Rynek i konsument

Samorząd radców prawnych, podobnie jak adwokacki, intensywnie pracuje nad zmianami w swoich zasadach etyki. Jest szansa, że zostaną przyjęte już na początku lipca br. - podczas Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu. Mają dotyczyć także informowania o działalności, rozważane jest wprowadzenie definicji reklamy i uregulowanie kwestii związanych z promowaniem się w sieci.

12.05.2022

Majątki sędziów jawne, a w TK bez możliwości utajnienia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Do niedawna oświadczenia majątkowe wszystkich sędziów Trybunału Konstytucyjnego były tajne. Ale ustawa uchwalona w 2016 roku postawiła na całkowitą jawność życia publicznego i wynagrodzenia oraz inne składniki majątku sędziów TK stały się dostępne dla wszystkich. Utajnianie ich jest bezprawne, w przeciwieństwie do majątków sędziów sądów powszechnych i Sądu Najwyższego.

12.05.2022

Nie tylko prokurator, asesor prokuratury też z niższą pensją niż asesor sądowy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie opadły jeszcze emocje związane z propozycją odejścia od zasady równości wynagrodzeń prokuratorów i sędziów, a pojawiają się kolejne wątpliwości związane ze zmianami w wygrodzeniach, które zaproponowano w przepisach dotyczących spłaszczenie struktury sądów. Tym razem chodzi o asesorów prokuratury, mieliby mieć o 20 proc. niższe wynagrodzenie niż asesor sądowy.

11.05.2022

Prawnik w sieci musi pamiętać o klientach - potrzebne standardy bezpieczeństwa

Wymiar sprawiedliwości Prawo AI RODO

Samorządy prawnicze w rozwoju nowych technologii widzą szansę na walkę z konkurencją. Chcą dostarczyć swoim członkom narzędzi pomocnych w poruszaniu się w cyberprzestrzeni. Jednak eksperci podkreślają, że podstawą powinny być jednolite standardy, czyli swoista instrukcja jak najlepiej chronić "w sieci" tajemnicę zawodową. Bo co dobre dla jednej kancelarii, niekoniecznie sprawdzi się w innej.

11.05.2022

Kasztany prawie kwitną, ruszają egzaminy zawodowe prawników

Prawnicy

W całej Polsce, we wtorek rozpoczyna się maraton egzaminów zawodowych dla prawników, którzy chcą uzyskać tytuł adwokata lub radcy prawnego. W tym roku ma podejść do nich ok. 3800 osób, już bez maseczek i większości covidowych ograniczeń. A po czeka ich trudne wejście na prawniczy rynek. Stąd też coraz więcej głosów, że zmienić się powinny nie tylko prawnicze szkolenia, ale i forma egzaminu np. poprzez dodanie części ustnej.

10.05.2022

Izba Dyscyplinarna może raz jeszcze obniżyć sędziemu uposażenie za bezczynność

Prawo karne Prawnicy

We wtorek, 10 maja br., w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego miała się odbyć rozprawa, w której obwinionym jest sędzia Roman P. ze Śremu. Sprawa została jednak zdjęta z wokandy. Zarzut stawiany przez rzecznika dyscyplinarnego dotyczy bezczynności w prowadzonych sprawach. Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Łodzi wymierzył karę obniżenia wynagrodzenia o pięć procent w okresie pół roku.

10.05.2022

Sprostowanie - antyaborcyjne furgonetki nie należały do Ordo Iuris

Wymiar sprawiedliwości

W związku z publikacją 9 kwietnia br. artykułu pt. SN: Obwiniony adwokat nie może bronić innych w sprawie furgonetki antyaborcyjnej, Fundacja Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris przekazała wniosek o sprostowanie co do własności furgonetki, która była przedmiotem protestu, którego uczestnicy stanęli potem przed sądem.

09.05.2022

Sądy rejonowe mają wkrótce zniknąć, a MS poprawia ich właściwości

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Projekty dotyczące spłaszczenia struktury sądów trafiły do opiniowania tuż przed Wielkanocą i spowodowały spore emocje wśród prawników. Wynika z nich m.in., że zmiany obowiązywać będą już od 1 stycznia 2023 r. Tymczasem ministerstwo po raz kolejny zmienia właściwości miejscowe sądów rejonowych - tym razem w Lublinie. A sędziowie pytają, po co zmieniać coś co i tak ma zostać wkrótce przekształcone.

09.05.2022

Referendarz będzie mógł zdać egzamin sędziowski, problem z ubieganiem się o urząd

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

MS spłaszczając strukturę sądów chce wrócić do rozwiązań sprzed lat, o które apelowali referendarze i asystenci sędziego, czyli pozwolić na zdawanie przez nich egzaminu sędziowskiego. Po takim egzaminie mogliby być mianowani na stanowisko asesora. Jest jednak problem z tymi, którzy ukończyli aplikację sądową i obecnie po egzaminie mogą ubiegać się o urząd sędziego. W ich ocenie te przepisy powinny pozostać.

09.05.2022

Pandemia bez wpływu na liczbę rozwodów, ale sytuacja ekonomiczna ma znaczenie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W ocenie prawników kryzys ekonomiczny nie zachęca Polaków do rozwodów. Mimo spodziewanego wzrostu po zawirowaniach pandemicznych, dane z ponad 40 sądów pokazują, że liczby pozwów od lat utrzymują się mniej więcej na tym samym poziomie. Prym w tym zakresie wiodą sądy w Warszawie i Poznaniu, gdzie w pierwszym kwartale tego roku odnotowano odpowiednio - blisko 2 tys. i 1,3 tys. pozwów, najmniej było w Łomży - 149.

07.05.2022

Nowy mąż, nowe nazwisko, a dziecko z nazwiskiem po ojcu

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Coś się kończy, coś się zaczyna, nowy związek, nowe małżeństwo mogą zachęcać do zmiany nazwiska. A skoro zmienia się nazwisko matki, pojawia się pytanie czy można też zmienić nazwiska jej dzieci z poprzedniego małżeństwa. Jeśli chodzi o nazwisko matki (zazwyczaj rodowe) problemu nie ma, jeśli "byłego" procedura będzie skomplikowana i może być długotrwała.

07.05.2022

Punkty sądowe miały być w każdej gminie, może będą w każdym powiecie

Samorząd terytorialny Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje utworzenie w gminach punktów sądowych, które osobom m.in. wykluczonym cyfrowo, mają ułatwić uczestnictwo w e-rozprawach. Szacunki resortu dotyczą jednak tworzenia po jednym takim punkcie w każdym z 314 powiatów, gdzie i tak są i mają być siedziby sądów. Prawnicy zastanawiają się nad celem pomysłu.

06.05.2022

VAT w taksie notarialnej zasadny, czy nie? - RPO ma wątpliwości

Wymiar sprawiedliwości VAT

Od 28 lat praktykowane jest doliczanie podatku od towarów i usług do taksy notarialnej. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich to budzi wątpliwości w zakresie zgodności z prawem i ewentualnego naruszania praw obywateli. Tym bardziej, że w ocenie resortu finansów nie powinno tak być. Marcin Wiącek napisał w tej sprawie do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

05.05.2022

Płace w gospodarce rosną, a zarobki asystenta prokuratora niekonkurencyjne

Wymiar sprawiedliwości

4 tys. zł to dolna granica zarobków asystenta prokuratora, co ważne - w myśl opiniowanego rozporządzenia, nie zmieni się też w 2022 r. Prokuratorzy podkreślają, że to prowadzi do pauperyzacji tego zawodu i uderza w jego konkurencyjność na rynku pracy. Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury postuluje więc podwyżkę o 350 zł, także w przypadku najniższych stawek dla starszych asystentów.

05.05.2022

Zmiany w przedawnieniu mogą zahamować rozwój mediacji

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Od końca czerwca mediacja, podobnie jak zawezwanie do próby ugodowej, będzie jedynie zawieszać, a nie jak dotąd przerywać bieg terminu przedawnienia. Cel szczytny - walka m.in. z nieuczciwymi windykatorami. Prawnicy alarmują jednak, że uderzy to w mediację, bo dla stron konfliktu udział w niej stanie się mniej korzystny, będzie też problem z liczeniem daty odwieszenia terminu przedawnienia.

05.05.2022

Ziobro: Prezydenckie zmiany w SN wydłużą procesy sądowe

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Proponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę w projekcie ustawy o Sądzie Najwyższym rozwiązania drastycznie wydłużą czas postępowań, stworzą niepewność prawa i zakorkują sądy. Sędziowie zamiast rozpatrywać sprawy zwykłych ludzi, będą zajmować się sami sobą - uważa minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

04.05.2022

MS: Projekt o spłaszczeniu struktury sądów bez dodatkowej weryfikacji sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Projektowana ustawa o ustroju sądów powszechnych nie zakłada w stosunku do orzekających obecnie sędziów sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych, dodatkowej weryfikacji lub oceny przeprowadzonej przez sąd lub inny organ władzy publicznej - wskazuje w odpowiedzi na pytania Prawo.pl Ministerstwo Sprawiedliwości. I dodaje, że orzekający sędziowie z dniem wejścia w życie ustawy staną się sędziami sądów powszechnych.

04.05.2022